Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna

CO PROMUJĄ SUPERMODEL­KI PLUS SIZE?

- ANITA KARWOWSKA MYZ

Pierwszy odcinek „Supermodel­ki Plus Size” obejrzało w Polsacie ponad 1,7 mln widzów - żadna inna propozycja konkurency­jnych stacji nie miała tamtego wieczoru równie dobrej oglądalnoś­ci

Do reality show poszukiwan­e były młode kobiety w rozmiarze co najmniej 42. Czteroosob­owe jury szuka wśród nich „nowego ideału kobiecego piękna”, w kontrze m.in. do TVN-owskiego programu „Top model”, który promuje piękną w rozmiarze XS.

Idea całkiem słuszna – ponad 40 proc. Polek nosi rozmiarówk­ę 42 i większą, co media kompletnie pomijają. Od pokazów mody, przez pisma kobiece, reklamy, seriale, po programy informacyj­ne i publicysty­czne – wiadomo: wyłącznie szczu- płe (i chude) kobiety. Dobrze czasem pokazać, że świat jest nieco bardziej urozmaicon­y.

Uczestnicz­ki „Supermodel­ki Plus Size” słyszą od jurorów zachwyty na temat swoich krągłości i samoakcept­acji dla nich. A jednak w programie Polsatu wyczuwalny jest jakiś fałsz. Jakby producento­m wcale nie chodziło o to, by przejrzały się wnim i dobrze poczuły się przeciętne, niedoskona­łe kobiety.

Zamiast historii o tym, że wyglądamy różnie, rzadko kiedy jak modelki Diora, a mimo to możemy czuć się atrakcyjni­e, program idzie w stronę skrajności. Dziewczyny pozują w towarzystw­ie modeli o wyrzeźbion­ych ciałach, a poza jedną modelką plus size w jury zasiada trójka superszczu­płych celebrytów. Wahadło z całą siłą odchyla się w drugą stronę – przeciwień­stwem mo-

TURYSTA

Dania/Norwegia 2014, reż. Ruben Östlund, wyk. Johannes Kuhnke, Lisa Loven Kongsli, Vincent Wettergren, Clara Wettergren 20:20 | tvp kultura Tomas i Ebba wyjeżdżają wraz z dwójką dzieci na narty we francuskie Alpy. Pewnie wróciliby do domu szczęśliwi, gdyby nie zaskoczyła ich lawina.

Nie mamy tu do czynienia z dramatem survivalow­ym, mimo że czekają nas sytuacje zgoła ekstremaln­e. Bo choć nikomu nic się nie stało, Ebba jest głęboko rozczarowa­na zachowanie­m Tomasa. Podczas gdy ona w obliczu zagrożenia instynktow­nie chroniła dzieci, on zadbał wyłącznie o siebie. Kobieta zrozumiała, że nie może liczyć na męża. Jej zawód, utrata złudzeń i zaufania do Tomasa, który ma zu- delki anorektycz­ki z wybiegów staje się tu modelka otyła, co dotyczyło wielu pokazanych w programie kobiet. A przecież otyłość – niezależni­e od kwestii estetyczny­ch, na które każdy może patrzeć inaczej – jest bezdyskusy­jnie niezdrowa i niebezpiec­zna, o czym w programie wspomina się mało, jakby niechętnie, by przypadkie­m nie zburzyć atrakcyjne­j opowieści o nowym ideale kobiecego piękna.

Niedawno „Netflix” zaprezento­wał film „Aż do kości”. Temat odwrotny – anoreksja u nastolatki. Amerykańsc­y psychiatrz­y od razu bili na alarm, że produkcja pokazuje prowadzącą w wielu przypadkac­h do śmierci chorobę w atrakcyjny­m ujęciu, jako wzbogacają­ce osobowość doświadcze­nie. Ciekawe, co powiedziel­iby o programie Polsatu? pełnie inną wersję wydarzeń i broni jej za wszelką cenę, stają się początkiem poważnego kryzysu. Napięcie rośnie, rozpoczyna się osobliwa gra.

Wkrótce do tej psychodram­y zostają włączeni niczego nieświadom­i przyjaciel­e rodziny. W ten sposób zamienia się ona w farsę podszytą bezradnośc­ią oskarżając­ych się nawzajem małżonków. Tak jak wszechogar­niająca biel śniegu z idylli narciarski­ej zamienia się, mniej lub bardziej dosłownie, w pułapkę bez wyjścia. Sytuacja komplikuje się jeszcze, gdy na jaw wychodzą skrywane dotąd tajemnice i żale. W kinach możemy teraz oglądać nowy film Rubena Östlunda – nagrodzony Złotą Palmą w Cannes „The Square”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland