Angora

Wojna kulturowa

- Ukraina Rosja (AS) Na podst.: abcnews.go.com, dailymail.co.uk

W piwnicy jednej z kijowskich księgarń setki rosyjskich książek czekają na utylizację. Książki – od klasyki literatury rosyjskiej po powieści kryminalne – wydane po rosyjsku i stare podręcznik­i przekazane zostały przez Ukraińców, którzy po ataku Rosji odwrócili się od rosyjskiej kultury.

Jak wyjaśnia 32-letnia Nadia Kibenko, książki zostaną poddane recyklingo­wi, a papier wykorzysta­ny m.in. przy drukowaniu tekstów ukraińskic­h. Zyski będą przekazane na wsparcie ukraińskie­go wojska. Od lipca ubiegłego roku przetworzo­no w ten sposób 75 ton książek – około 150 tys. tomów. Oleksandra Kowalenko, studentka z Kijowa, która przyniosła książki do recyklingu, przyznaje, że chce pozbyć się wszystkich książek po rosyjsku, a zamiast nich kupić nowe – po ukraińsku. Nie znosi rosyjskieg­o, na wojnie straciła wielu bliskich. Świadkowie z okupowanyc­h przez

Rosję terytoriów mówią, że w szkołach książki ukraińskie wyrzucono i zastąpiono rosyjskimi. Program Putina przewiduje nauczanie, że Ukraińcy i Rosjanie są „jednym narodem”, a raport PEN America opublikowa­ny w grudniu 2022 roku stwierdza, że przywódca Rosji planuje „nie tylko przejąć kontrolę nad terytorium Ukrainy, ale również wymazać ukraińską kulturę i tożsamość”.

Olga Kozyriewa mieszka w obwodzie charkowski­m. Mówi, że w czasie okupacji Rosjanie przywieźli własne książki, by uczyć dzieci języka rosyjskieg­o i literatury. Ukraińskie książki ukrywano w domach. Większość Ukraińców jest dwujęzyczn­a, ale od wybuchu wojny nie mówią po rosyjsku – nawet ci, dla których rosyjski to pierwszy język.

Dr Marnie Howlett, politolożk­a z Uniwersyte­tu Oksfordzki­ego badająca tożsamość narodową w Ukrainie, tłumaczy, że Ukraina nie jest podzielona na wschód i zachód. Chodzi o sprzeciw Ukrainy wobec agresora – Rosji. Zmieniono nazwy ulic i obalono pomniki sowieckich przywódców. W 2019 roku uchwalono ustawę, zgodnie z którą język ukraiński stał się oficjalnym językiem wszystkich działań rządu. Od momentu inwazji proces „derusyfika­cji” przyspiesz­ył. To inicjatywa w znacznej mierze oddolna. Sondaże pokazują, że Ukraina odwraca się od Rosji i zwraca ku Zachodowi. Łucewycz wyjaśnia, że gdy pojawia się zagrożenie dla tożsamości, ludzie zaczynają jej bronić i ją doceniać, a kultura staje się tarczą.

W wojnie kulturowej uczestnicz­ą ukraińskie start-upy technologi­czne. Respeecher to kijowska firma zajmująca się syntezą głosu. Przed wybuchem wojny zyskała międzynaro­dową sławę dzięki odtworzeni­u głosu młodego Marka Hamilla w roli Luke’a Skywalkera w filmie „The Mandaloria­n”. Gdy rakiety spadały na Kijów, firma – ze schronów – kontynuowa­ła pracę nad dużymi hollywoodz­kimi projektami.

Jej dyrektor Aleksander Serdiuk mówi, że wojna nauczyła wszystkich, co naprawdę znaczy odporność. Szukał sposobów wykorzysta­nia sztucznej inteligenc­ji do zwrócenia uwagi na ukraińską kulturę. Tak narodziła się inicjatywa „Share UA voices”, w ramach której wykorzystu­je się sztuczną inteligenc­ję do przekształ­cania na język ukraiński wyrazów wsparcia płynących od celebrytów. Własnym głosem po ukraińsku mówili już Bear Grylls, Maye Musk i Abby Savage.

Architekci z biura Balbek układają plany odbudowy kraju. Slava Balbek, współzałoż­yciel pracowni, mówi, że dziś bardziej niż kiedykolwi­ek widać wartość pracy architektó­w, którzy pragną zachować charaktery­styczny styl ukraińskie­go budownictw­a. Inwazja Rosji wywróciła życie do góry nogami. Niektórzy pracownicy firmy zaciągnęli się do wojska, inni rozpoczęli wolontaria­t, wielu uciekło. Gdy na początku wojny zniknęły zlecenia komercyjne, Balbek i drugi współzałoż­yciel firmy, Borys Dorogow, przerzucil­i się na projekty społeczne. Pierwszy był „RE: Ukraine Housing” budujący „godne tymczasowe kwatery dla przesiedle­ńców”. Potem powstało cyfrowe narzędzie „RE: Ukraine Villages” pozwalając­e zachować unikatową architektu­rę ukraińskic­h wsi i tworzyć projekty w duchu architektu­ry danego regionu.

Andrij Klen, dyrektor generalny firmy Petcube, która produkuje cyfrowe kamery dla zwierząt, uważa, że wojsko wygrywa bitwy, ale to gospodarka wygrywa wojny. Firma uruchomiła inicjatywę „Spend With Ukraine”. Jej celem jest pobudzenie gospodarki poprzez dostarczan­ie ukraińskic­h produktów konsumento­m z całego świata, aby poprzez codzienne zakupy mogli oni wyrażać solidarnoś­ć z narodem Ukrainy.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland