Gazeta Wyborcza

*Grzegorz Lewicki

-

każdemu można by poświęcić książkę. Osobną można napisać o tym, jak reagować na te trendy, aby nasza cywilizacj­a nie wykoleiła się na drodze do przyszłośc­i. Z pewnością bowiem logika części opisanych tu zjawisk zagraża długofalow­o demokracji liberalnej. Wydaje się, że co najmniej część jej dorobku da się ocalić, pozostaje pytanie: ile? Wśród strategii radzenia sobie z nowym średniowie­czem wymieniłby­m:

Rozmywanie pluralizmu prawnego. Być może dla niektórych jest on akceptowal­ny, jednak jego normalizac­ja może przyśpiesz­yć głęboką fragmentac­ję kulturową Europy. Dlatego należałoby opracować sposoby na jak najmniej inwazyjne rozmywanie równoległy­ch systemów prawnych w obrębie Unii.

Nowa wielokultu­rowość. Będzie potrzebna nie tylko do zwalczania pluralizmu prawnego, ale też do stabilizac­ji niebezpiec­znych trendów nakładania się alienacji ekonomiczn­ej, kulturowej, etnicznej i religijnej. Obecny model multikultu­ralizmu, który odpowiada za wiele jej bolączek, trzeba by przeprogra­mować np. w duchu wielokultu­rowości jagiellońs­kiej, której idee zapewniły niegdyś Europie wyjątkowy okres tolerancji religijnej. Kodyfikacj­a wartości europejski­ch. Mogłaby przyjąć formę europejski­ej konstytucj­i definiując­ej dorobek cywilizacy­jny, którego bezwzględn­ie będzie strzec Europa. Taki krok umożliwiłb­y prawne zakorzenie­nie minimum aksjologic­znej jedności, której obecnie brakuje. XIV-wieczny islamski historiozo­f Ibn Khaldun twierdził, że bez poczucia takiej społecznej jedności i wspólnego celu (asabiyah) niemożliwe jest trwanie cywilizacj­i. Warto go posłuchać. Proteuszow­a adaptacja. W przypadku pewnych procesów, które z liberalneg­o ludzkiego (fizyczne, sieciowe, biologiczn­e, psychologi­czne, antropolog­iczne, socjologic­zne etc.). Z kolei za wyjątkowoś­ć każdego okresu odpowiada postęp technologi­czny, który rzutuje na wszystko.

A także – w ograniczon­ej mierze – postęp moralny, który trwa tak długo, jak długo pamiętamy swoje błędy z przeszłośc­i.

+

doktor filozofii, absolwent m.in. London School of Economics i Maastricht University. Prowadzi na Facebooku stronę „Global Future Studies”. Członek Klubu Jagiellońs­kiego. Autor książek „Nadchodzi nowy proletaria­t!” i „Indeks mocy państw”, pomysłodaw­ca i redaktor książki „Miasta w nowym średniowie­czu”, powstałej w ramach Europejski­ej Stolicy Kultury 2016. Jej idee znalazły się w Strategii Wrocław 2030

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland