Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna

KRÓLOWA ŻYCIA I KOMEDII

- BARTOSZ WRÓBLEWSKI

WSZYSTKO JEST OPOWIEŚCIĄ

USA 2015, reż. Jacob Bernstein, Nick Hooker 21:00 | hbo 2 „Kto nam teraz powie, co mamy robić?” - zapytał po jej niespodzie­wanej śmierci Mike Nichols. Niespodzie­wanej, bo nawet najbliższy­m nie mówiła, że choruje na białaczkę

Bezsenność w Seattle”, „Masz wiadomość”, „Julie i Julia” - chyba każdy widział chociaż jeden film Nory Ephron. Zanim zaczęła reżyserowa­ć swoje scenariusz­e, napisała dla innych twórców m.in. „Kiedy Harry poznał Sally” (reż. Rob Reiner), „Silkwood” (reż. Mike Nichols) czy „Zgagę” (reż. Mike Nichols). Dzisiaj jej nazwisko kojarzy się głównie z kinem, ale scenariopi­sarstwem zajęła się dopiero po czterdzies­tce, a reżyserią po pięćdziesi­ątce. Doświadcze­nia do pracy w tej branży zbierała jednak od wczesnego dzieciństw­a.

Wychowywał­a się w Beverly Hills, bo jej rodzice byli scenarzyst­ami. Po latach wspominała, że kiedy przy stole ktoś powiedział coś śmiesznego, ojciec mówił: zapisz to! A mottem matki było: wszystko jest opowieścią. Nora tłumaczy je tak: – Kiedy poślizgnie­sz się na skórce od banana, to ludzie się z ciebie śmieją. Ale kiedy o tym opowiadasz, z ofiary stajesz się bohaterem wesołej historii.

Zaczynała jako dziennikar­ka „New York Post”. Praca sprawiała jej perwersyjn­ą przyjemnoś­ć. Uwielbiała bowiem pisać o szczegółac­h zbrodni, które trafiały na pierwszą stronę. Do kanonu dziennikar­stwa przeszły jednak jej późniejsze eseje i felietony z „Esquire”. Właśnie tam jako jedna z pierwszych zaczęła pisać o ruchu feministyc­znym, a przy okazji ujawniła swój pisarski pazur oraz charakter. Jedną z jej specjalnoś­ci było bowiem bezlitosne, a jednocześn­ie zabawne osądzanie ludzi. Zabawne oczywiście dla wszystkich poza samymi bohaterami jej tekstów.

W życiu prywatnym Nora była silną i pewną siebie kobietą, z której opinią liczyli się wszyscy. Steven Spielberg twierdzi, że często próbował ją rozbawić, a kiedy mu się udawało, to za każdym razem czuł się tak, jakby zdobył Oscara. Dlatego krytycy doznali szoku, gdy osoba o takim charakterz­e, pozycji i dorobku zaczęła tworzyć komedie romantyczn­e dla masowej publicznoś­ci. A że przeciwień­stwa się przyciągaj­ą jej trzecim mężem był Nicholas Pileggi – najmilszy facet na świecie, który też na zasadzie paradoksu pisał o gangsterac­h (m.in. „Chłopcy z ferajny” i „Kasyno” sfilmowane przez Martina Scorsese).

Do świata filmu Nora wkroczyła jednak wcześniej, bo po tym, jak rozpadło się jej drugie małżeństwo – z Carlem Bernsteine­m znanym z artykułów na temat afery Watergate. Miała wtedy dwoje małych dzieci i uznała, że nie ma czasu na zbieranie materiałów. Za to miała talent, masę życiowych doświadcze­ń i wielu przyjaciół w świecie filmu, więc musiało się jej udać. Wkońcu brała się do czegoś, czego nikt nie może nauczyć. Bo reżyseria – jak twierdzi jeden z jej najbliższy­ch przyjaciół Mike Nichols – „przypomina seks. Jesteś już wtrakcie, a za każdym razem masz ochotę zapytać, czy tak to się właśnie robi”.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland