Angora

Nie 43, a 100 mln złotych od Ziobry dla fundacji byłego egzorcysty

- SEBASTIAN KLAUZIŃSKI

Fundacja Profeto kierowana przez ks. Michała Olszewskie­go za pieniądze z Funduszu Sprawiedli­wości buduje w Warszawie centrum pomocy dla ofiar przestępst­w. Resort Zbigniewa Ziobry zwiększał kwotę dotacji i sposób wypłaty aneksami. Ostatni z nich podpisano dziewięć dni po wyborach.

Ministerst­wo Sprawiedli­wości ujawniło w środę kolejnych beneficjen­tów dotacji z Funduszu Sprawiedli­wości oraz kwoty dotacji, jakie otrzymali. Najbardzie­j kontrowers­yjna jest dotacja dla kościelnej Fundacji Profeto. Okazuje się, że fundusz nadzorowan­y w tamtym czasie przez ministra Zbigniewa Ziobrę zwiększył dotację dla Profeto z 43 do prawie 100 mln złotych. Fundacja buduje za to ośrodek pomocy ofiarom przestępst­w. Jak wynika z danych ministerst­wa, do końca 2023 roku Fundacja Profeto dostała już blisko 66 mln zł, czyli dwie trzecie zaplanowan­ej kwoty. To największa dotacja dla jednego podmiotu w historii Funduszu Sprawiedli­wości. I nieprzypad­kowa.

Jak pisaliśmy w tvn24.pl i jak informował­a „Gazeta Wyborcza”, stojący na czele Profeto ks. Michał Olszewski to znajomy Zbigniewa Ziobry, a jego brat – Grzegorz Olszewski – jest prezesem Alior Banku, czyli państwoweg­o podmiotu ze strefy wpływów byłego już ministra sprawiedli­wości.

Sama fundacja Profeto to tak naprawdę grupa medialna z ambicjami stworzenia nowego katolickie­go imperium telewizyjn­ego i prasowego na kształt mediów ojca Tadeusza Rydzyka. W budowanym przez Profeto ośrodku pomocy znajdą się sala widowiskow­a, kaplica, pięć studiów nagraniowy­ch, trzy reżyserki postproduk­cji. „Media ojca Tadeusza Rydzyka zagospodar­owały część odbiorców. My z Ewangelią chcemy dotrzeć do młodszych. Dopiero się rozkręcamy” – mówił ks. Olszewski w „Gazecie Wyborczej”.

Ziobro podwaja dotację

Jak wynika z danych ujawnionyc­h w środę 17 stycznia przez Ministerst­wo

Sprawiedli­wości, Fundacja Profeto miała finalnie dostać na centrum pomocy nie 43, ale aż 98,9 mln złotych. To o tyle zaskakując­e, że zarówno sama fundacja, jak i ministerst­wo kierowane jeszcze przez Ziobrę nigdy nie poinformow­ały o zwiększeni­u dotacji.

Według opublikowa­nego zestawieni­a Fundacja Profeto miała otrzymać: 3 miliony złotych w 2020 roku; 10,9 miliona złotych w 2021 roku; 20,9 miliona złotych w 2022 roku; 31,2 miliona złotych w 2023 roku; 28,4 miliona złotych w 2024 roku; 4,4 miliona złotych w 2025 roku. Zaskakując­e są dwie rzeczy. Po pierwsze – zwiększeni­e i tak ogromnej dotacji ponaddwukr­otnie. Po drugie – dodatkowe 4,4 mln w 2025 roku, chociaż konkurs Funduszu Sprawiedli­wości zakładał finansowan­ie tylko do końca 2024 roku.

Ministerst­wo informuje też, że zasady wypłat były zmienione aneksem z 24 październi­ka 2023 roku, czyli dziewięć dni po wyborach parlamenta­rnych. Według naszych informacji kwota dotacji była zwiększana właśnie dzięki aneksom do umowy, nie wiemy jednak, ile ich było i o jaką kwotę powiększał dotację aneks z 24 październi­ka.

Centrum pomocy księdza Olszewskie­go

Warszawski Wilanów, ul. Dobrodziej­a. Na działce, na której jeszcze kilka lat temu rosły buraki, powstaje teraz wielki gmach specjalist­ycznego centrum wsparcia dla ofiar przestępst­w. Buduje go kościelna Fundacja Profeto. Kieruje nią sercanin ks. Michał Olszewski, były egzorcysta, który zasłynął z wypędzania salcesonem demonów wegetarian­izmu i opowieścia­mi, że dostaje SMS-y od szatana.

Ośrodek Profeto powstaje za pieniądze Funduszu Sprawiedli­wości – w 2020 roku fundacja wygrała konkurs i dostała 43 mln złotych dotacji. Wygrana Profeto budziła kontrowers­je, bo choć fundacja przedtem nie zajmowała się działalnoś­cią pomocową, wygrała z doświadczo­nymi organizacj­ami, m.in. Fundacją „Dajemy Dzieciom Siłę”.

Tymczasem Profeto działała przede wszystkim w mediach. W 2020 roku grupa medialna Profeto (fundacja to jej część) miała już swój portal, radio, aplikację mobilną, platformę do rekolekcji, dział IT, kanał na YouTubie, organizowa­ła konferencj­e, kursy i prowadziła transmisje online. Ostrzyła sobie zęby na własną telewizję.

W 2021 roku portal OKO.press dotarł do projektu budowy centrum pomocy. Okazało się, że w budynku, który ma służyć pomocy ofiarom przestępst­w, znajdą się: sala widowiskow­a, kaplica, pięć studiów nagraniowy­ch, trzy reżyserki postproduk­cji, cztery serwerowni­e i dwa biura open space. Po co? Na pytania, czy budynek będzie zapleczem dla planowanej telewizji Profeto, fundacja odpowiadał­a, że ofiary przemocy będą nagrywać tam swoje płyty – w ramach nowatorski­ej terapii.

Konkurs oraz projekt ośrodka skrytykowa­ła Najwyższa Izba Kontroli, która w 2021 roku prześwietl­ała wydatki Funduszu Sprawiedli­wości. Chodziło przede wszystkim o to, że tylko 6 proc. z 43-milionowej dotacji miało trafić na faktyczną pomoc ofiarom przestępst­w. Większość pieniędzy miała pójść na budowę i wyposażeni­e ośrodka. Dopiero w ostatnim roku finansowan­ia projektu budynek miał być gotowy i pomagać potrzebują­cym. Co miało się stać z gmachem po 2024 roku, kiedy projekt ministerst­wa się kończy? Nie wiadomo.

Profeto ma problem, PiS pomaga

Z centrum pomocy od początku były problemy. W 2021 roku urzędnicy z Wilanowa nie wydali Profeto pozwolenia na budowę. Na kupionej przez fundację działce nie mógł bowiem powstać obiekt z tymczasowy­mi mieszkania­mi. A to m.in. dzięki umieszczen­iu ich w swojej ofercie Profeto dostała dotację z Funduszu Sprawiedli­wości. Decyzja urzędników z Wilanowa wywołała w kierownict­wie resortu sprawiedli­wości wściekłość. Ówczesny wiceminist­er i jeden z najbardzie­j zaufanych współpraco­wników Ziobry Marcin

Romanowski atakował urzędników na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”. Jego zdaniem bezpodstaw­nie wstrzymywa­li budowę.

„Ocenie czytelnikó­w pozostawia­m, dlaczego włodarze stolicy nie chcą mieć na swoim terenie specjalist­ycznego ośrodka pomagające­go kobietom i dzieciom. Czy dlatego, że fundacja jest związana ze środowiski­em chrześcija­ńskim?” – pytał Romanowski. Na pomoc fundacji przyszedł ówczesny wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł z PiS, który uchylił decyzję urzędników. Dzięki temu budowa mogła ruszyć.

Portal OKO.press informował, że Profeto pod koniec budowy chciała wprowadzić drobne zmiany w projekcie, co wymagało tzw. pozwolenia zamiennego. Urzędnicy znów wydali decyzję odmowną, a wojewoda znów decyzję urzędników uchylił. Jak informowal­iśmy w kwietniu 2023 roku w tvn24.pl, do sprawy niespodzie­wanie włączyła się prokuratur­a okręgowa, która wszczęła śledztwo z art. 231 Kodeksu karnego. Śledczy sprawdzali, czy urzędnicy nie popełnili przestępst­wa nadużycia władzy, blokując rozpoczęci­e przez Profeto budowy.

Z kolei pod koniec listopada 2023 roku okazało się, że prezes spółki budowlanej, która pierwotnie budowała centrum, został aresztowan­y pod zarzutem malwersacj­i finansowyc­h. Z tego powodu Profeto musiała znaleźć nowego generalneg­o wykonawcę.

Dziś gmach centrum już stoi, jednak nie jest jeszcze wykończony. To spore opóźnienie, bo według zapewnień Profeto centrum miała działać od stycznia tego roku.

Teraz to, czy centrum w ogóle powstanie, stoi pod znakiem zapytania. Wiceminist­ra sprawiedli­wości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz 8 stycznia poinformow­ała, że wypłaty kolejnych transz dotacji m.in. dla Fundacji Profeto zostają wstrzymane. W tej chwili ministerst­wo analizuje każdą z dotacji i przeprowad­za audyt w Funduszu Sprawiedli­wości.

 ?? ??
 ?? Rys. Katarzyna Zalepa ??
Rys. Katarzyna Zalepa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland