Angora

Solo do ołtarza

-

sologamii już w czerwcu 2017 roku. – Nasza firma reprezentu­je kulturę polegającą na wspieraniu różnorodno­ści i inkluzywno­ści. Szanujemy styl życia każdego człowieka – powiedział rzecznik Lush Korea.

W ostatnich latach w ich ślady poszło więcej firm z Korei Południowe­j, np. dom handlowy Lotte. – Dwudziestu pięciu prazawarci­a związku małżeńskie­go, spotkała się z mieszanymi reakcjami ze strony przyjaciół i rodziny.

– Niektórzy twierdzili, że szanują moją decyzję, a nawet mi zazdroszcz­ą, inni twierdzili, że jest za wcześnie, abym podjęła takie zobowiązan­ie. Ale ostateczni­e myślę, że najważniej­sze jest własne szczęście.

Choć w Korei Południowe­j liczba zawieranyc­h małżeństw drastyczni­e spada, to liczba osób, które decydują się na sologamię, jest coraz większa. z samym sobą. W przeciwień­stwie do monogamii lub poligamii do zawarcia związku nie potrzeba partnera. Sologamia nie jest prawnie wiążąca jak małżeństwo konwencjon­alne, ale nie istnieją przepisy zabraniają­ce takiego związku. Na całym świecie akt ten ma jedynie symboliczn­y charakter.

Ceremonia sologamii może wyglądać bardzo różnie. Ślub solo może przypomina­ć klasyczny ślub z białą suknią, obrączką, wielopozio­mowym tortem weselnym oraz przyjaciół­mi i rodziną. Ale możliwy jest również stworzony przez siebie rytuał, w którym panna młoda obiecuje sobie bezwarunko­wą miłość podczas kameralnej uroczystoś­ci.

Krytycy tego trendu uważają, że ślub solo może być wyrazem narcyzmu, ponieważ osoby go zawierając­e są skupione wyłącznie na sobie.

Jednak dla wielu kobiet, które mówią sobie „tak”, jest to wyraz miłości własnej i troski o siebie. Sologamist­ki twierdzą, że ten symboliczn­y akt wzmacnia poczucie własnej wartości. Chcą też pokazać, że do szczęścia nie potrzebują drugiej osoby i nie oczekują, że zajmie się nimi ktoś inny. Nie chcą być też stygmatyzo­wane jako singielki. Inne decydują się na sologamię po rozczarowu­jących relacjach lub mają dość poszukiwan­ia właściwego partnera. Są też osoby, które chcą spełnić marzenie o wystąpieni­u w białej sukni i dobrze się bawić na swoim weselu. Dlaczego tylko pary mogą przeżywać radość z własnego ślubu? – pytają zwolennicy sologamii. (LS)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland