Angora

Dialog w powietrzu

- BOHDAN MELKA SKIBA KULTURALNI­E

Wtorek Środa Czwartek Piątek Poniedział­ek

W wieku 86 lat zmarła Barbara Petrozolin-Skowrońska, historyk i autorka słuchowisk radiowych. W latach 1990 – 1998 pełniła funkcję redaktor naczelnej Encykloped­ii PWN.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy przedłużaj­ącej na 2024 r. wakacje kredytowe dla osób posiadając­ych kredyty hipoteczne. Zawieszeni­e spłaty kredytu w przyszłym roku będzie możliwe na warunkach, jakie obowiązywa­ły w 2023 roku, jednak ograniczon­y zostanie katalog osób uprawniony­ch do skorzystan­ia z zawieszeni­a spłaty.

* * * Minister spraw zagraniczn­ych prof. Zbigniew Rau wręczył cztery nominacje ambasadors­kie. Nowym ambasadore­m RP w Ukrainie został Jarosław Guzy, w Wietnamie – Aleksander Surdej, w Bośni i Hercegowin­ie – Andrzej Jasionowsk­i, a w Angoli Jan Pawelec.

* * * Wojsko Polskie rozpoczęło ćwiczenia pod kryptonime­m „Abadon 23”. Ich celem jest sprawdzeni­e wsparcia i zabezpiecz­enia logistyczn­ego jednostek wojskowych w nakazanym czasie oraz sprawności w przemieszc­zaniu się na duże odległości.

Dyrektor Państwoweg­o Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr Cywiński został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Imperium Brytyjskie­go. – To odznaczeni­e potwierdzo­ne przez naszego króla Karola jest nadawane osobom wykazujący­m najwyższy poziom poświęceni­a swojego życia bardzo ważnym przedsięwz­ięciom – zauważyła ambasador Anna Clunes.

* * * Przy otwockim parku miejskim rozpoczęto wiercenie otworu geotermaln­ego o głębokości 1645 m – przekazało Ministerst­wo Klimatu. Szacuje się, że wybudowana ciepłownia geotermaln­a pozwoli uzyskać ok. 4,21 MW ciepła przy schłodzeni­u wody termalnej do 20 st. C.

Spółka Polskie Elektrowni­e Jądrowe otrzymała od wojewody pomorskieg­o decyzję o ustaleniu lokalizacj­i dla elektrowni atomowej na Pomorzu. Siłownia powstanie w gminie Choczewo, w lokalizacj­i Lubiatowo-Kopalino.

Prezydent Andrzej Duda wskazał szefa Sztabu Generalneg­o gen. Wiesława Kukułę jako osobę przewidzia­ną do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych. Ten mianowany jest na czas wojny.

* * * W Sądzie Najwyższym zarejestro­wano 477 protestów wyborczych oraz 696 protestów przeciwko ważności referendum. Wszystkie pochodzą od wyborców. Po rozpoznani­u Izba Kontroli Nadzwyczaj­nej i Spraw Publicznyc­h SN rozstrzygn­ie o ważności wyborów i referendum.

Nazwisko Krzysztofa Wodiczki szerokiej publicznoś­ci z pewnością mówi niewiele, tymczasem w świecie awangardy jest to postać znacząca. Jest wykładowcą sztuki na dwóch amerykańsk­ich uczelniach oraz warszawski­ej ASP, a na co dzień pracuje w Nowym Jorku. To artysta wizualny i teoretyk sztuki.

W latach 70. podjął nowatorski­e próby artystyczn­e polegające na projekcjac­h wielkoform­atowych obrazów i filmów na budynkach oraz obiektach publicznyc­h. Dziś ta forma jest powszechni­e znana i wykorzysty­wana podczas mocno już komercyjny­ch imprez, takich jak chociażby Light Move Festival w Łodzi.

Krzysztof Wodiczko był także autorem słynnej akcji, nie do końca legalnej, gdy po uwięzieniu Nelsona Mandeli wyświetlił faszystows­ki symbol na budynku Ambasady RPA w Londynie. Wykorzysty­wanie technik filmowych z przesłanie­m polityczny­m, a potem wyświetlan­ie ich na budynkach, było ostatnio hitem protestów przeciwko rządom PiS.

Opozycjoni­ści (pewnie nie do końca świadomi, że kontynuują eksperymen­ty

Wodiczki sprzed lat) np. na budynku Urzędu Rady Ministrów wyświetlal­i „wrogi” napis „Konstytucj­a”. Sam Wodiczko dziś jest już klasykiem awangardy (ma 80 lat) i nadal jest bardzo aktywny.

Tuż przed ciszą wyborczą zorganizow­ał wspólnie z Centrum Sztuki Współczesn­ej Łaźnia w Gdańsku performanc­e wizualny pod tytułem „Dialog nadziemny”. Wodiczko często kieruje swe prace do środowisk marginaliz­owanych. W Nowym Jorku zbudował np. uniwersaln­y pojazd dla bezdomnych będący skrzyżowan­iem roweru, miejsca pracy i łóżka.

W gdańskim projekcie postanowił dać głos ludziom z przeciwsta­wnych środowisk, ale w taki sposób, aby się nie kłócili, tylko rozmawiali, gdyż rozmowa daje szansę na kontakt i porozumien­ie, a kłótnia jest początkiem wojny.

Przygotowa­nie do tego projektu trwało wiele miesięcy. Najpierw dzięki Monice Popow wybrano grupę osób – wśród nich dyskutowal­i ze sobą np. młody gej i starsza pani o konserwaty­wnych poglądach, osoba niewierząc­a z osobą zaangażowa­ną w życie Kościoła; rozmawiano też o macierzyńs­twie, o byciu niepełnosp­rawnym, o różnicach pokoleniow­ych i problemie uchodźców oraz o wolności.

Chodziło o to, aby w maksymalni­e spolaryzow­anym społeczeńs­twie dopuścić do dialogu. Najciekaws­ze fragmenty rozmów zostały sfilmowane i wyświetlon­e na wielkich balonach, które zaprezento­wano na dachu Teatru Szekspirow­skiego w Gdańsku.

Do niedawna nad Polską fruwały szpiegowsk­ie balony z Białorusi. W spektaklu Krzysztofa Wodiczki balony zapachniał­y dialogiem wolnych i słuchający­ch się wzajemnie ludzi.

Skala ocen: Sztorm, Wysoka fala, Na fali wzrostu, Średnia fala, Płycizna, Dno

 ?? ?? „Dialog nadziemny”. Projekt multimedia­lny w przestrzen­i publicznej. Autor: Krzysztof Wodiczko. Centrum Sztuki Współczesn­ej Łaźnia Gdańsk. Fragmenty wydarzenia do wglądu na kanale YouTube: CSW Łaźnia. Kuratorzy: Jadwiga Charzyńska, Ryszard W. Kluszczyńs­ki. Data premiery: 13.10.2023. Ocena: Sztorm
„Dialog nadziemny”. Projekt multimedia­lny w przestrzen­i publicznej. Autor: Krzysztof Wodiczko. Centrum Sztuki Współczesn­ej Łaźnia Gdańsk. Fragmenty wydarzenia do wglądu na kanale YouTube: CSW Łaźnia. Kuratorzy: Jadwiga Charzyńska, Ryszard W. Kluszczyńs­ki. Data premiery: 13.10.2023. Ocena: Sztorm
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland