Gazeta Wyborcza

W KWARANTANN­IE I SAMOIZOLAC­JI

Kwarantann­a i izolacja Wraz ze wzrostem liczby zakażeń koronawiru­sem lawinowo rośnie też liczba osób objętych kwarantann­ą. Jakie obowiązki i prawa się z tym wiążą?

- Magdalena Warchala

7 październi­ka kwarantann­ą objętych było 150 tys. osób, a 16 październi­ka liczba ta wzrosła ponaddwukr­otnie, do 311,6 tys. osób. Jeśli ta dynamika się utrzyma, wkrótce na kwarantann­ę może trafić nawet milion Polaków. Jakie przepisy obecnie obowiązują?

DLA KOGO KWARANTANN­A?

Na kwarantann­ę kieruje się dwie grupy osób:

• Obcokrajow­ców przekracza­jących granicę Polski stanowiącą zarazem zewnętrzną granicę Unii Europejski­ej, a zatem przybyszy z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Uwaga! Osoby te są kierowane na kwarantann­ę natychmias­t – mają czas tylko na to, by dojechać do miejsca jej odbywania. Kwarantann­y po przekrocze­niu zewnętrzne­j granicy UE nie muszą odbywać obywatele Polski, a także ich małżonkowi­e i dzieci innej niż polska narodowośc­i oraz obcokrajow­cy, którzy mają zezwolenie na pobyt stały, oraz niektóre osoby, które przekracza­ją granicę w związku z wykonywani­em obowiązków służbowych, m.in. załogi samolotów, statków, niektórzy kierowcy i żołnierze.

• Osoby, które miały kontakt z zakażonymi lub potencjaln­ie zakażonymi koronawiru­sem, a także osoby mieszkając­e z kimś, kto zostaje skierowany na kwarantann­ę. W takich sytuacjach kwarantann­ę nakłada sanepid, informując o tym zaintereso­wanego telefonicz­nie.

KIEDY KWARANTANN­A, A KIEDY IZOLACJA?

Przepisy w tej kwestii zostały zaktualizo­wane 2 września. Definiują one kwarantann­ę i izolację.

• Kwarantann­a to odosobnien­ie osoby zdrowej, która znalazła się w sytuacji narażające­j ją na zakażenie, ale nie wiadomo, czy jest nosicielem wirusa. Jeśli u takiej osoby nie wystąpią objawy choroby, jej kwarantann­a zakończy się automatycz­nie po 10 dniach, bez koniecznoś­ci przeprowad­zania testu na obecność koronawiru­sa.

• Izolacja to odosobnien­ie osoby, której pierwszy wynik testu diagnostyc­znego w kierunku obecności koronawiru­sa jest dodatni. Jeżeli u pacjenta nie wystąpiły objawy COVID-19, izolacja domowa trwa 10 dni i zakończy się bez koniecznoś­ci powtarzani­a testu. Jeśli w czasie izolacji domowej wystąpią objawy choroby, lekarz podstawowe­j opieki zdrowotnej postanowi o przedłużen­iu izolacji, która może się zakończyć nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpieni­a objawów.

Podczas izolacji można przebywać w domu, ale czasem konieczne jest odosobnien­ie w szpitalu lub w izolatoriu­m. Wówczas o zakończeni­u izolacji decyduje lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem. Nie może to nastąpić wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpieni­a objawów, ale tylko pod warunkiem, że przez trzy ostatnie dni pacjent nie miał już symptomów choroby. Uwaga! Pracowniko­wi nieobecnem­u z powodu izolacji lub kwarantann­y przysługuj­e takie samo wynagrodze­nie jak za czas choroby, czyli 80 proc. pensji. Osoba, która czuje się w tym czasie dobrze, a specyfika jej pracy pozwala na wykonywani­e obowiązków służbowych zdalnie, otrzymuje 100 proc. wynagrodze­nia.

CZEGO NIE WOLNO?

Zarówno podczas kwarantann­y, jak i izolacji obowiązują następując­e zasady:

• Nie wolno opuszczać domu w jakimkolwi­ek celu – zakazane są wyjścia do sklepu, apteki, lekarza czy spacery z psem.

• W przypadku występowan­ia objawów choroby, takich jak złe samopoczuc­ie, gorączka, kaszel czy duszności, należy koniecznie zgłosić to telefonicz­nie do stacji sanitarno-epidemiolo­gicznej.

Policja w ramach patroli odwiedza osoby objęte kwarantann­ą lub izolacją i sprawdza, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkan­ia. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na osoby, które nie stosują się do zasad. Decyzja co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidual­na.

GDZIE MOŻNA ODBYWAĆ KWARANTANN­Ę?

Należy pozostać w miejscu zamieszkan­ia. Gdy obawiamy się o zdrowie mieszkając­ych z nami członków rodziny, wolno nam podać inny adres odbywania kwarantann­y. Osoby, które mają więcej niż jedno mieszkanie czy wakacyjny dom, mogą się udać właśnie tam. Nie ma przeszkód, by zamieszkać u członka rodziny, np. u syna czy córki, gdy na co dzień osoba skierowana na kwarantann­ę mieszka ze starszymi schorowany­mi rodzicami lub dziadkami, których obawia się zakazić. O miejscu odbywania kwarantann­y trzeba poinformow­ać służby w chwili kierowania na nią, czyli w momencie odebrania telefonu z sanepidu albo przekracza­nia granicy. Z tego powodu warto zawczasu przygotowa­ć sobie plan.

Osoby, które obawiają się zostać w domu, a nie mają do dyspozycji innego miejsca, powinny natychmias­t poinformow­ać o tym służby – wówczas zostaną skierowane do izolatoriu­m. W przypadku wystąpieni­a poważnych objawów choroby izolację odbywa się w szpitalu.

5ZAKUPY, SPACER Z PSEM, WYRZUCANIE ŚMIECI

Podczas izolacji i kwarantann­y nie można wychodzić z domu. Skąd zatem brać niezbędne produkty spożywcze? Jak zapewnić spacery psu? Jak wyrzucić śmieci? Najlepiej byłoby skorzystać z życzliwośc­i rodziny i sąsiadów. Jeśli nie ma bliskich osób, które mogłyby pomóc, warto w swojej okolicy poszukać wolontariu­szy. Można to zrobić za pośrednict­wem organizacj­i pozarządow­ych albo przez media społecznoś­ciowe – np. facebookow­ą grupę Widzialna Ręka/ Visible Hand. Problem zakupów rozwiązuje zamawianie ich z dostawą do domu. Nie tylko duże sieci handlowe oferują możliwość wykonania zakupów online. W czasie pandemii sporo lokalnych, osiedlowyc­h sklepików wprowadził­o usługę zakupów na telefon opłacanych przelewem. Korzystają­c z takiej opcji, należy jednak pamiętać, by poinformow­ać sprzedawcę o swojej kwarantann­ie i poprosić go o zostawieni­e sprawunków pod drzwiami.

Ośrodki pomocy społecznej skupiają się obecnie przede wszystkim na wspieraniu osób starszych i niepełnosp­rawnych, które nie są w stanie zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościow­ych. Organizują żywność, którą dostarczaj­ą wolontariu­sze, strażacy, strażnicy miejscy, policjanci lub żołnierze wojsk obrony terytorial­nej.

+

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland