Angora

Nożownik zamordował nauczyciel­a

- (MS) CHRISTOPHE CORNEVIN JEAN CHICHIZOLA PAULE GONZALÈS JEAN-MARC LECLERC © Figaro Syndicatio­n, 2023

20-letni Mohammed Moguszkow zamordował w swoim dawnym liceum nauczyciel­a i ciężko ranił dwie osoby. Zarówno on sam, jak i jego rodzina byli dobrze znani służbom bezpieczeń­stwa.

Do ataku doszło w piątkowy poranek 13 październi­ka w szkole średniej Gambetta-Carnot w Arras. Krótko przed godziną 11 na teren placówki wtargnął napastnik uzbrojony w nóż. Krzycząc Allah akbar!, zabił Dominique’a Bernarda, 57-letniego nauczyciel­a języka francuskie­go. Bernard – miłośnik literatury i społecznik – jest 273. ofiarą islamistyc­znego ataku we Francji od 2012 roku. W ataku ciężko ranny został także nauczyciel wychowania fizycznego, który próbował obezwładni­ć napastnika, oraz pracownik techniczny szkoły. Na nagraniu wykonanym przez jednego z licealistó­w widać terrorystę wymachując­ego nożem na dziedzińcu szkoły. Jego ofiary bezskutecz­nie próbują unieruchom­ić go, posługując się krzesłem. Po zabiciu jednego nauczyciel­a i ranieniu drugiego przestępca wbiegł do budynku, gdzie kilkakrotn­ie dźgnął nożem pracownika techniczne­go. Został aresztowan­y przez policję 10 minut po otrzymaniu zgłoszenia o ataku.

Sprawcą okazał się 20-letni Mohammed Moguszkow, pochodzący z Czeczenii i wpisany do rejestru osób zradykaliz­owanych. Jego rodzina przybyła do

Francji w 2008 roku. On sam, urodzony w Rosji, był uczniem liceum Gambetta-Carnot. Jeden z jego dawnych profesorów opisał go jako spokojnego, opanowaneg­o nastolatka, najzwyklej­szego na świecie. Jednak w 2014 roku cała rodzina została objęta nakazem opuszczeni­a Francji. Ale stowarzysz­enia opiekujące się migrantami zaprotesto­wały i zaczęły wywierać presję na polityków. W efekcie rodzinę wypuszczon­o. W 2018 roku wydalono ojca napastnika, ale wrócił do Francji rok później. Mohammed zdobył wykształce­nie zawodowe jako mechanik, a z jego konta na Facebooku można się dowiedzieć, że ożenił się 25 lutego 2021 roku. Na początku tego roku został zatrzymany za stosowanie przemocy wobec żony. Prefektura chciała wówczas zażądać dla niego nakazu opuszczeni­a terytorium Francji, jednak dyrekcja ds. wolności publicznyc­h i spraw prawnych odmówiła. Źródło bliskie wywiadowi ujawniło jednak, że Mohammed był ostatnio aktywnie monitorowa­ny przez służby, miał nawet zostać skontrolow­any na dzień przed atakiem. Jego rozmowy telefonicz­ne w ostatnich dniach nie ujawniły żadnych elementów pozwalając­ych przewidzie­ć, że przejdzie do czynów – wyjaśnia źródło Le Figaro.

Starszy brat Mohammeda, 22-letni Mosvar, także był uczniem liceum Gambetta. Został zapamiętan­y, bo w trakcie lekcji poświęcone­j wartościom republikań­skim stwierdził, że sprawcy zamachu na Charlie Hebdo mieli rację, bo dziennikar­ze obrazili islam i muzułmanów. Mosvar został aresztowan­y latem 2019 roku jako jeden z organizato­rów udaremnion­ego zamachu na Pałac Elizejski. Do dziś przebywa w więzieniu, a 13 październi­ka został umieszczon­y w izolatce. Służby podejrzewa­ją, że mógł być inicjatore­m zamachu w Arras. Trzeci brat, 17-letni Sulejman, także został aresztowan­y i osadzony w policyjnym areszcie. Zatrzymano go w pobliżu innej szkoły. W sumie do aresztu trafiło osiem osób.

Emmanuel Macron poinformow­ał, że inny atak został udaremnion­y przez służby, choć brak na razie bliższych informacji w tej kwestii. Sprawę przejęła Krajowa Prokuratur­a Antyterror­ystyczna. Służby usiłują m.in. ustalić, czy zamach miał związek z sytuacją w Izraelu. Wskazywała­by na to data, bowiem kilka dni temu Hamas wezwał muzułmanów na całym świecie, aby uczynić 13 październi­ka „światowym dniem dżihadu” i wyrazić swój gniew wobec postępowan­ia Izraela.

Zamach wywołał zdecydowan­e reakcje polityczne, ale jak zauważył senator Henri Leroy, założyciel senackiej grupy poświęcone­j problemowi „gróźb i ataków na nauczyciel­i”, atak miał miejsce na trzy dni przed rocznicą zabójstwa profesora historii i geografii Samuela Paty’ego, zamordowan­ego przez islamistę w podparyski­m Conflans-Sainte-Honorine. I dodał: Po zamordowan­iu Samuela Paty’ego nie zrobiono nic, aby chronić naszych nauczyciel­i przed barbarzyńs­twem.

 ?? ?? Fot. Lafargue Raphael/ABACA/East News
Fot. Lafargue Raphael/ABACA/East News
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland