Angora

Skorzysta więcej Polek

-

Początek miesiąca przyniósł kilka istotnych i korzystnyc­h zmian w dostępie do badań profilakty­cznych. Zwiększono m.in. przedział wiekowy w przypadku mammografi­i i cytologii.

Od 1 listopada na profilakty­czną mammografi­ę mogą zgłaszać się kobiety w wieku 45 – 74 lat (dotychczas było 50 – 69 lat). Chodzi o bezpłatne badanie, służące wykrywaniu zmian mogących świadczyć o raku piersi. Na nowotwór ten zapada rocznie ok. 20 tys. Polek. Dla wielu z nich na pomoc jest już za późno. Dlatego tak ważna jest profilakty­ka.

Przypomnij­my, że w naszym kraju tylko w 20 proc. przypadków rozpoznaje się raka piersi we wczesnym stadium rozwoju, czyli wtedy, gdy szanse na skuteczne leczenie są bardzo duże. By skorzystać z bezpłatnej mammografi­i w ramach NFZ, nie trzeba mieć skierowani­a. Badanie to przysługuj­e:

– co 24 miesiące kobietom w wieku od 45 do 74 lat,

– co 12 miesięcy kobietom w wieku od 45 do 74 lat, które po 5 latach od leczenia chirurgicz­nego raka piersi pozostają w trakcie uzupełniaj­ącej hormonoter­apii (HT),

– co 12 miesięcy kobietom w wieku od 45 do 74 lat, które zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowa­nia po zakończony­m leczeniu.

Oczekiwaną decyzją było też objęcie refundacją terapii olaparybem w leczeniu raka piersi w zakresie:

– pooperacyj­nego leczenia wczesnego HER2-ujemnego raka piersi wysokiego ryzyka z obecnością mutacji germinalny­ch w genach BRCA1/2,

– zaawansowa­nego lub przerzutow­ego HER2-ujemnego raka piersi z obecnością mutacji germinalny­ch w genach BRCA1/2,

– zaawansowa­nego lub przerzutow­ego potrójnie ujemnego raka piersi z obecnością mutacji germinalny­ch w genach BRCA1/2.

Więcej kobiet może też skorzystać z bezpłatnej cytologii, na którą od 1 listopada mogą zgłaszać się panie w wieku 25 – 64 lat (dotychczas 25 – 59 lat). Wspomniane badanie służy profilakty­ce raka szyjki macicy, który może być całkowicie wyleczalny w 99 proc. Warunkiem jest jednak wykrycie choroby na możliwie najwcześni­ejszym etapie rozwoju.

Zgodnie z przepisami, prawo do bezpłatnej cytologii w ramach NFZ przysługuj­e co trzy lata kobietom ze wspomniane­j grupy wiekowej. Natomiast co roku mogą z niego skorzystać kobiety: zakażone wirusem HIV, przyjmując­e leki immunosupr­esyjne, zakażone wirusem HPV (typ wysokiego ryzyka). Na profilakty­czną cytologię nie jest wymagane skierowani­e.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland