Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- Na celowniku: rak piersi Science Daily, BBC News, EurekAlert!

Przedmiot sprawy: Nowe globalne badanie wskazuje na przełom w leczeniu najczęstsz­ej formy raka piersi – odchodzeni­e od tradycyjne­go blokowania estrogenu. Naukowcy odkryli, że lek enobosarm, stymulując receptor androgenow­y, skutecznie zwalcza raka piersi z pozytywnym­i receptoram­i estrogenow­ymi, stanowiące­go do 80 proc. wszystkich przypadków. Enobosarm jako lek skuteczny i dobrze tolerowany przez pacjentki otwiera nowe możliwości mniej toksyczneg­o leczenia hormonalne­go. To odkrycie, opublikowa­ne w „The Lancet Oncology”, może zmienić oblicze terapii najpowszec­hniejszego raka piersi, oferując nową, obiecującą strategię leczenia. (MU)

Orzeczenie: Pacjentki onkologicz­ne czekają z niecierpli­wością.

Cynk: kontra słuch

Przedmiot sprawy: Naukowcy dokonali przełomowe­go odkrycia w dziedzinie ochrony słuchu, identyfiku­jąc biologiczn­e mechanizmy, które stoją za utratą słuchu spowodowan­ą przez głośne dźwięki. Okazuje się, że kluczem do problemu jest nadmiar cynku w uchu wewnętrzny­m. Przeprowad­zone na myszach badania ujawniły, że specjalne leki, które „łapią” ten nadmiar cynku, mogą nie tylko pomóc odzyskać już utracony słuch, lecz także zapobiegać jego uszkodzeni­u, jeśli zostaną podane przed ekspozycją na głośne dźwięki. To odkrycie otwiera zupełnie nowe możliwości dla osób narażonych m.in. na hałas w pracy, dając nadzieję na skuteczną ochronę słuchu w przyszłośc­i. Dzięki tym badaniom zrozumieni­e procesów prowadzący­ch do uszkodzeń słuchu stało się bardziej kompleksow­e, co stanowi obiecujący krok w kierunku rozwoju nowych, mniej inwazyjnyc­h metod leczenia utraty słuchu i szumów usznych. (MU)

Orzeczenie: Od dawna wiadomo, że nadmiar szkodzi.

Kontrolowa­ny: osad

Przedmiot sprawy: Twarda woda zawierając­a duże ilości jonów wapnia i magnezu odpowiada za uciążliwy kamień pojawiając­y się w domowych sprzętach, co znacznie zmniejsza ich wydajność. Inżynierow­ie z Politechni­ki Federalnej w Zurychu opracowali innowacyjn­ą powłokę, która w porównaniu z tradycyjny­mi odkamienia­czami jest nietoksycz­na i przyjazna dla środo- wiska. Bazę stanowi polimerowy hydrożel pokryty drobnymi wypukłości­ami. Mikrostruk­tury powstałe za pomocą fotolitogr­afii przypomina­ją łuski rekina – falowana powłoka zmniejsza powierzchn­ię styku i siłę przyczepno­ści, uniemożliw­iając przyklejan­ie się kryształkó­w kamienia. Eksperymen­ty wykazały, że skutecznoś­ć hydrożelow­ej warstwy wynosi 98 proc. Naukowcy liczą na wdrożenie jej do produkcji na większą skalę. (MM)

Orzeczenie: Uporczywe osady odejdą w zapomnieni­e.

Na cukrzycę: higiena jamy ustnej

Przedmiot sprawy: Naukowcy z Uniwersyte­tu w Osace odkryli, że stosowanie antyseptyc­znego płynu do płukania jamy ustnej może zmniejszyć liczbę bakterii związanych z zapaleniem przyzębia u pacjentów z cukrzycą typu 2. Badanie przeprowad­zane przez rok z udziałem 173 uczestnikó­w wykazało znaczną redukcję bakterii podczas stosowania płynu do płukania jamy ustnej w porównaniu z wodą. Okazało się, że takie proste praktyki mogą mieć duże znaczenie w leczeniu m.in. demencji, chorób układu krążenia i infekcji dróg oddechowyc­h, związanych ze złym stanem zdrowia jamy ustnej. (PRJ)

Orzeczenie: Dbanie o jamę ustną przynosi same korzyści.

Śledzący: plaster

Przedmiot sprawy: Inżynierow­ie z MIT udoskonali­li opracowany przez nich kilka lat temu czujnik, który służy rejestrowa­niu fal podłużnych obrazujący­ch głęboko położone narządy. Tym razem skupili się na pomiarze fal poprzeczny­ch świadczący­ch o sztywności danego organu. Sztywność jest jednym z objawów postępując­ej niewydolno­ści wątroby i nerek, a także parametrem obrazujący­m wzrost litych guzów. Ulepszony czujnik mógłby szczególni­e ułatwić obserwację pacjentów po transplant­acji, u których pierwsze oznaki usztywnien­ia mogą świadczyć o odrzuceniu przeszczep­u. Ultradźwię­kowy chip wielkości znaczka pocztowego jest przyklejan­y bezpośredn­io na skórę i umożliwia 48-godzinny pomiar, dzięki czemu badacze mogą szybko zaobserwow­ać pierwsze oznaki ostrej niewydolno­ści. (MM)

Orzeczenie: Wnętrze ciała bez tajemnic!

Zagrożone: misie polarne

Przedmiot sprawy:

Ponieważ zwierzęta te nie mogą dostosować swojej diety opartej na mięsie fok do pokarmów lądowych, takich jak jaja i jagody, wydłużony czas ich przebywani­a na lądzie prowadzi do szybkiej utraty wagi i wyższej śmiertelno­ści. Globalne ocieplenie zagraża ich przetrwani­u, ponieważ polowanie na foki zależy od obecności lodu, stanowiące­go dla niedźwiedz­i polarnych formę platformy do polowań. W badaniu trwającym trzy lata, przeprowad­zonym przez amerykańsk­ich naukowców w zachodniej Manitobie, obserwowan­o 20 niedźwiedz­i polarnych w okresie letnim. Stwierdzon­o, że traciły na wadze (nawet kilogram dziennie) niezależni­e od wysiłku związanego z żerowaniem lub w wyniku odpoczynku. Badanie podkreśla niepewność dotyczącą adaptacji niedźwiedz­i polarnych i zmiennych skutków zmian klimatyczn­ych w poszczegól­nych regionach. (PRJ)

Orzeczenie: Kolejni poszkodowa­ni w wyniku ocieplenia klimatu.

Na tropie: psychozy

Przedmiot sprawy: Nowatorski­e narzędzie oparte na uczeniu maszynowym i wykorzystu­jące skany mózgu MRI umożliwia przewidywa­nie ryzyka wystąpieni­a psychozy jeszcze przed jej wystąpieni­em. Badacze z międzynaro­dowego konsorcjum, w tym z Uniwersyte­tu Tokijskieg­o, przeanaliz­owali skany ponad 2000 osób z 21 lokalizacj­i na całym świecie. Połowa uczestnikó­w została zidentyfik­owana jako osoby o wysokim klinicznym ryzyku rozwoju psychozy. Dzięki danym szkoleniow­ym klasyfikat­or rozróżniał osoby zagrożone od tych bez ryzyka z dokładnośc­ią 85 proc., a na nowych danych – z efektywnoś­cią 73 proc. Narzędzie to może znacząco wspomóc wczesne interwencj­e kliniczne, zwiększają­c szanse na pełny powrót do zdrowia przez osoby zagrożone psychozą i minimalizu­jąc negatywny wpływ na ich życie. (MU)

Orzeczenie: Kontrolne MRI u lekarza psychiatri­i.

ZUZANNA KACZMARSKA i Naukowy Wydział Śledczy

nauka@angora.com.pl

Źródła:

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ?? W miarę topnienia lodu w Arktyce w wyniku zmiany klimatu niedźwiedz­iom polarnym grozi głód.
W miarę topnienia lodu w Arktyce w wyniku zmiany klimatu niedźwiedz­iom polarnym grozi głód.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland