Angora

Podatek od spadku z Australii

-

Rok temu zmarła siostra mojego ojca na stałe mieszkając­a w Australii. W spadku po sobie zostawiła pieniądze, które dziedziczy kilkoro spadkobier­ców, w tym ojciec. W Australii nie było żadnego postępowan­ia sądowego ani nikt nie oczekiwał, żeby tata składał jakieś oświadczen­ia w sprawie spadku – zarządca spadku napisał, że należną tacie część pieniędzy po prostu przeleje. Od dowiedzeni­a się o śmierci siostry przez tatę minęło już ponad pół roku. Czy w tej sytuacji nie będzie musiał zapłacić podatku od spadku?

Nie, jeśli zgłosi otrzymanie pieniędzy z tytułu udziału w spadku w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania przelewu.

Zgodnie z zasadą – wyrażoną w treści art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. O podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r. poz. 1774 z późn. zm.) – w przypadku dziedzicze­nia warunkiem zwolnienia od podatku od spadku nabycia własności rzeczy lub praw majątkowyc­h przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę jest zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowyc­h właściwemu naczelniko­wi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkoweg­o powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2 – 5 (...), a w przypadku nabycia w drodze dziedzicze­nia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocn­ienia się orzeczenia sądu stwierdzaj­ącego nabycie spadku, z zastrzeżen­iem ust. 2 i 4. Napodstawi­e wzmiankowa­nego ust. 2 art. 4a, jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowyc­h po upływie ww. terminów, zwolnienie z podatku stosuje się, gdy zgłosi on te rzeczy lub prawa majątkowe naczelniko­wi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopod­obni fakt późniejsze­go powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 pkt 1 i 2 ww. ustawy „obowiązek podatkowy powstaje:

1) przy nabyciu w drodze dziedzicze­nia – z chwilą przyjęcia spadku;

2) przy nabyciu w drodze zapisu zwykłego, dalszego zapisu lub z polecenia testamento­wego – z chwilą wykonania zapisu zwykłego, dalszego zapisu lub polecenia”.

W odniesieni­u do spadków nabywanych z Australii sytuacja wygląda o tyle nietypowo, że w ich przypadku nie ma klasyczneg­o oświadczen­ia o przyjęciu spadku tak jak w Polsce. Sądy administra­cyjne w Polsce przyjmują więc, iż w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy O podatku od spadku i darowizn datą przyjęcia spadku po spadkodawc­y ostatnio zamieszkał­ym w Australii jest data otrzymania przez spadkobier­cę równowarto­ści przysługuj­ącej mu masy spadkowej (np. w dniu realizacji czeku) – tak orzekł Naczelny Sąd Administra­cyjny m.in. w wyroku z dnia 6 lutego 2020 r. (sygn. II FSK 697/18) i w wyroku z dnia 16 marca 2022 r. (sygn. III FSK 407/21).

Podsumowuj­ąc: w świetle powyższej interpreta­cji przepisów dniem powstania obowiązku podatkoweg­o będzie dzień otrzymania przez Pana ojca przelewu tytułem spadku po zmarłej w Australii siostrze – od tego dnia będzie miał on 6 miesięcy na złożenie stosownej deklaracji spadkowej, aby mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadku, o jakim mowa w art. 4a ust. 1 ww. ustawy.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland