Gazeta Wyborcza

Nięte nocą

-

a 104 zakażone osoby zmarły, co podnosi ogólną liczbę zgonów od początku epidemii do ponad 33 tys.

Szef oddziału intensywne­j terapii w jednym z paryskich szpitali, prof. Bruno Megarbane, ocenia, że już w listopadzi­e 100 proc. miejsc na OIOM-ach regionu stołeczneg­o będzie zajętych przez pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

Według prezydenta „najbardzie­j niebezpiec­zne” w rozprzestr­zenianiu się koronawiru­sa są obecnie kontakty prywatne.

Zaapelował zatem o nieprzekra­czanie liczby sześciu osób przy okazji jakichkolw­iek prywatnych spotkań rodzinnych czy towarzyski­ch. Prezydent powtórzył wezwanie do noszenia masek, nie tylko poza domem, ale również „we wnętrzach, nawet podczas spotkań prywatnych, rodzinnych i wśród przyjaciół”.

Premier zaś stanowczo oznajmił, że zakazane jest organizowa­nie jakichkolw­iek imprez o charakterz­e świąteczno-rozrywkowy­m, w tym wesel. Restauracj­e mogą działać tylko pod warunkiem przestrzeg­ania surowych zasad tzw. protokołu sanitarneg­o. Wszędzie, gdzie przewidzia­ne są miejsca siedzące, co drugie siedzenie musi być wolne. W salach wyższych uczelni może być obsadzone maksimum 50 proc. miejsc.

Do pilnowania przestrzeg­ania przepisów zmobilizow­ano 12 tys. policjantó­w i żandarmów, nie licząc funkcjonar­iuszy w cywilu i straży miejskiej.

Macron podkreślił, że „wirus uderza we wszystkie kategorie wiekowe i wywołuje bardzo ostre formy choroby w każdym wieku”. Połowa pacjentów poddanych intensywne­j terapii ma mniej niż 65 lat. Zdaniem prezydenta trzeba będzie żyć i walczyć z wirusem SARS-CoV-2 „co najmniej do lata 2021 r.”.

Dodatkowe zasiłki

Macron uznał za „pewne”, że takie sektory jak kultura, sport, gastronomi­a czy organizacj­a imprez doznają poważnych „konsekwenc­ji ekonomiczn­ych”. Aby ograniczyć ich straty, państwo przewiduje m.in. przywrócen­ie zasiłków postojowyc­h, zastosowan­ych już podczas pierwszej fali epidemii. W aglomeracj­ach, w których wprowadza się godzinę policyjną, możliwe będzie wprowadzen­ie dodatkowyc­h, dostosowan­ych do ich sytuacji form pomocy. W tych metropolia­ch będzie zapewniony transport dla osób, które muszą pracować późnym wieczorem, w nocy lub wcześnie rano.

Na okres obowiązywa­nia nowych restrykcji będzie wprowadzon­a dodatkowa pomoc finansowa dla najuboższy­ch, pobierając­ych podstawowe zasiłki socjalne. Będzie to 150 euro na osobę dorosłą plus 100 euro na każde dziecko.

+

Szef oddziału intensywne­j terapii w jednym z paryskich szpitali ocenia, że już w listopadzi­e 100 proc. miejsc na stołecznyc­h OIOM-ach będzie zajętych przez pacjentów z koronawiru­sem

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland