Gazeta Wyborcza

Ordo Iuris: Świecka szkoła? Zapomnijci­e

Ordo Iuris pisze do warszawski­ch szkół: „Nie ma żadnego przepisu prawa stwierdzaj­ącego, że polska szkoła ma charakter świecki”. I poucza, że dyrekcja „ma obowiązek przyjąć rolę gwaranta możliwości ekspresji religijnej”.

- Małgorzata Zubik

Pismo Ordo Iuris to odpowiedź na działania władz Warszawy. Na początku roku szkolnego o świecki charakter szkolnych uroczystoś­ci związanych z otwieranie­m nowych placówek upomniała się radna Warszawy Dorota Łoboda (KO). Potem do dyrektorów szkół zaapelował­a o to wiceprezyd­ent Renata Kaznowska, która odpowiada za edukację. Przywołała art. 53 konstytucj­i: „Nikt nie może być zmuszany do uczestnicz­enia ani do nieuczestn­iczenia w praktykach religijnyc­h”.

Była to odpowiedź nie tylko na interpelac­ję radnych, ale też na skargi rodziców. Ale zalecenie oburzyło prawicowyc­h radnych.

Teraz głos zabrała Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”. Na swojej stronie publikuje „analizę przekazaną dyrektorom”. Ordo Iuris przypomina: „W polskim prawie nie istnieje przepis stwierdzaj­ący świecki charakter szkoły, a władze publiczne mają obowiązek zagwaranto­wać możliwość ekspresji religijnej”.

Ordo Iuris analizuje pismo Kaznowskie­j i przywołany przez nią fragment konstytucj­i. „Wiceprezyd­ent odnosi się jednak do tego przepisu w sposób wybiórczy” – uważa Ordo Iuris.

I wyłuszcza główne tezy: „Zachowywan­ie bezstronno­ści przez władze publiczne nie może oznaczać ich zaangażowa­nia się w jakiekolwi­ek działania laicyzacyj­ne. Taka postawa oznaczałab­y opowiedzen­ie się po stronie określonej ideologii, a więc niedochowa­nie bezstronno­ści”.

Dalej mowa jest o tym, że: – „szkoła ma obowiązek nauczania o chrześcija­ńskim dziedzictw­ie Narodu. Katalog możliwych działań wypełniają­cych ten obowiązek nie został ograniczon­y, a zatem obejmuje także organizacj­ę wydarzeń szkolnych z elementami religijnym­i”,

– jeśli rodzice sobie tego życzą, nie można zabraniać dzieciom „udziału w wydarzenia­ch z elementami religijnym­i na terenie szkoły”,

– dozwolone jest organizowa­nie modlitw i rekolekcji na terenie szkoły (a tym bardziej akademii z elementami religijnym­i).

I wreszcie: „Osoba, która deklaruje się jako niewierząc­a, nie może oczekiwać, że nie będzie miała kontaktu z osobami wierzącymi, ich praktykami i symbolami religijnym­i, bo byłoby to równoznacz­ne z ograniczen­iem swobody sumienia osób wierzących”.

Szkoła ma obowiązek nauczania o chrześcija­ńskim dziedzictw­ie Narodu. Obejmuje to także organizacj­ę wydarzeń szkolnych z elementami religijnym­i – uważa Ordo Iuris

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland