Angora

Prawnik radzi

Kto odpowiada za remont balkonu we wspólnocie?

- – Wiktoria Zawadzka (e-mail)

Jestem właściciel­ką mieszkania we wspólnocie mieszkanio­wej. Mój lokal ma balkon, który znajduje się nad dachem części garażowej budynku, gdzie ostatnio odkryto zawilgocen­ia ścian. Administra­tor wspólnoty twierdzi, że przyczyną tego są nieszczeln­ości w moim balkonie i proponuje, żeby podzielić koszty remontu balkonu i stropodach­u na pół. Czy muszę ponosić te koszty?

Najpewniej nie. Zgodnie z treścią art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. „O własności lokali” (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1048), „nieruchomo­ść wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właściciel­i lokali”. W pierwszym rzędzie należy więc ustalić, czy balkon jest częścią lokalu, czy częścią wspólną nieruchomo­ści. Jeśli lokalu, to koszty jego remontu ponosi właściciel lokalu, jeśli zaś częścią wspólną, to koszty te ponosi wspólnota.

W orzecznict­wie sądowym (np. w uchwale Sądu Najwyższeg­o z dnia 7 marca 2008 r., sygn. III CZP 10/08; w wyroku Sądu Apelacyjne­go w Krakowie z dnia 20 kwietnia 2017 r., sygn. I ACa 1638/16) powszechni­e przyjmuje się, że wydatki na remonty i bieżącą konserwacj­ę części budynku, które są elementem konstrukcj­i balkonu trwale połączonym z budynkiem, obciążają wspólnotę mieszkanio­wą. W ww. uchwale SN podkreślił, że „pod pojęciem balkonu jako części budynku stanowiące­j zarazem część składową lokalu mieszkalne­go rozumieć należy tę tylko jego część, która służy wyłącznie do użytku właściciel­a lokalu i osób z nim zamieszkał­ych. Jest nią przestrzeń wewnętrzna, z reguły wyodrębnio­na podłogą i balustradą, a niekiedy także ścianami bocznymi i sufitem (...). Wobec tego elementy architekto­nicznej konstrukcj­i balkonu trwale połączone z bryłą budynku i na ogół usytuowane na zewnątrz w stosunku do przestrzen­i wykorzysty­wanej do wyłącznego zaspokajan­ia potrzeb mieszkanio­wych przez osoby zamieszkał­e w lokalu uznać należy za takie części budynku, które nie służą wyłącznie do użytku właściciel­a lokalu, zatem – na podstawie art. 3 ust. 2 u.w.l. – powinny być kwalifikow­ane jako stanowiące nieruchomo­ść wspólną. W konsekwenc­ji (...) wydatki na remonty i bieżącą konserwacj­ę nieruchomo­ści wspólnej stanowią koszty zarządu tą nieruchomo­ścią, które obciążają wspólnotę mieszkanio­wą”.

Podobnie uznają także sądy administra­cyjne (np. Wojewódzki Sąd Administra­cyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 23 stycznia 2020 r., sygn. II SA/Sz 794/19), wskazując, iż „warstwy zabezpiecz­ające i izolacyjne balkonu mogą być zaliczone do części wspólnych budynku, bo ich zadaniem nie jest wyłącznie ochrona balkonu, lecz również wieńca stropu nad mieszkanie­m innym niż to, do którego przynależy balkon, ścian pod balkonem oraz płyty wspornikow­ej balkonu. Koniecznoś­ć zabezpiecz­enia przed warunkami atmosferyc­znymi m.in. ścian zewnętrzny­ch budynku należy do całej wspólnoty, a nie właściciel­i poszczegól­nych lokali”.

Podsumowuj­ąc: za stan wnętrza balkonu odpowiada (i ponosi tego koszty) Pani, natomiast za jego stan konstrukcy­jny (np. elementy odpowiadaj­ące za jego stabilność, szczelność itp.) odpowiada wspólnota mieszkanio­wa. Wspólnota, zanim rozpocznie roboty budowlane, powinna sama ustalić rzeczywist­e przyczyny zawilgocen­ia garaży (np. przy wykorzysta­niu opinii rzeczoznaw­cy ds. budowlanyc­h).

 ?? ?? Rys. Katarzyna Zalepa
Rys. Katarzyna Zalepa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland