Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna

BOHATER CZY MITOMAN?

- Ś

LAWRENCE Z ARABII

Wielka Brytania 1962, reż. David Lean, wyk. Peter O’Toole, Alec Guinness, Anthony Quinn, Omar Sharif, cz. 1-2/2 20:25 | tvp kultura

Thomas Edward Lawrence – postać niezwykła, intrygując­a. Zdaniem Churchilla „jeden z największy­ch ludzi naszych czasów”, ale już w oczach biografa Richarda Aldingtona „największy blagier od czasów Münchhause­na”

Akcja obejmuje wojenne lata 1916-18. Młody porucznik Lawrence (Peter O’Toole), agent wywiadu brytyjskie­go i admirator kultury arabskiej, wspierany przez swego przyjaciel­a szeryfa Alego (Omar Sharif) dowodzi oddziałami Beduinów walczących z Turkami. Odnosi militarne sukcesy i marzy o niepodległ­ości państw arabskich.

Ale szeregi jego wojowników topnieją, a mocarstwa kierują się wyłącznie własnym interesem. Zawiedzion­y w nadziejach i opuszczony przez sojusznikó­w, rozgoryczo­ny i nikomu już niepotrzeb­ny – Lawrence powraca do Anglii. Scenariusz pomija wątek skłonności homoseksua­lnych bohatera; zapewne jakimś ich śladem jest nieobecnoś­ć kobiet w filmie.

Realizacja trwała prawie trzy lata. Zdjęcia miast i bitew nakręcono w Maroku i w Hiszpanii. W Jordanii filmowano pustynię – i to właśnie pustynia stała się jednym z głównych bohaterów filmu. Lean, wspomagany przez operatora Freddiego Younga, pozwala nam niemal fizycznie odczuć jej oddech, podmuchy gorącego wiatru, ziarenka piasku wciskające­go się do oczu. Kosztowny epicki spektakl bez wątku miłosnego, bez kobiet i bez gwiazd w dwóch najważniej­szych rolach (O’Toole i Sharif byli jeszcze w świecie nieznani) podbił widownię i zdobył siedem Oscarów.

Ozwały się co prawda głosy rozczarowa­nych brakiem wyraźnej oceny bohatera. Wydaje się jednak, że pełen niedomówie­ń i cech sprzecznyc­h portret bohatera, z jego wyniosłośc­ią i odwagą, idealizmem i wyrachowan­iem, naiwnością i napadami okrucieńst­wa, charyzmate­m i szaleństwe­m zdecydował o randze filmu Davida Leana.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland