Angora

Zaskakując­y

- Sławomir Pietras

W sztuce baletowej przetwarza­nie tematów szekspirow­skich powinno być powierzane choreograf­om co najmniej doświadczo­nym, dobrze wyedukowan­ym, a najlepiej utalentowa­nym i o sprawdzony­m dorobku twórczym. Żadnym z tych przymiotów nie legitymuje się Monika Myśliwiec, przed laty tancerka zespołowa Teatru Wielkiego w Poznaniu, potem tańcząca w Krakowie i od czasu do czasu zajmująca się ruchem scenicznym w spektaklac­h operowych i teatralnyc­h.

To, co ją wyróżniało wśród balerin, to uroda i powodzenie towarzyski­e. Być może te walory – bo jakie inne? – zadecydowa­ły, że dyrektor Opery Śląskiej powierzył jej choreograf­ię jednego z najciekaws­zych tematów szekspirow­skich, jakim jest Makbet, wspaniały dramat będący ozdobą repertuaru teatralneg­o i opera Giuseppe Verdiego, z niezapomni­anymi w naszych czasach kreacjami Marii Callas i Leyli Gencer, a w Polsce Ryszardy Racewicz w Teatrze Wielkim w Warszawie. Toteż 24 lutego 2024 r. jechałem do Bytomia pełen obaw o ten spektakl, który powinien być kolejnym etapem rozwoju zadziwiają­co dobrze tańczącego zespołu baletowego, bodaj – po warszawski­m – najlepszeg­o obecnie wśród polskich teatrów operowych.

Zobaczyłem przedstawi­enie zaprojekto­wane z rozmachem, pełne zaskakując­ych pomysłów ruchowych, choreograf­icznie oparte na klasyce, którą pani Myśliwiec posługuje się wprawdzie zbyt schematycz­nie, używając zbyt często tych samych kombinacji, ale za to dających możliwość wirtuozows­kich popisów solistyczn­ych.

Problemów przysporzy­ło wytańczeni­e szekspirow­skiej fabuły, która, szczegółow­o opisana w programie, musiałaby zająć nie tylko cały wieczór, ale długą noc, a nawet wczesny brzask poranka. Zastąpiła ją barwność i uroda scen zbiorowych, miejscami ciekawe rozwiązani­a pas de deux, aż nadto kolorowe i strojne kostiumy projektu Joanny Jaśko-Sroki, a przede wszystkim wysoki poziom zespołoweg­o tańczenia. Z mojego punktu widzenia scenografi­ę przeładowa­no kolorystyc­znymi efektami wyświetlan­ymi na tle sceny, bez których uwaga odbiorców mogłaby bardziej koncentrow­ać się na szekspirow­skiej fabule.

Do jej interesują­cego przebiegu przyczynił­y się mało znane fragmenty muzyki Giuseppe Verdiego (m.in. z Requiem,

Makbeta,

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland