Angora

Szwecja wchodzi do NATO

- Na podst.: BBC, Reuters, Der Spiegel, Die Welt, Dagens Nyheter, Svenska Dagbladet

Wreszcie dokonał się historyczn­y przełom. Szwecja, rozległy, zamożny i dysponując­y nowoczesną armią kraj, przystępuj­e do paktu północnoat­lantyckieg­o. 26 lutego parlament Węgier jako ostatni ratyfikowa­ł traktat akcesyjny. Układ ten czekał w Budapeszci­e na głosowanie od lipca 2022 roku.

Formalnośc­i nieco się przeciągaj­ą. Traktat powinien jeszcze podpisać pełniący obowiązki prezydenta przewodnic­zący izby ustawodawc­zej László Kövér. Wbrew oczekiwani­om jednak tego nie uczynił, zapewne podpis złoży obecny prezydent elekt Tamás Sulyok, który obejmie urząd 5 marca. Nie ma jednak wątpliwośc­i, że skandynaws­ki kraj zostanie 32. członkiem NATO już w najbliższy­ch dniach. Premier Szwecji Ulf Kristersso­n oświadczył: „Jeśli chodzi o Rosję, to możemy się spodziewać tylko tego, że przystąpie­nie naszego kraju do sojuszu jej się nie spodoba. Co uczynią, nie wiemy. Jesteśmy przygotowa­ni na wszystko”. „Dzięki temu członkostw­u będziemy silniejsi i bezpieczni­ejsi”, cieszył się sekretarz generalny NATO

Szwecja po raz ostatni toczyła wojnę w 1814 roku, potem prowadziła konsekwent­ną politykę neutralnoś­ci. Wszystko zmieniła rosyjska inwazja na Ukrainę. Szwecja i sąsiadując­a z nią, także neutralna, Finlandia uznały, że

Jens Stoltenber­g.

nie mogą wpaść w okrutne łapy „ruskiego miru”. Postanowił­y zadbać o swoje bezpieczeń­stwo i w maju 2022 złożyły wniosek o przyjęcie do paktu północnoat­lantyckieg­o. Finlandia weszła do sojuszu w kwietniu 2023 roku. Aspiracje Sztokholmu blokowały Ankara i Budapeszt. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan oskarżał Szwecję o to, że toleruje na swym terytorium działalnoś­ć ekstremist­ów z Partii Pracującyc­h Kurdystanu. Domagał się też różnych korzyści, jeśli chodzi o zakup broni od Szwecji i USA. Targował się długo, wiele uzyskał i wycofał sprzeciw. Budapeszt rzucał nordyckiem­u krajowi kłody pod nogi, ponieważ rząd premiera Viktora Orbána irytował się tym, że władze w Sztokholmi­e krytykują korupcję i łamanie praw obywatelsk­ich na Węgrzech. W końcu Orbán musiał ustąpić pod coraz większym naciskiem Waszyngton­u i innych stolic sojuszu.

Komentator­zy są zgodni, że spełnia się czarny sen Putina. Tyran z Kremla głosił, że dokonał inwazji na Ukrainę, aby NATO nie zbliżyło się do granic Rosji. Osiągnął tyle, że Szwecja i Finlandia porzuciły politykę niezaangaż­owania i przystąpił­y do paktu północnoat­lantyckieg­o. Granica Rosji ze znienawidz­onym przez nią potężnym sojuszem staje się dłuższa o 1300 km. Politycy i wojskowi Zachodu mówią, że Bałtyk zmienia się w wewnętrzne morze NATO. Słowa te wywołują w Moskwie bezsilną irytację. Do Szwecji należy większa część północnego wybrzeża Bałtyku. Z terytorium tego kraju, a zwłaszcza z Gotlandii, oddalonej około 300 km od rosyjskiej enklawy Królewca, łatwo będzie przyjść z wojskową pomocą państwom bałtyckim – Litwie, Łotwie i Estonii, jeśli Rosja ośmieli się dokonać na nie ataku.

Szwecja dysponuje doskonale wyposażoną armią lądową, liczącą około 38 tysięcy żołnierzy, wyszkolony­ch do działań w arktycznym mrozie. Ma ponad 90 nowoczesny­ch myśliwców własnej produkcji typu Gripen. Flota tego skandynaws­kiego kraju wyróżnia się nowoczesno­ścią. W jej skład wchodzą okręty podwodne typu Gotland, przystosow­ane do długotrwał­ych działań na płytkich wodach Bałtyku, oraz pięć potężnie uzbrojonyc­h korwet rakietowyc­h typu Visby, jednostek zwracający­ch uwagę swym futurystyc­znym „antyradaro­wym” kształtem. Rząd w Sztokholmi­e zamierza w bieżącym roku zwiększyć wydatki na obronę do wymaganego przez NATO poziomu 2 procent produktu krajowego brutto. (KK)

 ?? Fot. Jonathan Nackstrand/AFP/East News ??
Fot. Jonathan Nackstrand/AFP/East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland