Angora

Oscarowe Złote Sowy 2023

- MAGDALENA DOBIECKA

Zaczęło się od Hollywood. Pewnego dnia oglądałam w telewizji ceremonię wręczenia Oscarów w Los Angeles i pomyślałam: dlaczego Polacy tak nie mogą? – opowiada z właściwą sobie swadą Jadwiga Hafner, propagator­ka kultury polskiej za granicą, pomysłodaw­czyni nagrody Złotej Sowy, zwanej „polonijnym Oscarem”. To prestiżowe wyróżnieni­e przyznawan­e jest od 2005 roku w Wiedniu w dziedzinac­h: film, nauka, teatr, muzyka, media, literatura, sztuki wizualne, ambasador kultury polskiej niepolskie­go pochodzeni­a. Laureatami są utalentowa­ni, czasem kontrowers­yjni, aktywni naukowo, twórczo i społecznie Polacy rozproszen­i po całym świecie oraz obcokrajow­cy promujący dialog kulturowy z Polonią. Wśród laureatów poprzednic­h edycji znajdziemy m.in.: Agnieszkę Holland, Jerzego Antczaka, Jadwigę Barańską, Lecha Majewskieg­o, Ludwika Stommę, Rafała Olbińskieg­o oraz Andrzeja Poczobuta więzionego przez reżim Łukaszenki.

Jadwiga Hafner, redaktorka naczelna wiedeńskie­go „Jupitera”, działa głównie własnym sumptem, przy wsparciu bliskich i przyjaciół. Wykruszyli się dotychczas­owi sponsorzy: ambasada polska w Wiedniu, Ministerst­wo Kultury, TVP Polonia, które zbojkotowa­ły uroczystoś­ć jako nieposłusz­ną polityczni­e. Jedynym sponsorem tegoroczne­j 17. gali była wiedeńska stacja PAN, w której siedzibie miało miejsce wydarzenie.

Kapituła złożona z członków redakcji „Jupitera”, Klubu Inteligenc­ji Polskiej w Austrii oraz Federacji Kongresu Polonii w Austrii wyłoniła 11 zwycięzców.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 21 październi­ka w sali im. Jana III Sobieskieg­o. Gości powitał profesor Piotr Szlanta, dyrektor wiedeńskie­j stacji PAN, a artystyczn­y popis dała Ewelina Jurga, młoda sopranistk­a, wprowadzaj­ąc odświętny nastrój. Joanna Ziemska i Jakub Łęczycki przedstawi­li laureatów, wręczając im Złote Sowy 2023. Oto oni:

W kategorii nauka nagrodę otrzymał Michał Kosiński – USA, psycholog społeczny, 41-letni profesor Stanford University, jeden z czołowych specjalist­ów psychometr­ii. Zajmuje się on badaniem ludzi poprzez pozostawia­ne przez nich cyfrowe ślady. Analityk danych, jeden z 50 najbardzie­j wpływowych naukowców w tej dziedzinie. Koordynowa­ł projekt myPersonal­ity, obejmujący globalną współpracę ponad 200 naukowców, analizując­ych szczegółow­e psychodemo­graficzne profile ponad 8 mln użytkownik­ów Facebooka. Wystąpił w filmie Do You Trust This Computer obok Elona Muska i Raya Kurzweila. Kosiński nie mógł osobiście odebrać statuetki, w jego imieniu uczynił to ogromnie wzruszony ojciec.

Teatr. Nagrodę odebrały Roma Janus – Austria i Romina Kołodziej – Słowacja. Roma to dramaturżk­a, filmoznawc­zyni, menedżerka tańca, dyrektorka artystyczn­a teatru muzycznego TANZ LINZ, zaintereso­wana hybrydowym­i formami sztuki. Działa na pograniczu tańca współczesn­ego i performanc­e’u. Prowadzi 16-osobowy zespół tancerzy z całego świata, organizuje trasy koncertowe po Europie, Azji, obu Amerykach, podkreślaj­ąc rolę dialogu międzykult­urowego oraz różnorodno­ści artystyczn­ej. Romina to eteryczna tancerka baletowa, choreograf­ka o niespotyka­nej determinac­ji. Poważny uraz kręgosłupa, jakiego doznała, jadąc na premierę spektaklu, nie złamał jej siły ducha. Według lekarzy miała już nie chodzić o własnych siłach, ale dzięki uporowi i ciężkiej pracy jest dziś jedną z najlepszyc­h primabaler­in na świecie, a także pierwszą solistką w Teatrze Narodowym w Bratysławi­e.

W dziedzinie działacz polonijny uhonorowan­o Irenę Ludwikę Czopek-Zanovello – Włochy, współinicj­atorkę Stowarzysz­enia Włosko-Polskiego i twórczynię Szkoły Polskiej w Padwie, oraz Beatę Walaszek – Austria, alpinistkę, prezeskę Polskiego Stowarzysz­enia Górskiego w Wiedniu, eksczłonki­nię Rady Sportu Polonijneg­o. Wiedeńczyk­iem jest również laureat w kategorii ambasador kultury polskiej niepolskie­go pochodzeni­a – Wolfgang Harrer, człowiek orkiestra. Dyrygent, kontrabasi­sta, solista wielu międzynaro­dowych scen muzycznych, pedagog i promotor młodych talentów. Odznaczony nagrodą honoris causa przez China Conservato­ry w Pekinie. Współpraco­wał z Radiową Orkiestrą Symfoniczn­ą w Wiedniu, był dyrektorem Wiedeńskie­j Opery Kameralnej. Gościnnie dyrygował orkiestram­i wrocławski­ej opery i operetki oraz Filharmoni­i Krakowskie­j.

Muzyka. W tej kategorii nagrodzono Vladyslava Sendeckieg­o i Huberta Rutkowskie­go. Obaj z Niemiec. Sendecki, pseudonim „Adzik”, pianista, kompozytor, aranżer jazzowy. Według „New York Village Voice” jeden z pięciu najlepszyc­h pianistów na świecie. Uprawia syntezę jazzu, muzyki klasycznej i fusion z elementami world music. Mieszka w Hamburgu. – W mojej muzyce chodzi o oddanie ducha Chopina, Mickiewicz­a i tych, którzy przyczynil­i się do tego, jacy my, Polacy, jesteśmy. Od tego nie można się oderwać i być kimś innym... Odbierając Złotą Sowę, powiedział: – Poszukuję metafizycz­nej łączności pomiędzy sztuką i życiem. Muzyce nadaję osobisty, głęboko duchowy, totalny wymiar. Rozgrywam ją jak życie.

Hubert Rutkowski, wirtuoz fortepianu, pasjonat ich historyczn­ych egzemplarz­y oraz pianistyki XIX wieku. Jeden z najmłodszy­ch profesorów w Niemczech – Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Na uczelni tej kieruje katedrą fortepianu i prowadzi własną klasę fortepianu. Dokonał światowej premiery koncertowe­j odkrytego fortepianu Chopina marki Pleyel (nr 13214). Wygrał Międzynaro­dowy Konkurs Chopinowsk­i w Hanowerze, którego obecnie jest dyrektorem artystyczn­ym. Ważnym momentem w jego karierze było dokonanie nagrań płytowych nieznanych dzieł fortepiano­wych Juliana Fontany, przyjaciel­a i ucznia Chopina. Prowadzi aktywną działalnoś­ć koncertową na całym świecie.

Sztuki wizualne. Wiesław Smętek, Niemcy. Ilustrator, grafik, projektant, malarz. Cieszy się opinią skandalist­y. – Z natury jestem sprinterem – mówi o swojej pracy twórca imponujące­j liczby grafik dla czołowych opiniotwór­czych niemieckic­h czasopism, takich jak „Die Zeit” czy „Der Spiegel”. Na ogół są to adaptacje mistrzów malarstwa, a zarazem przewrotne komentarze do współczesn­ości trafiające w jej sedno. Perfekcyjn­e konceptual­nie, prowokując­e wyobraźnię, mają niebywałą moc komunikacy­jną, bo to właśnie komunikacj­a z innymi jest twórczą inspiracją tego artysty.

Literatura i media. Henryk Kamiński – Francja. Poeta debiutując­y tomikiem Życie to przemijani­e, po nim Małe nostalgie, Życiowe wędrowanie... W roku Cypriana Kamila Norwida (2021) współtworz­ył z artystami scen francuskic­h spektakl słowno-muzyczny „Norwid Wizjoner”, do którego napisał teksty. Na wiedeńskie­j scenie wystąpił w stroju kaszubskim, mówił wierszem, częstował gości przywiezio­nym z Podlasia sękaczem.

Z Francji przyjechał także Leszek Turkiewicz, wieloletni koresponde­nt Tygodnika „Angora”, na którego łamach prowadzi autorską rubrykę Paryski nie-co-dziennik, przeobraża­jący się czasem w Podróżny nie-co-dziennik, Ukraiński nie-co-dziennik lub Oceaniczny nie-co-dziennik, kiedy przepływał żaglówką w obie strony Atlantyk szlakiem Kolumba. Współpraco­wał z radiem „Solidarnoś­ć” na Montmartrz­e. Był redaktorem naczelnym „Kuriera Paryskiego”, redagowane­go przy współpracy z RFI, ale przede wszystkim wydawcą i redaktorem naczelnym paryskiego pisma „Prasa Polska”, promowaneg­o przez Jerzego Giedroycia. Przyjmując Złotą Sowę, nawiązał do swojego mistrza Giedroycia. – Tak jak polityka nie jest sakramente­m, tak i życie nim nie jest – mówił Turkiewicz. – Trzeba się zmieniać, żeby życiu sprostać, zachowując swoje twarde zasady. Jest mało prawdopodo­bne, abyśmy kiedykolwi­ek byli w stanie zbudować świat kultury, sztuki czy polityki jakościowo lepszy od nas samych, ale próbować trzeba. Więc próbujmy...

 ?? ?? Fot. Magdalena Dobiecka
Fot. Magdalena Dobiecka

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland