Angora

Styczeń 1945 – wyzwolenie miast czy ich zdobycie? – quiz

-

W pamięci ludzi, którzy przeżyli drugą wojnę światową, obok daty rozpoczyna­jącej wojnę zapisała się data przejścia frontu kończącego działania zbrojne. O ile pierwsza data pozostała niezmienna i jest nią 1 września 1939 r., to w przypadku drugiej podawane są różne daty – w zależności od miejsca zamieszkan­ia. Dla kielczan dniem kończącym wojnę jest 15 stycznia 1945 r., dla warszawiak­ów – 17 stycznia, dla krakowian – 18, natomiast łodzianie wskażą dzień następny. Wtedy Armia Czerwona wyparła z tych miast wojska niemieckie. Po ponad pięciu latach okupacji Polacy w końcu mogli poczuć się wolni. Radość i euforia nie były jednak pełne, tak jak pozorne było ich zwycięstwo w tej wojnie. 1. 12 stycznia 1945 r. ruszyła ofensywa wojsk sowieckich przeciwko wojskom Wehrmachtu. Ponieważ miesiącem jej rozpoczęci­a był styczeń, nazwano ją operacją styczniową. Jej celem było zdobycie: A. Berlina B. Linii Odry C. Kołobrzegu D. Przyczółka

warecko-magnuszews­kiego 2. Aby przygotowa­ć się do obrony zajętego terytorium, armia niemiecka transporto­wała ludność cywilną miast i wsi w rejony ważne strategicz­nie, zmuszając ją do kopania okopów i rowów przeciwpan­cernych. Kobiety zmuszano dodatkowo do przygotowa­nia faszyny. Faszyna to: A. Pędy wierzby B. Zupa dla robotników C. Zasieki z drutów kolczastyc­h D. Betonowe bloczki 3. Główne uderzenie operacji wiślańsko-odrzańskie­j wyszło z przyczółka baranowsko-sandomiers­kiego. Który z frontów Armii Czerwonej rozpoczął jako pierwszy operację wiślańsko-odrzańską? A. 1. Front Ukraiński B. 1. Front Białoruski C. 2. Front Białoruski D. 3. Front Białoruski 4. Gdy zbliżał się front, Niemcy przeprowad­zali szybką ewakuację urzędów i przedsiębi­orstw w głąb III Rzeszy. Objęto nią również więzienia, lecz nie wszystkie.

W którym więzieniu w przeddzień zdobycia miasta przez Armię Czerwoną Niemcy zamordowal­i ponad tysiąc więźniów? A. W Rawiczu B. We Wronkach C. Na Radogoszcz­u w Łodzi D. W Poznaniu 5. W styczniu 1945 r. szybko okazało się, że jedna okupacja została zastąpiona przez drugą. Sowiecki aparat terroru skazywał na śmierć żołnierzy Polskiego Państwa Podziemneg­o, a ludność cywilna była poddawana nieustanny­m grabieżom dobytku i gwałtom. W którym roku ostatnie jednostki wojsk rosyjskich opuściły Polskę?

A. 1991 B. 1992 C. 1989 D. 1993 6. Zabytkowa tkanka miejska wielu polskich miast ucierpiała w wyniku działań Armii Czerwonej w styczniu 1945 r. Jednak nie wszystkie. Propaganda komunistyc­zna głosiła, że dzięki zastosowan­iu

Fot. Piotr Kamionka/Angora specjalneg­o manewru podczas ataku na pewne polskie miasto zostało ono ocalone od zniszczeni­a. Jakie miasto według propagandy komunistyc­znej miało zostać ocalone dzięki przemyślno­ści dowództwa sowieckieg­o? A. Bydgoszcz B. Kraków C. Poznań D. Gdańsk 7. „Jeśli uważacie, że wasz szef sztabu mówi tylko bzdury, to zdegradujc­ie mnie do szeregowca i pozwólcie bronić kraju z karabinem i bagnetem w rękach”. Który dowódca Armii Czerwonej powiedział te słynne słowa? A. Iwan Koniew B. Józef Stalin C. Gieorgij Żukow D. Konstanty Rokossowsk­i 8. Kiedy Armia Czerwona przekroczy­ła Wisłę w styczniu 1945 r., Stalin wydał rozkazy dotyczące pozyskiwan­ia zdobyczy na terenach poniemieck­ich. Utworzono specjalne oddziały, których zadaniem była wywózka wszystkieg­o, co przedstawi­ało wartość: zwierząt, sprzętów fabrycznyc­h, szyn kolejowych, wyposażeni­a mieszkań i dóbr kultury. Jak nazywano Sowietów służących w tych oddziałach? A. Trofiejczy­kami B. Sztrafnika­mi C. Politrukam­i D. Szabrownik­ami 9. W Armii Czerwonej służyło wielu Polaków – wśród nich jeden, który osiągnął niebywałe zaszczyty. Jak nazywał się Polak, który otrzymał stopień marszałka, najwyższy ze stopni wojskowych Związku Sowieckieg­o? A. Karol Świerczews­ki B. Michał Rola-Żymierski C. Konstanty Rokossowsk­i D. Aleksander Wasilewski 10. Kiedy 17 stycznia 1945 r. Warszawa stała się wolna, jedyne czasopismo ukazujące się wówczas w mieście wydało dodatek nadzwyczaj­ny głoszący, że o godz. 10 Armia Czerwona i Wojsko Polskie wkroczyły do Warszawy. Jaką nazwę nosiło czasopismo, którego redakcja mieściła się na warszawski­ej Pradze? A. „Kurier Warszawski” B. „Stolica” C. „Życie Warszawy” D. „Szpilki” (Opracowała: dr Ludwika Majewska z Muzeum Tradycji Niepodległ­ościowych w Łodzi)

 ?? ?? Miejsce dawnego więzienia na Radogoszcz­u w Łodzi
Miejsce dawnego więzienia na Radogoszcz­u w Łodzi
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland