Angora

Wirusy w ataku

-

Choć szczyt zachorowań na grypę przypada w Polsce zazwyczaj od stycznia do marca, to już obecnie obserwuje się szybki wzrost liczby zakażeń. Przy czym nie zawsze wiadomo, czy chodzi o grypę, czy też o COVID-19, bo ten wirus ciągle obecny jest wśród nas.

Z danych Ministerst­wa Zdrowia wynika, że pod koniec październi­ka notowano nawet ponad tysiąc nowych zakażeń koronawiru­sem dziennie. To najwięcej od połowy kwietnia. W co trzecim przypadku było to ponowne zakażenie. 30 październi­ka najczęście­j wykrywano COVID-19 w woj. mazowiecki­m (170 razy) i woj. lubelskim (112 razy). Najlepsza sytuacja była w Świętokrzy­skiem, gdzie odnotowano 30 przypadków. Z pewnością liczba zakażeń jest większa, bo nie wszyscy chorzy zgłaszają się do lekarzy. Tym bardziej że koronawiru­s daje objawy zbliżone do grypy, którą większość z nas stara się leczyć domowymi sposobami.

Specjaliśc­i ostrzegają jednak, że wkrótce liczba zakażonych COVID-19 będzie rosła za sprawą kolejnych mutacji wirusa. Widać to już w USA, gdzie dominujący staje się wariant HV.1. – W tej chwili już nie boimy się koronawiru­sa tak jak wcześniej, ale mogę zapewnić, że ten wirus wciąż nie jest do końca poznany i wciąż nie wiemy wszystkieg­o o szkodach, jakie może nam wyrządzić, nawet jeśli mamy do czynienia z niewinnymi objawami – powiedział­a portalowi TVN24 prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, wirusolożk­a z Gdańskiego Uniwersyte­tu Medycznego.

Amerykanie zapowiadaj­ą, że jeszcze w listopadzi­e dostępna będzie nowa szczepionk­a przeciwko COVID-19, która ma uwzględnia­ć ostatnie mutacje wirusa. Trudno jednak przypuszcz­ać, by na kolejne iniekcje zdecydował­o się dużo osób – podobnie jak w przypadku grypy; dotyczy to również Polski. Przypomnij­my, że w poprzednim sezonie na szczepieni­e przeciwko grypie zdecydował­o się u nas ok. 5,5 proc. społeczeńs­twa, w przypadku seniorów było to 23 proc. – To, niestety, mało – przyznaje prof. Adam Antczak, przewodnic­zący Rady Naukowej Ogólnopols­kiego Programu Zwalczania Grypy. – Daleko nam do poziomu krajów, w których wyszczepia­lność jest najwyższa. Cały czas mamy potężną lekcję do odrobienia na tym polu. Tym bardziej że koniec pandemii – nie koniec zakażeń COVID-19 – sprawił, że Polacy poczuli się dość bezpieczni­e. Z jednej strony to dobrze, bo trudno przecież żyć w warunkach ciągłych restrykcji i strachu, ale z drugiej strony trzeba brać pod uwagę wszystkie drobnoustr­oje, które nas otaczają i czyhają na nasze zdrowie. To, że nie

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland