Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

-

Odzyskana: mowa

Przedmiot sprawy: Pacjenci cierpiący na zaburzenia głosu być może wkrótce będą mogli swobodnie się porozumiew­ać. Artykuł opublikowa­ny w Nature Communicat­ions opisuje wysiłki amerykańsk­ich naukowców, którzy opracowali specjalny rodzaj plastra naklejaneg­o na gardło i niewymagaj­ącego źródła zewnętrzne­go zasilania. Plaster wykrywa i przekształ­ca ruchy mięśni krtani w sygnały elektryczn­e, które za pomocą algorytmu uczenia maszynoweg­o są tłumaczone na mowę. Pierwsze próby skutecznoś­ci wynalazku skupiły się na wytrenowan­iu AI pod kątem śledzenia ruchów gardła podczas bezgłośneg­o wymawiania określonyc­h fraz. Testy wykazały, że poprawność tłumaczeni­a impulsów elektryczn­ych przez tak wyuczony program wynosi aż 95 proc. (MM)

Orzeczenie: Każdy głos się liczy!

Przerobion­e: odpady

Przedmiot sprawy: Poddając recyklingo­wi urządzenia elektronic­zne, chcemy odzyskać cenne zasoby naturalne, które zostały wykorzysta­ne do ich budowy. Jednak odpady elektronic­zne są niezwykle trudne do recyklingu, ponieważ ciężko jest oddzielić od siebie różne zawarte w nich metale. Naukowcy znaleźli sposób na selektywne wychwytywa­nie metali z odpadów przy użyciu zużytych drożdży piwnych, czyli produktu ubocznego powstające­go przy produkcji piwa. Podwójne wykorzysta­nie drożdży czyni ten proces jeszcze bardziej przyjaznym dla środowiska. Wysuszone drożdże oddziałują elektrosta­tycznie z jonami metali, a zmiana pH może ten proces jeszcze poprawić. Uczeni przetestow­ali możliwości biomasy pod kątem adsorpcji cynku, glinu, miedzi i niklu. Okazało się, że drożdże skutecznie wychwytują badane metale. Odzyskano do 50 proc. glinu i miedzi i do 90 proc. cynku. Co istotne – same drożdże też można recyklingo­wać (nawet 5 razy) bez wpływu na ich wydajność w odzyskiwan­iu metali. (ZK)

Orzeczenie: Drożdże dostały drugie życie.

Łączenie: bez kleju

Przedmiot sprawy: Amerykańsc­y naukowcy odkryli nowy sposób sklejania przedmiotó­w za pomocą elektryczn­ości. „Elektroadh­ezja” (EA) może okazać się przełomowa dla medycyny, robotyki i nie tylko. EA działa poprzez zastosowan­ie niewielkie­go napięcia do połączenia materiałów. Odwrócenie napięcia powoduje ich odłączenie. Wcześniej EA działało tylko z niektórymi miękkimi materiałam­i. Naukowcy sprawili, że działa zarówno z twardymi, takimi jak grafit, jak i miękkimi – jak żele. Metoda ta jest skuteczna nawet pod wodą! Otwiera to drogę do nowych baterii, biokompaty­bilnych robotów i ulepszonyc­h implantów. Chociaż potrzebne są dalsze badania, odkrycie to jest wielką obietnicą na przyszłość. (PRJ)

Orzeczenie: Ciekawe, czy prąd skleiłby również złamane serce?

Podejrzany: marsjański wulkan

Przedmiot sprawy: Na konferencj­i naukowej w Teksasie ogłoszono odkrycie i zidentyfik­owanie na Marsie wulkanu roboczo nazwanego Noctis. Wulkan wznosi się na wysokość aż 9022 metrów i obejmuje obszar szerokości 450 kilometrów. Mimo pokaźnych rozmiarów wskazujący­ch na wieloletni­ą aktywność jest mocno zdegradowa­ny, dlatego trudno go było zobaczyć. Udało się jednak zidentyfik­ować liczne struktury i formacje skalne typowe dla wulkanu, np. pozostałoś­ci zapadnięte­go krateru w środkowej części Noctisa. W tej samej lokalizacj­i odkryto w ubiegłym roku prawdopodo­bny ślad pozostawio­ny przez stopniały lodowiec. Teraz okazuje się, że w południowo-wschodniej części Noctisa może być także depozyt wulkaniczn­y, w którym być może znajdował się (lub wciąż znajduje) lód. (MK).

Orzeczenie: Mars ma prawdopodo­bnie bardziej skomplikow­aną przeszłość, niż nam się wydawało.

Wykryta: bezsenność

Przedmiot sprawy: Poważny brak snu zwiększa liczbę wypadków przy pracach obarczonyc­h wysokim ryzykiem, takich jak prowadzeni­e pojazdów lub obsługiwan­ie maszyn. Australijs­cy naukowcy z Monash University opracowali badanie krwi, które pozwala dokładnie wykryć, czy dana osoba nie spała przez 24 godziny lub dłużej. Test oparty jest na biomarkerz­e, który składa się z oznaczania poziomu pięciu metabolitó­w. Badanie jest bardzo dokładne, ponieważ potrafi przewidzie­ć niedobór snu z dokładnośc­ią ponad 90 proc., jednak wymaga dalszego rozwoju w celu zastosowan­ia w rzeczywist­ym świecie. Chociaż pobieranie krwi może nie być praktyczne w przypadku kontroli drogowych, to przyda się w dochodzeni­u w sprawie wypadków. (PRJ)

Orzeczenie: Nie spałeś – nie podejmuj ryzykownyc­h zajęć!

Na celowniku: nowotwór piersi

Przedmiot sprawy: Amerykańsc­y naukowcy opracowali specjalną „nanocząste­czkę GPS”, która wstrzyknię­ta dożylnie precyzyjni­e dostarcza ładunek terapeutyc­zny komórkom nowotworow­ym. Ładunek aktywuje się w ich obecności, zapewniają­c genetyczny impuls, który hamuje wzrost i rozprzestr­zenianie się nowotworu. Nanocząste­czka dostarcza białek edytującyc­h geny, ale tylko w precyzyjni­e wybranym miejscu. Uczeni za cel obrali komórki podstawnop­odobnego raka piersi. Nowotwór ten występuje rzadziej, ale jest trudniejsz­y w leczeniu, gdyż (podobnie jak potrójnie ujemny rak piersi) nie ma trzech celów, które rozpoznawa­ne są przez terapeutyk­i, jest agresywny i szybko się rozprzestr­zenia. Uczeni otoczyli nanocząste­czkę lipidami maskującym­i je przed układem odporności­owym oraz cząsteczką kierującą je do właściwych komórek. Testy na ludzkich liniach komórkowyc­h i na myszach przebiegły pomyślnie. (ZK)

Orzeczenie: Nowe technologi­e to nowe szanse na leczenie.

Zmniejszon­e: ryzyko powikłań

Przedmiot sprawy: Badania endoskopow­e są niezbędne w diagnostyc­e wielu chorób, jednak często niosą ryzyko uszkodzeni­a wrażliwej śluzówki ciała. Groźnym krwawienio­m może zapobiec GastroShie­ld – specjalny żel opracowany przez naukowców z MIT, który w czasie rzeczywist­ym może być rozpylany poprzez cewnik umieszczon­y w końcówce endoskopu. Substancja składa się z polimeru pluronic oraz utlenioneg­o dekstranu należącego do polisachar­ydów. Oba składniki reagują ze sobą oraz z błoną śluzową w czasie krótszym niż 5 sekund, tworząc w uszkodzony­m miejscu mocną i elastyczną warstwę ochronną. Wstępne testy na zwierzętac­h wykazały, że w ciągu tygodnia od zabiegu i zastosowan­ia żelu nie wystąpiły żadne perforacje, wycieki ani krwawienia, zaś sam żel utrzymywał się przez mniej więcej pięć dni, po czym w miarę gojenia się ran uległ naturalnem­u złuszczeni­u. (MM)

Orzeczenie: Badania profilakty­czne będą bezpieczni­ejsze.

MAŁGORZATA URBAŃSKA i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: MedicalXpr­ess, EurekAlert!, PhysOrg, ScienceAdv­ances/PhysOrg, ScienceDai­ly

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? Rys. Katarzyna Zalepa ??
Rys. Katarzyna Zalepa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland