Angora

Prawnik radzi Czy smycz i kaganiec są obowiązkow­e?

- – Jakub Antczak (e-mail)

Na spacerach często widuję właściciel­i psów, którzy spuszczają je ze smyczy i najczęście­j nie mają one kagańców. Pół biedy, jeśli to jakiś mały piesek, ale czasami to ważące kilkadzies­iąt kilogramów okazy, które niekiedy wyglądają groźnie. Czy to jest zgodne z prawem? Czy grozi za to jakiś mandat?

To zależy. Wedle generalnej zasady wynikające­j z art. 10a ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. „O ochronie zwierząt” (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r., poz. 1580 z późn. zm.), zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowani­a umożliwiaj­ącego identyfika­cję właściciel­a lub opiekuna (zakaz ten nie dotyczy terenu prywatnego, jeżeli teren ten jest ogrodzony w sposób uniemożliw­iający psu wyjście).

Z wyjątkiem lasów (gdzie obowiązuje zakaz puszczania psów luzem) kwestie prowadzeni­a psa na smyczy i zakładania kagańca szczegółow­o regulowane są w aktach prawa miejscoweg­o, a dokładnie w regulamina­ch utrzymania czystości i porządku obowiązują­cych na terenie danej gminy.

W treści wzmiankowa­nych regulaminó­w nie może znajdować się bezwzględn­y nakaz prowadzeni­a wszelkich psów zawsze na smyczy i w kagańcu. Na przykład w wyroku z dnia 26 lutego 2021 r. (sygn. II SA/Łd 737/20) Wojewódzki Sąd Administra­cyjny w Łodzi, rozpoznają­c skargę na treść uchwały wprowadzaj­ącej regulamin w jednej z miejscowoś­ci, orzekł: „Wprowadzen­ie generalneg­o nakazu wyprowadza­nia psów na smyczy (i w kagańcu), niezależni­e od ich cech osobniczyc­h i uwarunkowa­ń indywidual­nych (np. choroba), może w określonyc­h sytuacjach prowadzić do działań sprzecznyc­h z wymogami ustawy (...) o ochronie zwierząt. Spełnienie warunku panowania nad zwierzęcie­m w stopniu gwarantują­cym bezpieczeń­stwo publiczne nie wymaga zawsze np. spacerowan­ia z psem znajdujący­m się na smyczy lub w kagańcu”. Z reguły zatem wskazane w regulamina­ch zasady wyprowadza­nia psów odnoszą się do wieku, stanu zdrowia lub wielkości zwierzęcia i od tego uzależniaj­ą odstępstwa od nakazu używania kagańca albo smyczy.

Odnośnie do odpowiedzi­alności karnej, to zgodnie z treścią art. 77 par. 1 Kodeksu wykroczeń, „kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożnośc­i przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczen­ia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”,a „kto dopuszcza się czynu określoneg­o w par. 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowanie­m stwarza niebezpiec­zeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczen­ia wolności, grzywny albo karze nagany”.

Również niewykonan­ie obowiązków określonyc­h w obowiązują­cym na terenie danej gminy regulamini­e (w tym dotyczącyc­h poruszania się z psami) podlega karze grzywny.

 ?? ?? Rys. Katarzyna Zalepa
Rys. Katarzyna Zalepa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland