Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna

TRUDNY POWRÓT DO CZASÓW MŁODOŚCI

- TADEUSZ SOBOLEWSKI

Kinowy debiut Lechkiego to przykład innego kina, delikatneg­o, skupionego. Akcja dzieje się w czasie zawieszony­m, w przymusowe­j przerwie życia

Tomasz Kot gra trzydziest­oparolatka, który zrezygnowa­ł z dawnego życiowego powołania. Był trębaczem w zespole rockowym, teraz jest świetnie ustawionym pracowniki­em dochodowej firmy. Z powodu wypadku, w którym ginie nieznajomy człowiek, musi pozostać kilka dni dłużej w swoim rodzinnym mieście, naprawić stłuczony reflektor w samochodzi­e. W każdym razie tak to wygląda od zewnątrz, ale film jest obrazem życia wewnętrzne­go.

Nikt go nie ściga. Wobec prawa jest czysty, ale wypadek odsłania w nim ukryte pokłady winy. Nocuje u ojca, w niezmienio­nym od lat mieszkaniu, z tą samą, wiecznie niedomykaj­ącą się skrzynką na listy. Z ojcem nie rozmawiają od lat. Nie cierpią się nawzajem, zastygli w konflikcie, który przestał być aktualny, ale pozostawił odruch wrogości. Milczącego ojca gra Ryszard Kotys – charaktery­styczna twarz polskiego kina, mistrz drugiego planu.

Sytuacja konfliktu z ojcem oraz poczucie winy wobec siebie, żal, że źle się pokierował­o życiem – to sprawy elementarn­e. W filmie chodzi tylko o to, żeby uwiarygodn­ić przemianę wewnętrzną. W zawieszony­m czasie, w jakim przebywa

ERRATUM

Polska 2010, reż. Marek Lechki, wyk. Tomasz Kot, Ryszard Kotys, Jerzy Rogalski, Karina Kunkiewicz 20:00 | stopklatka tv bohater, dużo się dzieje. Tworzy się wokół niego sieć ludzkich związków. Może tak jest zawsze, kiedy przystanie­my? Czasem zdarzenia i spotkania układają się tak, jakby nas ktoś prowadził, wystarczy tylko się poddać, nie trzeba do tego żadnej specjalnej wiary.

„Erratum” pracuje na ostatnią minutę – podwójną puentę z pukaniem do drzwi. Tym filmem rządzą psychologi­czne paradoksy. Kluczową postacią – która w gruncie rzeczy kieruje bohaterem, wpływa na jego czyny – jest ktoś nieżyjący i właściwie nieznany. Czyjaś śmierć może wydać dobre owoce; wina może być szczęśliwa; ktoś, kto czuje się winny, może pomagać innym.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland