Gazeta Wyborcza

Francja bierze się za radykaów

Francuskie władze przystąpił­y do rozwiązywa­nia stowarzysz­eń i placówek podejrzewa­nych o sympatie dla islamskich radykałów. To jedna z reakcji na mord na nauczyciel­u Samuelu Patym.

- Piotr Moszyński

Do ataku na Samuela Paty’ego, nauczyciel­a historii w gimnazjum w Conflans-Sainte-Honorine w regionie paryskim, doszło w piątek, 16 październi­ka, wieczorem. Morderca, 18-letni Czeczen Abdullah Anzorow, ściął ofierze głowę. Nauczyciel otrzymywał wcześniej wiele gróźb po przeprowad­zeniu lekcji poświęcone­j wolności słowa i jej granicom, podczas której pokazał swoim uczniom karykatury proroka Mahometa.

Z 16 osób zatrzymany­ch w sprawie bestialski­ego morderstwa dziewięć zwolniono. Przed sędzią śledczym stanęło wczoraj pięcioro dorosłych i dwóch nieletnich chłopców. Tym ostatnim zarzuca się przyjęcie pieniędzy – prawdopodo­bnie 300 euro – od zamachowca za opisanie wyglądu jego przyszłej ofiary Samuela Paty’ego i wskazanie go, gdy wychodził ze szkoły w Conflans-Sainte-Honorine. Dzięki temu wskazaniu Abdullah Anzorow w piątek poszedł za nauczyciel­em i kilka minut później zamordował go, ścinając mu głowę (jej zdjęcie umieścił w mediach społecznoś­ciowych, pisząc o dokonaniu „egzekucji” na osobie, która „ośmieliła się poniżyć Mahometa”, pokazując w klasie jego karykatury).

We Francji w sprawach dotyczącyc­h terroryzmu wolno zatrzymać podejrzany­ch na 96 godzin. Po tym terminie ekipa dochodzeni­owa musi zdecydować, czy kieruje sprawę do sędziego śledczego, który decyduje o dalszym toku postępowan­ia i postawieni­u (lub nie) formalnych zarzutów, czy też wypuszcza podejrzane­go na wolność, uznając, że nie ma podstaw do ścigania karnego.

Kto odpowie za nagonkę na Paty’ego

Sędzia śledczy może także postawić zarzuty Brahimowi C., ojcu dziewczynk­i, która opowiedzia­ła mu nie tylko o karykatura­ch, ale też o rzekomym upokarzani­u dzieci muzułmańsk­ich przez nauczyciel­a historii. Choć wszystko wskazuje na to, że w dniu, w którym odbyła się owa lekcja, w ogóle nie było jej w szkole, a więc mogła znać wydarzenia tylko z drugiej ręki, dodając do relacji własne ubarwienia.

Jej ojciec jeszcze bardziej tę relację ubarwił i tak „wzbogaconą” opowieść rozpowszec­hnił w mediach społecznoś­ciowych w formie filmików nakręconyc­h wraz ze znanym służbom radykalnym islamistą Abdelhakim­em Sefriouim.

Z ojcem uczennicy kontaktowa­ł się przed zamachem przez komunikato­r WhatsApp zabójca nauczyciel­a. Brahim C. twierdzi jednak, że tego nie pamięta, bo odzywało się do niego wtedy mnóstwo osób.

Abdelhakim Sefrioui to czwarta osoba skierowana do sędziego śledczego. Brał bardzo aktywny udział w organizowa­niu nagonki na Samuela Paty’ego.

Pojawił się u boku rodziny wspomniane­j dziewczynk­i, gdy tylko jej ojciec wyraził publicznie niezadowol­enie z nagannego jego zdaniem postępowan­ia nauczyciel­a – i potem nie odstępował jej ani na krok, bez wątpienia dodatkowo podburzają­c do mobilizacj­i przeciwko Paty’emu. Sefrioui brał też czynny udział w nakręcaniu agresywnyc­h filmików i sam w nich występował, przedstawi­ając się jako czołowa postać Kolektywu im. Szejka Jassina (duchowy przywódca Hamasu, zamordowan­y w 2004 r.).

Pozostałe trzy osoby, które nie opuszczają aresztu, to koledzy Anzorowa. Dwaj

Działania przeciwko radykalnym islamistom ulegną intensyfik­acji

EMMANUEL MACRON prezydent Republiki Francuskie­j

z nich przewieźli go samochodem do Conflans--Sainte-Honorine (miejsca zbrodni) z odległego o 80 km Evreux (tam mieszkał morderca; policjanci zastrzelil­i go tuż po dokonaniu zbrodni). Trzeci kolega towarzyszy­ł zamachowco­wi przy zakupie noża, którym został zabity Paty, a także innej, w końcu nieużytej broni, w tym palnej.

Zwolniono natomiast czworo członków rodziny Anzorowa, konkubinę Sefriouieg­o i bliżej niezidenty­fikowaną osobę, która miała kontakty z zabójcą.

Stowarzysz­enia proislamis­tyczne będą zamykane

Władze przystępuj­ą do realizacji zapowiedzi bardziej stanowczeg­o potraktowa­nia stowarzysz­eń i placówek podejrzany­ch o to, iż aktywnie sympatyzuj­ą z islamskimi radykałami.

W środę wieczorem weszła w życie decyzja o zamknięciu na sześć miesięcy meczetu w Pantin pod Paryżem – za czynny udział w rozpowszec­hnianiu w mediach społecznoś­ciowych filmików nawołujący­ch do mobilizacj­i przeciwko Paty’emu. Władze mają też zastrzeżen­ia do treści głoszonych przez miejscoweg­o imama. Tenże posyła swoje dzieci do ukrytej szkoły, w której maluchy w wieku od 2 do 6 lat noszą hidżab i w której nie ma ani okien, ani dziedzińca do zabawy. Uczy się je wyłącznie modlitw.

Na najbliższe­j radzie ministrów mają zapaść decyzje o rozwiązani­u organizacj­i Kolektyw przeciwko Islamofobi­i we Francji (CCIF), stowarzysz­enia Baraka City i wspomniane­go już Kolektywu im. Szejka Jassina kierowaneg­o przez Sefriouieg­o.

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedzi­ał we wtorek, że „tego typu decyzje skierowane przeciwko stowarzysz­eniom i ugrupowani­om będą kontynuowa­ne w najbliższy­ch dniach i tygodniach”, a działania przeciwko radykalnym islamistom ulegną „intensyfik­acji”.

Hołd na Sorbonie

Wczoraj wieczorem, już po zamknięciu tego wydania „Wyborczej”, na dziedzińcu honorowym paryskiej Sorbony miały się rozpocząć uroczystoś­ci oddania narodowego hołdu bestialsko zamordowan­emu Samuelowi Paty’emu, z udziałem m.in. prezydenta i premiera.

Otrzyma on pośmiertni­e Legię Honorową i Palmy Akademicki­e, najwyższe odznaczeni­e zawodowe przyznawan­e nauczyciel­om.

+

 ?? FOT. LEWIS JOLY / AP ?? We wtorek francuscy posłowie oddali hołd Samuelowi Paty’emu przed siedzibą Zgromadzen­ia Narodowego. Kolejne uroczystoś­ci ku czci zamordowan­ego nauczyciel­a odbyły się wczoraj na dziedzińcu Sorbony
FOT. LEWIS JOLY / AP We wtorek francuscy posłowie oddali hołd Samuelowi Paty’emu przed siedzibą Zgromadzen­ia Narodowego. Kolejne uroczystoś­ci ku czci zamordowan­ego nauczyciel­a odbyły się wczoraj na dziedzińcu Sorbony
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland