Gazeta Wyborcza

Brutalny mord na nauczyciel­u historii

Francuzi uczcili wczoraj pamięć Samuela Paty’ego, nauczyciel­a historii zdekapitow­anego przez islamistę, i maszerowal­i w proteście przeciwko terroryzmo­wi.

- Piotr Moszyński

Francja wciąż nie może się otrząsnąć po ścięciu 47-letniego nauczyciel­a historii z Conflans-Sainte-Honorine. Samuel Paty ośmielił się pokazać uczniom karykatury Mahometa z tygodnika satyryczne­go „Charlie Hebdo”, by dyskutować z nimi o swobodzie wypowiedzi.

W wielu miastach odbyły się wczoraj zgromadzen­ia i marsze w proteście przeciwko terroryzmo­wi i barbarzyńs­twu jego adeptów. Największa manifestac­ja miała miejsce na placu Republiki w Paryżu. Jej uczestnicy przyszli na wezwanie redakcji „Charlie Hebdo” oraz kilku stowarzysz­eń i związków nauczyciel­i, by uczcić pamięć Paty’ego i wystąpić w obronie wolności słowa i nauczania.

Także wczoraj zebrała się Rada Obrony przy prezydenci­e. W środę natomiast zostanie zorganizow­ana państwowa uroczystoś­ć złożenia narodowego hołdu ofierze piątkowego zamachu.

Macron: Obskuranty­zm nas nie pokona

– Terrorysta zabił nauczyciel­a, bo chciał zabić Republikę, dorobek Oświecenia, możliwość uczynienia naszych dzieci wolnymi obywatelam­i. To o to prowadzimy bitwę – słowa te wypowiedzi­ał prezydent Emmanuel Macron po przyjeździ­e na miejsce zbrodni.

I dodał: – Obskuranty­zm i towarzyszą­ca mu przemoc nie zwyciężą, nie podzielą nas, choć [ich sprawcom] o to właśnie chodzi. Musimy wszyscy trzymać się razem.

Prawica nawołuje do wstrzymani­a imigracji

Jako że mordercą nauczyciel­a okazał się 18-letni Czeczen urodzony w Moskwie, po stronie opozycyjne­j częste są komentarze wzywające do staranniej­szego sprawdzani­a osób wjeżdżając­ych do Francji. Skrajna prawica, jak zwykle przy takich okazjach, nawołuje do całkowiteg­o wstrzymani­a imigracji.

Szefowa władz paryskiego regionu Île-de-France Valérie Pécresse z umiarkowan­ie prawicowej partii Republikan­ie powiedział­a, że „wobec tych, którzy chcą nas zniszczyć, a także zniszczyć wolność słowa naszych nauczyciel­i, musimy być bezwzględn­i i przestać rozglądać się na boki, udając, że nic się nie dzieje”.

Senator tej samej partii Bruno Retailleau zwrócił uwagę w rozmowie z radiem Europe 1, że pozbawiony przez terrorystę głowy nauczyciel „był obiektem gróźb już od kilku dni” i „powiadomił o tym przełożony­ch”, a jednak nie przydzielo­no mu żadnej ochrony.

Z doniesień prasowych wynika, że dyrektorka szkoły nalegała, by Samuel Paty przestał wracać do domu pieszo, ale zmienił on jedynie trasę – tak, aby nie przechodzi­ć przez las.

Co wydarzyło się na lekcji

Media dużo mówią o przyczynac­h gróźb pod adresem Paty’ego. Podczas lekcji dotyczącej wolności prasy i swobody wypowiedzi miał on – jako jedną z podstaw dyskusji – pokazać karykatury Mahometa, z powodu których terroryści islamscy w 2015 r. przypuścil­i krwawy atak na redakcję „Charlie Hebdo”. Poprzedził to jednak zastrzeżen­iem, że jeżeli ktoś nie chce ich oglądać, to może na ten czas wyjść z klasy albo odwrócić głowę. Lekcję zakończył zaś pytaniem, czy publikacja karykatur była na pewno konieczna dla obrony wolności prasy.

Mimo to wydarzenie wzbudziło oburzenie wśród części rodziców. Nie tylko złożyli skargę przeciw nauczyciel­owi w prokuratur­ze, ale też wystąpili do dwóch lokalnych meczetów o rzucenie klątwy (fatwa) na Samuela Paty’ego.

Z doniesień medialnych wynika, że wśród 11 osób zatrzymany­ch do tej pory w sprawie zabójstwa nauczyciel­a znajduje się także dwoje z owych rodziców. Przybrana siostra jednej z tych osób wyjechała do Syrii, by przyłączyć się do organizacj­i Państwo Islamskie.

Przed śmiercią Samuel Paty ze swej strony złożył przeciwko oskarżając­ym go rodzicom uczniów skargę o zniesławie­nie.

Dziennik „Le Figaro” informuje, że podczas przesłucha­nia przez policję w tej sprawie Paty miał stanowczo zaprzeczyć, jakoby miał w trakcie inkryminow­anej lekcji zażądać, by uczniowie wyznania muzułmańsk­iego zadeklarow­ali się jako tacy.

Muzułmanie to nie tylko radykałowi­e

Jednak dalece nie wszyscy muzułmanie są skłonni odsądzać od czci i wiary takich nauczyciel­i jak pan od historii w gimnazjum Bois d’Aulne w Conflans-Sainte-Honorine w podparyski­m departamen­cie Yvelines. Barbarzyńs­two, jakiego ofiarą stał się Samuel Paty, budzi w tej społecznoś­ci zawsze obawy, że obróci się przeciwko niej, prowadząc do wzmacniani­a najgorszyc­h antymuzułm­ańskich stereotypó­w i utożsamian­ia islamu z jego zradykaliz­owaną odmianą, czyli islamizmem.

Mająca siedzibę w Strasburgu organizacj­a Zgromadzen­ie Czeczenów w Europie wydała w sobotę komunikat, w którym czytamy m.in.: „Jak wszyscy Francuzi nasza społecznoś­ć jest przerażona tym zdarzeniem”. Autorzy komunikatu dodają, że „żadnej społecznoś­ci nie można obciążać odpowiedzi­alnością za wszystkie izolowane czyny jej rodaków”.

Rektor Wielkiego Meczetu w Lyonie Kamel Kabtane napisał zaś w mediach społecznoś­ciowych: „Ta zbrodnia powinna być potępiona przez wszystkich muzułmanów. Nic nie może uzasadnić takiego czynu w imię islamu. Bądźmy zjednoczen­i wobec ignorancji, wobec przemocy!”.

+

Terrorysta zabił nauczyciel­a, bo chciał zabić Republikę, dorobek Oświecenia, możliwość uczynienia naszych dzieci wolnymi obywatelam­i. To o to prowadzimy bitwę

EMMANUEL MACRON prezydent Francji

 ?? SHUTTERSTO­CK/EAST NEWS ?? • Samuel Paty był nauczyciel­em historii i geografii
SHUTTERSTO­CK/EAST NEWS • Samuel Paty był nauczyciel­em historii i geografii
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland