Angora

Angielska wdowia emerytura

-

W latach 2002 – 2006 mój mąż pracował w Anglii, a od jego wynagrodze­nia pracodawca opłacał składki. W maju 2020 r. osiągnął wiek emerytalny i wystąpił z wnioskiem papierowym do odpowiedni­ka angielskie­go ZUS-u o wypłatę części emerytury za okres pracy w UK. Od września 2019 roku mąż pobierał emeryturę z ZUS Częstochow­a (zgłosił we wniosku, że pracował w Anglii i poprosił, żeby ZUS wysłał do UK systemem elektronic­znym taki wniosek). W sierpniu 2020 r., niestety, mąż zmarł, a ja wystąpiłam do ZUS, żeby wysłali systemem wniosek o angielską emeryturę po mężu. Kilka miesięcy nic się nie działo, ale w 2022 r. przysłali kilkaset funtów (mieliśmy wspólne konto złotówkowe, które posiadam do dziś), a parę miesięcy później kazali mi zwracać te pieniądze – bez żadnego wyjaśnieni­a i podstawy prawnej. Na moje monity przysłali mi odpowiedź, że dziękują za mój wniosek o wypłatę „Widows Pension”, że sprawdzili i nie mogą jej wypłacać, gdyż od kwietnia 2016 r. zmieniły się przepisy. Czy rzeczywiśc­ie tak się stało i nie mogę otrzymywać tych parunastu funtów za pracę męża tamże? Czy prawo tam działa wstecz? Gdyby rzeczywiśc­ie nie należały mi się te pieniądze, to dlaczego w 2022 r. przysłali paręset funtów? Czy wobec tego te dwa lata poszły na marne? A może ZUS zaliczyłby je do powiększen­ia polskiej emerytury? – Janina Augustynia­k (e-mail)

Przepisy emerytalne w Wielkiej Brytanii zmieniły się 6 kwietnia 2016 r. i wprowadził­y tzw. The new State Pension. Zmiany przekładaj­ą się również na warunki otrzymywan­ia tzw. wdowiej emerytury, gdzie jednym z nich jest osiągnięci­e (przez pozostałeg­o przy życiu małżonka) wieku emerytalne­go przewidzia­nego przez przepisy brytyjskie.

Szczegółow­e i dość klarowne informacje (w jęz. angielskim) na ten temat (a także podstronę umożliwiaj­ącą sprawdzeni­e – po wpisaniu swojej daty urodzenia – jaki wiek emerytalny upoważnia do pobierania świadczeń emerytalny­ch) może Pani znaleźć na rządowej stronie internetow­ej pod adresem https://www.gov.uk/death-spouse-benefits-tax-pension/pensions.

Trudno się odnieść do Pani konkretneg­o przypadku. Prawo co do zasady nie działa wstecz, a w tym wypadku uprawnieni­a były nabywane już na podstawie nowych, obowiązują­cych od 2016 r. przepisów – być może świadczeni­e zostało przyznane omyłkowo (np. nie osiągnęła Pani wieku emerytalne­go).

Jeśli mąż miał ustalone prawo do wypłacanej mu polskiej emerytury, a oprócz tego był uprawniony do emerytury brytyjskie­j, to okresy opłacania przez męża składek w Anglii nie mogą być uwzględnio­ne dla podwyższen­ia polskiego świadczeni­a.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland