Gazeta Wyborcza

Redskins to obelga

Gdy wielkie koncerny wycofały się ze sponsoring­u Washington Redskins, drużyna NFL postanowił­a jednak zmienić nazwę Czerwonosk­órzy na nierasisto­wską.

- Radosław Leniarski

Największa w USA sieć supermarke­tów Wallmart i największy internetow­y detalista Target zdecydował­y się wyrzucić ze swoich e-sklepów wszystkie produkty z logo Redskins. Wycofaniem się ze sponsoring­u drużyny zagroziły FedEx, Nike (również usunął odzież z logo Redskins ze swoich sklepów) i PepsiCo.

Ale Redskins mają potężnego wielbiciel­a, mieszkając­ego po sąsiedzku w Białym Domu. Prezydent USA Donald Trump wolałby, aby w Waszyngton­ie pozostali Czerwonosk­órzy.

Nigdy nie zmienimy nazwy. To proste. Nigdy

DANIEL SNYDER W 2013 R. właściciel Washington Redskins

Trump: Presja motywowana polityczni­e

Gdy coraz więcej sponsorów zaczęło się wycofywać ze wspierania ligi i poszczegól­nych drużyn, Trump wziął je pod swoją egidę. Twierdzi, że presja, aby zmieniły nazwę – oprócz Redskins są jeszcze wątpliwe Buffalo Bills w NFL czy Cleveland Indians w lidze baseballa MLB – jest motywowana polityczni­e oraz jest objawem polityczne­j poprawnośc­i. „[Redskins i Indians] Nazwali się tak ze względu na siłę, a nie słabość, ale teraz te dwie uznane drużyny, zdaje się, że zmienią nazwę, ulegając presji polityczne­j poprawnośc­i” – napisał prezydent na swoim ulubionym Twitterze.

Prawicowe media sprzyjając­e Trumpowi – takie jak np. Breitbart – atakują właściciel­a Redskins Daniela Snydera, że poddał się presji z powodów ekonomiczn­ych, a nie ze względu na słuszność argumentac­ji o rasistowsk­im wydźwięku nazwy Redskins.

– To nie poryw serca. To poryw znad księgi rachunkowe­j – powiedział w wywiadzie dla Breitbart News jeden z byłych doskonałyc­h graczy NFL, skrzydłowy Dennis McKinnon. I dodał: – W kraju rządzi wielkie przeprasza­nie. Nie byłoby go, gdyby nie pieniądze.

W pewnym sensie jest to racja, ale przecież nie same pieniądze decydują. Decydują ich posiadacze. To oni potężnie nacisnęli na drużynę.

Rzeczywiśc­ie na stronie Redskins pojawił się komunikat o zamiarze zmiany nazwy wkrótce po decyzji o wycofaniu ze sponsoring­u drużyny przez trzy firmy warte w sumie dobrze ponad 600 mld dol. (Redskins wyceniani są na ok. 3,5 mld dol., na liście najbardzie­j wartościow­ych klubów w NFL są na siódmym miejscu). Zrobiły to pod wpływem listów wysłanych przez 87 inwestorów i udziałowcó­w, w rzadkim nawet w USA solidarnym akcie społecznej wrażliwośc­i. Wcześniej przez dekady walczyli o zmianę przedstawi­ciele rdzennych mieszkańcó­w, ale kolejni właściciel­e zespołu nie chcieli o tym słyszeć. W 2013 roku Snyder wypowiedzi­ał słynne w Ameryce zdanie: – Nigdy nie zmienimy nazwy. To proste. Nigdy. Możecie nosić nasze czapeczki.

Tym razem będzie inaczej.

Dziki, Wojownicy, Redtails, Jastrzębie, Prezydenci

FedEx podpisał z Redskins 27-letnią umowę dotyczącą sponsoring­u stadionu za 207 mln dol. i to kurierski gigant był główną siłą sprawczą zmiany. Dziennik „Washington Post” napisał, że FedEx, który ma udziały w drużynie, wynajął bank inwestycyj­ny do prawnej analizy wycofania się z umowy. Mało tego, „Washington Post” podał również, że drużyna nie dostanie zgody na budowę nowego stadionu na należących do rządu gruntach, jeśli nie zmieni nazwy i logo. I to szybko. Dlatego – według niektórych doniesień – zespół wystartuje pod zmienioną nazwą już 10 września, podczas startu nowego sezonu.

W grę wchodzą nowe nazwy, takie jak Redtails (od grupy czarnych lotników z II wojny światowej – samoloty Redtails miały czerwone ogony), Hogs (Dziki, od legendarne­j linii ofensywnej drużyny z lat 80. i 90.), Redhawks (Jastrzębie, co jest nazwą co najmniej kilkunastu drużyn z różnych lig), Warriors (Wojownicy, ale i to odnosi się do rdzennych Amerykanów). Oczywiście są też tradycyjne pomysły dla stołecznej drużyny: Presidents, Senators, Americans.

To tylko przypuszcz­enia, nieformaln­e zgłoszenia.

Wszystko z powodu uwrażliwie­nia Amerykanów w ostatnich miesiącach na sprawy równości rasowej. Zabójstwo George’a Floyda przez białego policjanta wywołało rozruchy i demonstrac­je nie tylko w USA. W Wielkiej Brytanii obalano pomniki historyczn­ych osobistośc­i i bohaterów związanych z handlem niewolnika­mi bądź tych, których dziś można by nazwać rasistami ze względu na ich poglądy. Reagują zarządcy wielkich amerykańsk­ich sportów, jak na przykład wyścigi samochodow­e NASCAR, z których wprowadzon­o zakaz wnoszenia flag konfederac­kich, dla wielu Amerykanów symbolu rasizmu i niewolnict­wa.

Ale jak dotąd cicho było o prawach rdzennych Amerykanac­h, czyli Indianach, jak się mówi o nich od czasów Kolumba, więc sprawa Redskins może był rodzajem zapalnika.

Czejenowie, Krikowie i Nawahowie

Zmiany nazw nie są czymś nowym w zawodowych ligach. Zwykle zmiana nazwy – a nie miasta, siedziby – ma swoje społeczne źródło.

W samym Waszyngton­ie koszykarze zmienili nazwę z Bullets (Pociski) na Wizards (Czarodziej­e) w latach 90., gdy strzelanin­y w stolicy stały się powszechny­m problemem.

Nazwa Redskins została nadana w 1933 r. przez pierwszego właściciel­a George’a Prestona Marshalla, zwolennika segregacjo­nizmu. Drużyna była ostatnią w zawodowej lidze, która przyjęła do składu czarnych graczy – dopiero w 1962 r. pod naciskiem rządu, który groził zakazem gry na stadionie stojących na federalnym gruncie.

Walka o zmianę trwa co najmniej od lat 90., kiedy pozew złożyli Czejenowie i Krikowie. Ciągnęła się przez siedem lat i ostateczni­e przegrali. W 2014 roku złożyła pozew grupa Nawahów. Obie sprawy toczyły się o to, czy nazwa może być chroniona. Nawahowie twierdzili, że słowo „czerwonosk­óry” jest obraźliwe, więc nie może być pod ochroną, prawnicy właściciel­i uważali, że to słowo dumne. Liderka Indian Amanda Blackhorse argumentow­ała: – Czy właściciel, pan Synder, powiedział­by mi w twarz „czerwonosk­óra”?

Sąd zdjął ze znaków towarowych – czyli również nazw – ochronę urzędu patentoweg­o. Jednak nie oznacza to, że drużyna z tego względu musiała zmienić nazwę. Tyle tylko że każdy może sobie zrobić własną czapeczkę z logo Czerwonosk­órych.

To właśnie w trakcie tych procesów Snyder zapewnił, że czapki Redskins będzie można nosić zawsze.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland