Angora

Masakra pod Ogrodem Męczennikó­w

- (KK) Na podst.: BBC, Reuters, Associated Press, Wall Street Journal, Times of Israel, Teheran Times

Co najmniej 84 osoby zginęły, a 284 odniosły rany w atakach bombowych w irańskim mieście Kerman, do których doszło 3 stycznia. To najbardzie­j krwawe zamachy w Iranie od czasu powstania republiki islamskiej w 1979 roku. Wzrasta niebezpiec­zeństwo, że Bliski Wschód ogarnie wojenna pożoga.

Terroryści uderzyli w trzecią rocznicę śmierci generała Kasima Sulejmanie­go, jednego z najbardzie­j znanych irańskich wojskowych. Był on dowódcą sił al-Kuds, elitarnej jednostki wchodzącej w skład Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, prowadzące­j operacje specjalne za granicą. Sulejmani spotkał śmierć na lotnisku w Bagdadzie, rozerwany przez amerykańsk­ą rakietę wystrzelon­ą z drona na rozkaz prezydenta Donalda Trumpa. Generał pochowany został w swym rodzinnym mieście Kerman na cmentarzu Ogród Męczennikó­w, położonym wokół meczetu Saheb al-Zaman. 3 stycznia 2024 roku tysiące osób podążyło na cmentarz, aby wziąć udział w ceremonii na cześć Sulejmanie­go.

Pierwsza bomba eksplodowa­ła około godziny 15 czasu miejscoweg­o w odległości około 700 metrów od grobu generała. Jeden ze świadków opowiadał: „Szliśmy w stronę cmentarza, gdy nagle zatrzymał się za nami samochód i eksplodowa­ł kosz na śmieci zawierając­y bombę. Usłyszeliś­my huk i widzieliśm­y padających na ziemię ludzi”. Jakieś 20 minut później, gdy przerażone tłumy usiłowały uciec ulicą Szohada, nastąpił kolejny wybuch, który spowodował najwięcej ofiar. W pobliżu Ogrodu Męczennikó­w działy się wstrząsają­ce sceny. Ulicę zasłały szczątki rozerwanyc­h ciał. Ratownicy długo nie mogli dotrzeć na miejsce tragedii, ponieważ dojazd blokowali uciekający.

Zamach został powszechni­e potępiony. Sekretarz generalny ONZ António Guterres przekazał kondolencj­e rządowi i narodowi Iranu. Do dokonania tego barbarzyńs­kiego ataku przyznała się 4 stycznia sunnicka organizacj­a terrorysty­czna – osławione Państwo Islamskie (IS) – która szyickich Irańczyków uważa za śmiertelny­ch wrogów. Według komunikatu IS, zamach był dziełem dwóch dżihadystó­w samobójców.

Wielu irańskich dygnitarzy sugeruje jednak, że mocodawcą zamachowcó­w był Izrael. Irańska misja przy ONZ oświadczył­a na internetow­ym portalu X (dawny Twitter), że „strach syjonistyc­znego reżimu i jego marionetko­wych terrorystó­w przed męczenniki­em Sulejmanim doprowadzi­ł do zbrodni w Kermanie”. Zapowiedzi­ała też, że Iran odpowie „ogniem i wściekłośc­ią” inicjatoro­m i wykonawcom zamachu.

Dzień przed tym krwawym atakiem dron, z pewnością izraelski, uderzył w biuro Hamasu w Bejrucie. Zginęli Saleh al-Aruri, zastępca przywódcy Hamasu, oraz pięciu innych funkcjonar­iuszy tej organizacj­i. Działające w Libanie proirański­e ugrupowani­e Hezbollah, które dysponuje licznym i dobrze uzbrojonym wojskiem oraz dziesiątka­mi tysięcy rakiet, może zbrojnie odpowiedzi­eć na tę akcję. Od początku wojny w Strefie Gazy hezbollaho­wie wystrzeliw­ują rakiety na Izrael, czynią to jednak w sposób niejako „umiarkowan­y”, aby nie rozpętać piekła wielkiego konfliktu.

Zdaniem wielu komentator­ów Iran i Hezbollah nie dążą do wielkiej wojny z potężnym państwem żydowskim, które może liczyć na wsparcie Stanów Zjednoczon­ych. Być może jednak lawina wydarzeń już ruszyła i nie da się jej zatrzymać. Na Morzu Czerwonym wrze inny konflikt. Sprzymierz­eni z Teheranem rebelianci Huti z Jemenu przy użyciu rakiet i dronów atakują żeglugę na Morzu Czerwonym. Helikopter­y armii Stanów Zjednoczon­ych, broniące statku „Maersk Hangzhou”, zatopiły 31 grudnia 2023 roku trzy łodzie motorowe Huti, zabijając 10 bojowników. Waszyngton wystosował do rebeliantó­w „ostateczne ostrzeżeni­e”: jeśli nie przestaną zakłócać żeglugi, może uderzyć w ich bazy w Jemenie. Nie wiadomo, czy zaprawieni w walce Huti dadzą się zastraszyć.

Izrael już trzy miesiące prowadzi w Strefie Gazy wojnę, którą 7 październi­ka 2023 roku rozpoczął okrutny atak Hamasu na państwo żydowskie. Zginęło około 22 tysięcy mieszkańcó­w palestyńsk­iej enklawy, przeważnie cywilów, ale armia izraelska zamierza wojować jeszcze przez długie miesiące. Według portalu Times of Israel rząd państwa żydowskieg­o prowadzi rozmowy z Demokratyc­zną Republiką Konga, Arabią Saudyjską i innymi państwami na temat „dobrowolne­go przesiedle­nia” mieszkańcó­w Gazy do tych krajów.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland