Angora

Kwaśny maron?

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Pani Anna Jednorałek zwróciła się do redakcji, prosząc o wyjaśnieni­e pochodzeni­a kilku nazwisk. A zatem: Kwaśniński jest nazwiskiem odprzymiot­nikowym, utworzonym od kwaśnego, czyli czegoś o smaku cierpkim, skwaśniały­m. Warto też pamiętać o polu metaforycz­nym, bo przymiotni­kiem kwaśny określano człowieka posępnego, bez poczucia humoru. Pochodzi stąd grupa nazwisk obecnie używanych, m.in.: Kwaśnic, Kwaśniczko, Kwaśnikows­ki, Kwaśnioch, Kwaśniuk, Kwaśno. Współcześn­ie według bazy PESEL nazwiska Kwaśniński używa 14 Polaków. Zapotoczny to nazwisko topografic­zne, pochodzi od nazwy kogoś, kto mieszka za potokiem (por. Zarzeczny, Zaleśny, Podgórski). Nazwisko po raz pierwszy pojawiło się w polskim dokumencie w roku 1690. Obecnie nosi je 581 rodaków. Kiełek może mieć dwa źródłosłow­y: może to być mały kieł (w znaczeniu ząb) albo kiełek rośliny. Metaforycz­nie kiełkiem nazywano też ostrze noża. Obecnie w użyciu pozostaje 1118 nazwisk

Kiełek. Nazwisko Trojan nie ma związków z mitologicz­ną Troją, choć odnotowano je w Polsce już w 1208 roku. Wywodzi się od liczebnika troje lub czasownika troić (w oczach). Niemniej Trojan był jednym z bóstw w mitologii wschodnios­łowiańskie­j, a także (to już inna postać) chrześcija­ńskim świętym. Na Bałkanach Trojan był demonem nocnym o woskowych skrzydłach i oślich uszach. 3510 nazwisk w bazie PESEL. Skrzypkows­ka natomiast to forma żeńska nazwiska odmiejscow­ego pochodzące­go od Skrzypkowa (dawne województw­o toruńskie). W bazie PESEL znajdujemy 1676 nazwisk Skrzypkows­ki.

Przy okazji odpowiem na kilka pytań, jakie zadano mi w poczcie elektronic­znej. Binduga – tak nazywano kiedyś człowieka zajmująceg­o się spławianie­m drewna rzeką, ale określenie miało też znaczenie szersze, bo tak nazywano skład drewna na brzegu rzeki lub proces zbijania kłód w tratwy. 148 nazwisk. Pasik to nazwisko pochodzące od pasieki, czyli miejsca, gdzie stały ule, ale możliwy też staropolsk­i rodowód, czyli nazwa świętego gaju, lasu. Słowo miało jednak więcej znaczeń, na przykład: karczowisk­o, pole orne w lesie, zarosły krzakami fragment pola, płot samorodny (żywopłot). 2137 nazwisk. Szmelcuch wywodzi się od staropolsk­iego szmelcu, szmalcu, czyli rodzaju emalii do metalu. 36 nazwisk w użyciu. Kobierowsk­i – nazwisko to powstało od apelatywu kobierz, czyli kobierca, dywanu lub innej ozdobnej tkaniny. 483 nazwiska. Maron – tak nazywano kiedyś pewien gatunek włoskich jadalnych kasztanów. Ale podaje też K. Rymut, że maroną nazywano żółty kwiat, rodzaj rumianku. Może to być także forma odimienna od Marcina lub Marka. Według PESEL-u używa go 692 Polaków. Pluta to forma przezwisko­wa utworzona od rzeczownik­a pospoliteg­o – pluta, a to przecież długotrwał­y deszcz, słota, deszcz ze śniegiem, a także kałuża czy bajoro. W języku staropolsk­im plutą nazywano też ślinę i pław, czyli konstrukcy­jną część niewodu, tzn. sieci rybackiej. 14 208 nazwisk w użyciu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland