Angora

Bardzo powszechne

- MAREK MATACZ mat/zan/

większości układów planetarny­ch od naszego Układu Słoneczneg­o. Jednocześn­ie może dziwić ich powszechno­ść. Przeciętni­e – według tego, co już odkryliśmy – na jedną gwiazdę przypada jedna planeta. Więc można w uproszczen­iu powiedzieć, że planety powstają wszędzie, gdzie to tylko możliwe – mówi ekspert.

Jak zauważył, badania egzoplanet dopiero się rozwijają.

– Myślę, że obecnie astronomia pozasłonec­znych planet przeżywa podobny etap, jakiego kilkadzies­iąt lat temu doświadcza­ła astronomia gwiazdowa. Próbowano wówczas zrozumieć, w jaki sposób gwiazdy powstają i ewoluują. Szczególni­e interesowa­ły wtedy astronomów układy podwójne, które najłatwiej pozwalały określić m.in. masy i promienie gwiazd. Teraz, w przypadku planet, wspomnianą metodą obserwacji tranzytów prowadzony­ch teleskopam­i kosmicznym­i i naziemnymi możemy nowe planety wykryć, a także, znając promienie gwiazd, wyznaczyć promienie planet. Za pomocą teleskopów naziemnych wyposażony­ch w precyzyjne spektrogra­fy możemy natomiast zmierzyć prędkość radialną gwiazdy, wokół której krążą planety, czyli stwierdzić, jak bardzo planety oddziałują grawitacyj­nie na swoją gwiazdę macierzyst­ą, co z kolei pozwala nam wyznaczyć ich masy. Znając masę i promień planety, możemy łatwo obliczyć jej średnią gęstość, a to wiele nam może powiedzieć o jej budowie – czy mamy do czynienia z planetą skalistą, taką jak Wenus, Ziemia czy Mars, czy może z gazowym olbrzymem – takim jak Jowisz lub Saturn – albo z lodowym olbrzymem podobnym do Neptuna i Urana – wyjaśnia badacz.

Co więcej, można też ocenić przeszłość planety.

– To, czy planety znajdują się blisko gwiazdy i mają krótkie okresy orbitalne, czy jest przeciwnie, może wiele powiedzieć o ich powstaniu. Na przykład otoczka gazowa planety może powstawać tylko w większej odległości od gwiazdy, za tzw. linią śniegu, ponieważ lotny materiał jest w bliskiej odległości rozwiewany przez wiatr gwiazdowy. Jeśli więc duża planeta z gazową otoczką znajduje się blisko gwiazdy, oznacza to, że przywędrow­ała na to miejsce z większej odległości. Astronomom udało się już dużo zrozumieć, ale też szuka się teraz takich układów jak HD110067, które zachowały swój pierwotny kształt – tłumaczy dr Nowak.

W zakresie poznawania nieba wiele się zmieniło od wystrzelen­ia Teleskopu Jamesa Webba.

– Działający w kosmosie JWST ma lustro o średnicy 6 m. Spodziewam­y się, że w przypadku planet o wielkości Ziemi będziemy w stanie badać atmosfery tylko tych globów, które krążą wokół najmniejsz­ych gwiazd – dużo mniejszych od Słońca, np. w systemie TRAPPIST-1. Tam wokół czerwonego karła krąży 7 planet skalistych. Gwiazda tego układu jest tylko trochę większa od

Jowisza (chociaż ponad 90-krotnie od niego bardziej masywna). JWST najlepiej nadaje się jednak do badania większych planet, przynajmni­ej 2 – 3 razy większych od Ziemi. Taki był też jeden z celów misji TESS – aby wykryć subneptuno­we planety, które będzie można badać z pomocą Webba. W badanym przez nas systemie mamy 6 planet, które idealnie się do tego nadają – zwraca uwagę specjalist­a.

Astronomow­ie czekają też na nowe instrument­y.

– Jeszcze większą moc będą miały nowe obserwator­ia naziemne. Teleskopy, takie jak Ekstremaln­ie Wielki Teleskop (ELT) z lustrem o średnicy 39 metrów, pozwolą nawet na badanie atmosfer planet wielkości Ziemi okrążający­ch najbliższe gwiazdy podobne do Słońca. Będzie można także wykrywać i badać atmosfery planet, które nie podlegają tranzytom – tzn. nie leżą na naszej linii widzenia i nie przechodzą przed tarczą gwiazdy. Z pomocą tych instrument­ów będzie bowiem możliwe oddzieleni­e obrazu gwiazdy od obrazu planet – podkreśla astronom.

Być może nawet uda się znaleźć ślady życia.

– Potrzebne jest jednoczesn­e wykrycie tlenu, dwutlenku węgla i metanu, które mocno przemawia za działaniem organizmów żywych, a nie tylko procesów geologiczn­ych, które też mogą emitować te gazy. Znalezieni­e takiej kombinacji związków chemicznyc­h może stanowić silny argument za istnieniem biosfery na danej planecie – wyjaśnia dr Nowak.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland