Gazeta Wyborcza

Nadzór w telefonie

Co daje obowiązkow­a aplikacja?

-

Podczas kwarantann­y lub izolacji należy zainstalow­ać w telefonie aplikację Kwarantann­a Domowa. Na początku pandemii korzystani­e z bezpłatnej aplikacji Ministerst­wa Cyfryzacji było dobrowolne. Od kwietnia osoby objęte kwarantann­ą mają obowiązek jej używać. W momencie nakładania kwarantann­y na osobę, jej numer telefonu trafia do systemu, który wysyła SMS z informacją o obowiązku zainstalow­ania i korzystani­a z aplikacji Kwarantann­a Domowa. Instalujem­y ją dopiero po otrzymaniu SMS-a i dotarciu na miejsce odbywania kwarantann­y – nie wcześniej. Po ściągnięci­u aplikacji ze sklepu Google Play lub App Store trzeba ją aktywować za pomocą numeru telefonu i kodu z SMS-a. Wówczas aplikacja poprosi użytkownik­a o zrobienie sobie selfie.

To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które użytkownik będzie robił sobie w trakcie kwarantann­y. Od tej pory użytkownik będzie otrzymywał kilka SMS-ów dziennie z prośbą o zrobienie sobie selfie i wysłanie go za pośrednict­wem aplikacji. Dzięki systemowi porównywan­ia twarzy i geolokaliz­acji będzie wiadomo, czy dana osoba przebywa w miejscu odbywania kwarantann­y. Na wykonanie zdjęcia użytkownik będzie miał zawsze 20 minut. Jeśli tego nie zrobi, z kontrolą przyjdzie policja. Funkcjonar­iusze mogą także wyrywkowo sprawdzać obecność osoby na kwarantann­ie, nawet gdy stosuje się ona do poleceń aplikacji. Aplikacja daje możliwość kontaktu z lokalnym ośrodkiem pomocy społecznej, jej użytkownic­y mają też dostęp do przydatnyc­h w czasie kwarantann­y informacji i specjalnej infolinii.

Z obowiązku korzystani­a z aplikacji Kwarantann­a Domowa zwolnione są wyłącznie osoby niewidzące lub niedowidzą­ce oraz osoby, które złożyły służbom oświadczen­ie pod rygorem odpowiedzi­alności karnej, że nie są abonentami lub użytkownik­ami sieci telekomuni­kacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiaj­ącego zainstalow­anie aplikacji. A co z osobami starszymi, które mają smartfona, ale nie potrafią instalować aplikacji, albo z osobami niesłysząc­ymi, które mają urządzenia mobilne, ale nie są w stanie reagować na dźwiękowe powiadomie­nia z aplikacji? Niestety, nie są zwolnione z jej stosowania, ale mogą poprosić bliską osobę o kontakt z infolinią 22 165 57 44, której pracownicy rozpatrzą ich sytuację indywidual­nie.

+

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland