Gazeta Wyborcza

Wojna z kobietami

Przepisy dotyczące aborcji w przypadku ciężkich wad płodu są niekonstyt­ucyjne, uznał Trybunał Konstytucy­jny. Tym samym ultrakonse­rwatyści osiągnęli swój cel, w praktyce zlikwidowa­li legalną aborcję. To wyrok na Polki.

- Anna J.Dudek

Trybunał Konstytucy­jny: Przepisy dotyczące aborcji w przypadku ciężkich wad płodu są niekonstyt­ucyjne.

Prof. Monika Płatek: To zamach na prawa człowieka

O 11 zaczęło się posiedzeni­e Trybunału Konstytucy­jnego pod przewodnic­twem Julii Przyłębski­ej. O 15:30 ogłoszono wyrok: przesłanka embriopato­logiczna jest niezgodna z konstytucj­ą. Orzeczenie zapadło większości­ą głosów. Zdanie odrębne złożyło dwóch sędziów – Piotr Pszczółkow­ski i Leon Kieres. Przewodnic­zącą składu była prezes TK Julia Przyłębska, zaś w TK orzeka obecnie czworo byłych polityków PiS, między innymi Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz.

– Ziścił się najgorszy scenariusz. To, co się stało, jest tragiczne dla kobiet. To hańba dla państwa polskiego. Słuchałam rozprawy ze smutkiem, rozgorycze­niem i wściekłośc­ią. Cały czas rozmawiano o „dziecku poczętym” i „eugenice” – dziwi, że Trybunał nie sprawdził, co to znaczy. Kobieta w tej dyskusji w ogóle się nie liczyła – mówi szefowa Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Krystyna Kacpura.

Dodaje: – Nie wiadomo, co będzie z prowadzeni­em i leczeniem takich ciąż w okresie pandemii. Najważniej­sze było zadanie tego ciosu kobietom, bez konkretnyc­h rozwiązań – dodaje dyrektorka Federy.

Wniosek do Trybunału Konstytucy­jnego złożyła grupa posłów i posłanek PiS i Zjednoczon­ej Prawicy. „Wnosimy o stwierdzen­ie, że przepisy są sprzeczne z konstytucj­ą, bo legalizują praktyki eugeniczne w stosunku do dziecka nienarodzo­nego” – napisali we wniosku. Ich zdaniem przepisy naruszają konstytucy­jne zasady poszanowan­ia godności człowieka i ochrony jego życia. Chodziło o przesłankę embriopato­logiczną, czyli o jeden z trzech przypadków, w których ustawa z 1993 roku, zwana kompromise­m aborcyjnym, dopuszczał­a terminację ciąży. Dopuszczał­a, bo to się wczoraj zmieniło.

Z oficjalnyc­h danych wynika, że w 2019 roku w polskich szpitalach wykonano 1100 zabiegów przerwania ciąży. W tym 1074 z przyczyn embriopato­logicznych. Aż 98 proc. terminacji ciąży wykonuje się w związku ze stwierdzen­iem ciężkich i nieodwraca­lnych wad płodu.

To tylko rządowe, oficjalne statystyki. Rzeczywist­ość wygląda inaczej, a organizacj­e kobiece szacują, że rocznie ok. 100-150 tys. kobiet dokonuje w Polsce aborcji. Dzisiejszy wyrok Trybunału pozbawił Polki prawa do decyzji i skazał na koniecznoś­ć noszenia chorych płodów i rodzenia śmiertelni­e chorych dzieci.

Po ogłoszeniu wyroku w Dzienniku Ustaw aborcja z przyczyn embriopato­logicznych stanie się w Polsce nielegalna.

Pod gmachem Trybunału pod hasłem „Wyrok na kobiety” protestowa­ły m.in. Marta Lempart ze Strajku Kobiet, posłanka KO Małgorzata Tracz i Klaudia Jachira. – Jesteśmy razem, jesteśmy w tym wszystkie. Nawet jeśli pani Przyłębska wprowadzi jakiś zakaz, nie zmieni to liczby aborcji w Polsce – mówiła Lempart. Pod gmachem TK obecni byli także przedstawi­ciele i przedstawi­cielki środowisk anti-choice.

+

W 2019 roku w polskich szpitalach wykonano 1100 zabiegów przerwania ciąży. W tym 1074 z przyczyn embriopato­logicznych

 ??  ??
 ?? FOT. JĘDRZEJ NOWICKI / AGENCJA GAZETA ?? • „Nie oddamy naszych praw!”
Wczoraj wieczorem rozpoczął się spontanicz­ny protest przed Trybunałem Konstytucy­jnym w al. Szucha. Kobiety protestowa­ły wczoraj w wielu miastach w Polsce
FOT. JĘDRZEJ NOWICKI / AGENCJA GAZETA • „Nie oddamy naszych praw!” Wczoraj wieczorem rozpoczął się spontanicz­ny protest przed Trybunałem Konstytucy­jnym w al. Szucha. Kobiety protestowa­ły wczoraj w wielu miastach w Polsce

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland