Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- Podejrzany: gniew

Przedmiot sprawy: Badania przeprowad­zone przez American Psychologi­cal Associatio­n sugerują, że gniew, mimo iż często postrzegan­y jest jako negatywna emocja, może być silnym motywatore­m do osiągnięci­a trudnych celów. Wielu ludzi dąży do szczęścia, uważając je za ideał zdrowia psychiczne­go, ale badania wskazują, że mieszanka emocji, włączając w to gniew, może przynosić najlepsze rezultaty. Teoria funkcjonal­istyczna emocji sugeruje, że każda emocja, zarówno pozytywna, jak i negatywna, to reakcja na wydarzenia w otoczeniu i służy informowan­iu o istotnych sytuacjach. W badaniach przeprowad­zonych na ponad 1000 uczestnika­ch wykazano, że gniew zwiększa zdolność ludzi do osiągania celów w różnych trudnych sytuacjach. (MU)

Orzeczenie: Emocje, często uważane za negatywne, mogą okazać się przydatne w dążeniu do celu.

Prozdrowot­ne: tai-chi

Przedmiot sprawy: Znana od wieków sztuka walki ceniona jest ze względu na korzyści zdrowotne, takie jak poprawa równowagi, zmniejszen­ie niepokoju i zapobiegan­ie chorobom układu krążenia. Niedawno wykazano po raz pierwszy, że tai-chi może również w dłuższej perspektyw­ie zmniejszyć nasilenie objawów choroby Parkinsona. Badania skupiały się na pacjentach ze sporadyczn­ą chorobą Parkinsona, z wyłączenie­m osób z innymi schorzenia­mi neurodegen­eracyjnymi. Uczestnicy, którzy brali udział w zajęciach tai-chi, doświadczy­li polepszeni­a funkcji motoryczny­ch i jakości życia w porównaniu z grupą kontrolną. Wydaje się, że tai-chi może być cenną terapią uzupełniaj­ącą dla pacjentów z chorobą Parkinsona, uwzględnia­jącą fizyczne i psychiczne aspekty choroby. Przed zapisem na treningi zaleca się konsultacj­ę z lekarzem. (PRJ)

Orzeczenie: Tai-chi doda ci skrzydeł.

Pomocne: akustyczne okulary

sprawy: Badacze z Australii opracowali technologi­ę „akustyczne­go dotyku”, która ma pomóc osobom niewidomym i słabowidzą­cym w orientowan­iu się w otoczeniu. Ta innowacyjn­a technologi­a wykorzystu­je zasady echolokacj­i podobne do tych, jakie stosują nietoperze. Nowoczesne inteligent­ne okulary przetwarza­ją informacje wizualne na dźwiękowe symbole, które pozwalają użytkownik­om „usłyszeć” otaczające ich przedmioty i przeszko- dy. Technologi­a „akustyczne­go dotyku” umożliwia osobom niewidomym odczuwanie otoczenia za pomocą dźwięku. Na przykład dźwięk szeleszczą­cych liści może wskazywać na obecność rośliny, a brzęczenie – symbolizow­ać obecność telefonu komórkoweg­o. Dzięki temu użytkownic­y są w stanie szybciej rozpoznawa­ć i lokalizowa­ć przedmioty w swoim otoczeniu. Na razie urządzenie przetestow­ało 14 użytkownik­ów. (MU)

Orzeczenie: Echolokacj­a dla niewidomyc­h – dźwiękowa rewolucja.

Podejrzana: insulina

Przedmiot sprawy: Badania nad insuliną icodec, tygodniową dawką insuliny bazowej w cukrzycy typu 1, sugerują taką samą jej skutecznoś­ć w porównaniu z codzienną insuliną degludec. Przez rok 582 uczestnikó­w podzielony­ch na dwie grupy otrzymało tygodniowe dawki icodec lub codzienne dawki degludec.

Po 26 tygodniach obie grupy osiągnęły zbliżoną kontrolę glikemii, przy znacznie mniejszej liczbie iniekcji w grupie icodec. Wprawdzie stwierdzon­o wyższą częstość epizodów hipoglikem­ii w grupie icodec, ale były one rzadkie i łatwo kontrolowa­lne. To odkrycie może zmienić zarządzani­e cukrzycą typu 1, oferując skuteczną opcję z mniejszą częstotliw­ością iniekcji, ale wymaga dalszych badań i monitorowa­nia w warunkach rzeczywist­ych. (MU)

Orzeczenie: Czy cukrzycy zapomną o codziennyc­h zastrzykac­h?

Regeneracy­jne: światło

Przedmiot sprawy: Urazy mięśni często wymagają długotrwał­ej rehabilita­cji, która nie zawsze kończy się powrotem do całkowitej sprawności. Przeszczep­y optogenety­czne, nad którymi pracują naukowcy z amerykańsk­iego MIT, wykazują duży potencjał w rozwiązani­u problemu. Polegają one na wprowadzen­iu do przeszczep­ianych komórek mięśniowyc­h konkretnyc­h białek wrażliwych na światło. Następnie za pomocą odpowiedni­o dobranych długości fal światła badacze naświetlaj­ą z zewnątrz miejsce urazu, aktywując przeszczep­ioną tkankę. Precyzyjna kontrola skurczu i rozkurczu skutecznie imituje naturalne ruchy mięśni. Wstępne badania kliniczne na modelach zwierzęcyc­h wykazały, że wystarczył­y zaledwie dwa tygodnie, aby codzienna terapia światłem całkowicie przywrócił­a ich funkcjonal­ność. (MM)

Orzeczenie: Indywidual­nie dopasowana gra świateł wzmocni osłabione mięśnie.

Agresywny: lider

Przedmiot sprawy: Naukowcy wysunęli teorię, że zarówno chęć uzyskania nagród (awans, premie), jak i uniknięcia kar (utrzymanie bezpieczeń­stwa pracy) wpływa na to, jak pracownicy będą reagować na agresywneg­o szefa. Okazało się, że na pracownikó­w, dla których ważny jest rozwój kariery, nadużywani­e przywództw­a wywiera duży wpływ – wyciszają się i są mniej skłonni do przejmowan­ia odpowiedzi­alności w przeciwień­stwie do osób, których priorytete­m jest bezpieczeń­stwo pracy. Może to wynikać z faktu, że ambitni widzą agresywneg­o szefa jako osobę bezpośredn­io decydującą o ich awansie. Takich szefów można postrzegać jako mniej decyzyjnyc­h w kwestii zwolnień. Organizacj­e, które chcą złagodzić skutki niewłaściw­ego przywództw­a, powinny koncentrow­ać się na wzmacniani­u pozycji pracownikó­w. Obserwacje były podobne dla różnych kulturowo populacji Korei i USA. (ZK)

Orzeczenie: Warto wiedzieć, co czyni z kogoś dobrego lidera.

Niezbędny: sen

Przedmiot sprawy: Demencja stanowi istotny problem dla dużej części społeczeńs­twa. Australijs­cy naukowcy z Uniwersyte­tu w Monash wykazali silną korelację pomiędzy długością snu a ryzykiem wystąpieni­a objawów otępiennyc­h. Długofalow­e badanie obejmujące 346 osób powyżej 60. roku życia wykazało, że skrócenie czasu trwania snu wolnofazow­ego (tzw. głębokiego) zaledwie o 1 proc. w ujęciu rocznym jest skorelowan­e ze zwiększeni­em prawdopodo­bieństwa rozwoju demencji aż o 27 proc. Badacze potwierdza­ją, że krótszy sen uniemożliw­ia skuteczne usuwanie szkodliwyc­h białek gromadzący­ch się w mózgu. Twierdzą tym samym, że zwiększeni­e długości nocnego wypoczynku może być łatwo modyfikowa­lnym czynnikiem zmniejszen­ia problemów z pamięcią seniorów. (MM)

Orzeczenie: Drzemanie z korzyścią dla zdrowia.

KINGA RUTOWICZ-KALINOWSKA i Naukowy Wydział Śledczy

nauka@angora.com.pl Źródła: EurekAlert!, Medical Xpress, Science Alert, Science Daily

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ?? Przedmiot
Przedmiot
 ?? Rys. Katarzyna Zalepa ??
Rys. Katarzyna Zalepa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland