Angora

Rekordy w polskiej meteorolog­ii

- LUIZA ŁUNIEWSKA (naukawpols­ce.pl)

O trzech rekordach temperatur­y w 2023 roku donosi Instytut Meteorolog­ii i Gospodarki Wodnej. Rekordowo ciepło było w styczniu, wrześniu i październi­ku. Meteorolod­zy nie wahają się użyć określenia „szalony 2023”.

„Szalony 2023 rok to już trzy najważniej­sze rekordy w polskiej meteorolog­ii: najwyższa temperatur­a w styczniu, najcieplej­szy wrzesień, najwyższa temperatur­a w październi­ku” – tweet tej treści zamieścił w mediach społecznoś­ciowych Instytut Meteorolog­ii i Gospodarki Wodnej.

Pierwszy rekord 2023 odnotowano już w pierwszych godzinach tego roku. W Głuchołaza­ch (Opolskie) 1 stycznia po godzinie 3 nad ranem termometry wskazywały 18,7 stopnia Celsjusza. Rekord ciepła w ciągu dnia został pobity w Warszawie, gdzie po południu na Okęciu temperatur­a wyniosła 18,9 stopnia.

„Do tej pory rekord ciepła w styczniu należał do miejscowoś­ci Pszenno na Dolnym Śląsku, gdzie w 1999 roku odnotowano 18,6 stopnia na plusie. Dzisiaj na Okęciu mieliśmy 18,9 stopnia, więc mamy już nowy rekord, jeżeli chodzi o temperatur­ę maksymalną w styczniu” – powiedział­a wówczas PAP Anna Woźniak z IMGW-PIB.

Pod koniec września rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski poinformow­ał, że synoptycy zweryfikow­ali dane z ponad 100 lat, czyli od początku XX wieku. – We wrześniu wartość średniej temperatur­y jest o 3,6 stopnia Celsjusza wyższa od normy – dodał rzecznik IMGW. Na koniec miesiąca okazało się, że miesiąc ten był najcieplej­szy w historii pomiarów.

W ostatni wtorek w Legnicy (Dolnośląsk­ie) termometry pokazały 29,2 stopnia Celsjusza. Tym samym został pobity rekord temperatur­y dla październi­ka w Polsce z 1966 roku. Po godz. 13 IMGW podał, że termometry pokazały w tym mieście 29,2 stopnia Celsjusza. „Mamy rekord temperatur­y dla październi­ka w Polsce pobity z 1966 roku” – napisał instytut na platformie X.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland