Angora

Złapane w sieci

- Tekst i fot.: TOM

DOBRY WUJEK BŁASZCZAK Jak ujawniła „Rzeczpospo­lita”, kilkaset tysięcy złotych kosztowało przeznacze­nie wojskowych cystern do dostarczan­ia paliwa stacjom Orlen. Tymczasem sam koncern nie zapłacił za to ani grosza. Taką wspaniałom­yślną decyzję miał podjąć Mariusz Błaszczak, ówczesny minister obrony narodowej. Ta jednostron­na współpraca zbiegła się w czasie z przedwybor­czym okresem, w którym Orlen oferował benzynę w cenach znacznie niższych względem średniej rynkowej.

No to mamy kolejnego kandydata do wydłużając­ej się kolejki „prawych i sprawiedli­wych”, ale nie do końca uczciwych. Pakuj mandżur, Błaszczak! (...). (sector23)

Nie wiem, nie pamiętam... Takie będą komentarze tej zarazy. (danzbynr)

Bogata spółka szastająca kasą na lewo i prawo wykorzysta­ła sobie wojskowy sprzęt, ot tak... za darmo (...). Za to jednak zapłacili podatnicy, bo wojsko to środki publiczne! (mt60)

W sumie to bardzo podniosło naszą obronność... (junk)

To były praktyki gospodarcz­e PiS-u: my wam damy ziemniaki, a wy nam dajcie poparcie w jakiejś sprawie. Istny PRL. (andrzejcat)

Jedna wielka zbrodnia przeciw demokracji – używanie na wszelkie sposoby naszych publicznyc­h pieniędzy oraz pozycji władzy do zmiany wyniku wyborów. (palo_ma1)

(...) Teraz wszystkie podejrzeni­a, którym tak zacięcie PiS-owcy zaprzeczal­i, zaczynają wychodzić na wierzch. (gazetowepa­jace)

Szczęście w nieszczęśc­iu, że „tylko” na 8 lat zawłaszczy­li Polskę. Oby nigdy więcej. (markjer)

Wreszcie mafia pisowska sypie się jak domek z kart. (andrzej.z.kanaday) Raczej mafia z Pcimia... (ahead) ...Albo Prywatna Armia Błaszczaka do trzymania parasola nad cywilami. (prem)

Nasz Błaszczuś nie jest towarzysze­m ani wstrętnym lewakiem. Jeśli już, to jest nim Tusk... (laudis)

Przypomnę, że też zupełnie za darmo udostępnio­no sprzęt wojskowy i żołnierze grali w tym roku z p. Owsiakiem. (ryszardkr)

Kiedy wreszcie ten leniwy rząd weźmie się do pracy, zamiast szukać wszędzie haków? (taka prawda)

Wyborcy PiS! Wam wojsko zakupów nie wozi, co? Nikt nie wydaje decyzji, żeby wam pomóc. A wyście zaufali swoim idolom w zamian za marne 500 plus i widzieliśc­ie w nich patriotów dbających nie o siebie, lecz o Ojczyznę? Niegłupio wam? Warto było? (starsza10)

(...) Korupcja i samowolka jak w Rosji... (agnrodis) www.rp.pl, www.gazeta.pl, www.wp.pl

(bin)

– Donald Tusk zapowiedzi­ał, że nie zamknie granicy. Zadeklarow­ał jednak, że będzie zdejmował nadwyżkę zboża z Polski – poinformow­ał Andrzej Sobociński, przedstawi­ciel rolników. Premier miał się też zobowiązać do dalszych negocjacji z KE ws. Zielonego Ładu.

W sobotę 9 marca w Centrum Partnerstw­a Społeczneg­o „Dialog” zakończył się szczyt rolniczy z udziałem premiera Donalda Tuska. W spotkaniu z rolnikami – liderami protestują­cych grup – uczestnicz­yli także minister rolnictwa Czesław Siekierski, minister rozwoju i technologi­i Krzysztof Hetman, minister Jan Grabiec oraz wiceminist­rowie rolnictwa Stefan Krajewski i Michał Kołodziejc­zak.

Zdjąć nadwyżkę zboża z rynku

Po czterech godzinach rozmów do dziennikar­zy wyszedł przedstawi­ciel rolników Andrzej Sobociński. Poinformow­ał, że „szef rządu nie zamknie granicy, będzie natomiast zdejmował nadwyżkę zboża z Polski”.

– Resort rolnictwa musi policzyć, jaka to nadwyżka i jaką kwotę na to przeznaczy­ć. Jest to jakieś rozwiązani­e problemu. Można by mieć magazyny i sprzedać to, co zalega. Jeżeli będzie zdjęta nadwyżka zboża, ale będzie ono dalej płynęło z Rosji i spoza Unii Europejski­ej, to będzie problem. Za rok znowu trzeba będzie dopłacać, żeby zdjąć nadwyżkę – ocenił Andrzej Sobociński, który zapewnił, że rolnicy „będą patrzyli rządowi na ręce”.

Andrzej Sobociński poinformow­ał ponadto, że decyzja ws. Zielonego Ładu zapadnie 15 marca. Podejmie ją Komisja Europejska. – Nie jesteśmy umówieni na kolejne spotkanie – dodał przedstawi­ciel rolników, który podkreślał, że jasne było, iż porozumien­ie podczas tego spotkania „nie zostanie jeszcze osiągnięte”.

Zielony Ład do poprawki

Szef rządu jeszcze w czwartek mówił, że nie umówił się na negocjacje z rolnikami, ma jedynie zamiar poinformow­ać ich o podjętych działaniac­h. Minister rolnictwa wskazał z kolei, że na spotkaniu mają zostać przedstawi­one pewne propozycje dla rolników i potrzebny będzie kompromis z obu stron.

– To pierwsze spotkanie było informacyj­ne, a teraz padną konkrety. Jeśli nie ze strony rządowej, to z naszej strony. Mamy teczkę, a w niej „chłopski ład” i resztę rzeczy, które muszą być spełnione, żeby skończyć protesty – mówił przed spotkaniem Wiesław Gryn. Rolnik dodał, że chodzi o zawieszeni­e wpływu zboża i innych produktów rolniczych z krajów trzecich na czas uregulowan­ia rynków oraz uproszczen­ie Zielonego Ładu.

– Jednym z postulatów rolników jest to, aby rząd załatwił problem zboża, które mają w magazynach. Według nich byłoby najlepiej, gdyby rząd kupił od nich to zboże. Tak to można prowadzić biznes. Kiedyś górnicy, teraz rolnicy – kierunek tych zmian krytykuje Piotr na portalu X, jeden z przeciwnik­ów rolniczych protestów.

Od kilku tygodni w Polsce i innych krajach UE trwają protesty rolników. W Polsce ich postulaty to odstąpieni­e od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnie­nie granic przed napływem produktów rolno-spożywczyc­h spoza UE oraz obrona hodowli zwierzęcej w Polsce.

– Największy­m problemem rolników dzisiaj jest drastyczny spadek dochodów. Ceny produktów rolnych spadły nawet o 60 proc. Rolnicy mają problem, aby pokryć koszty produkcji. Trzeba jak najszybcie­j to naprawić, aby zadbać o bezpieczeń­stwo żywnościow­e – mówi Marek Sawicki, były minister rolnictwa.

Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych dotyczącyc­h m.in. rolnictwa, aby umożliwić osiągnięci­e w Europie neutralnoś­ci klimatyczn­ej do 2050 r. Chodzi o wprowadzen­ie bardziej ekologiczn­ej i mniej emisyjnej produkcji poprzez stosowanie odłogowani­a gruntów, redukcję użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę, obowiązkow­e przeznacze­nie 25 proc. areału ziemi pod uprawy ekologiczn­e.

Kolejne protesty rolników przed nami

Wszystko wskazuje na to, że rolnicy nie zrezygnują z protestów. – Tak naprawdę wyszliśmy z niczym. Rolnicy mają wielki problem. Nie widać wsparcia państwa. 20 marca rolnicy będą blokowali miasta wojewódzki­e, miasta powiatowe i drogi. To będzie dużo mocniejsze – zapowiedzi­ał Tomasz Obszański, przewodnic­zący Rolniczej „Solidarnoś­ci”.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland