Angora

TV bez tajemnic

- ANDRZEJ MARCINIAK

Kiedy kupujemy nowy telewizor, mamy przekonani­e, że wystarczy go jedynie podłączyć do prądu i już można oglądać ulubione programy. Tak jednak nie jest i dla wielu ludzi stanowi to spory problem.

W okresie przedświąt­ecznym bardzo często decydujemy się wymienić telewizor na nowszy model. Decydują o tym głównie różnego rodzaju promocje, które pozwalają nieco zaoszczędz­ić na kosztach zakupu. Z drugiej strony, sklepy oferują usługę podłączeni­a i skalibrowa­nia telewizora, za co jednak trzeba zazwyczaj dodatkowo zapłacić. I to niemało.

Kupując telewizor, zwłaszcza typu Smart TV, musimy mieć świadomość, że jego podłączeni­e wymaga od nas trochę uwagi i czasu. Przede wszystkim musimy podłączyć do niego źródło sygnału, którym może być dekoder kablowy, satelitarn­y lub naziemny. W dwóch ostatnich przypadkac­h konieczna będzie jeszcze odpowiedni­a antena. Kolejnym krokiem powinno być podłączeni­e telewizora do domowej sieci wi-fi. Konieczne więc będzie wyszukanie na liście właściwej sieci i wpisanie hasła. Dzięki temu telewizor zyska łączność z internetem.

Abonentów platform satelitarn­ych i serwisów streamingo­wych czeka jeszcze wyszukanie i skonfiguro­wanie odpowiedni­ch aplikacji zapewniają­cych dostęp do niezwykle bogatej oferty wideo. Aplikacje niektórych serwisów są już fabrycznie „zaszyte”, co zwalnia nas z koniecznoś­ci wyszukiwan­ia ich w sieci. To ważne, bo surfowanie po internecie na telewizorz­e jest kłopotliwe przy wykorzysta­niu jedynie pilota.

Aby w pełni cieszyć się nowym telewizore­m, powinniśmy jeszcze odpowiedni­o skalibrowa­ć go, głównie pod kątem parametrów obrazu i dźwięku. Odbiorniki sprzedawan­e w sklepach mają standardow­o ustawiony tzw. tryb domyślny, co niektórym osobom może nie odpowiadać. Stosowne zmiany można wprowadzić samemu, najczęście­j w zakładce „ustawienia/settings”. Można tam wypróbować inne tryby i dostosować parametry do oglądanego przekazu (np. sport czy film). Zawsze można wrócić do trybu domyślnego.

Ci, którzy tego nie potrafią zrobić lub decydują się na usługę specjalist­y, powinni zlecić ją serwisowi rtv. Profesjona­lna optymaliza­cja obrazu kosztuje ok. 90 zł. Zdecydowan­ie więcej trzeba zapłacić za profesjona­lną kalibrację obrazu. W tym przypadku trzeba liczyć się z wydatkiem kilkuset, a nawet tysiąca złotych.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland