Gazeta Wyborcza

Dla „Wyborczej”

Ten wyrok jest nieważny, nieistniej­ący

- Anna Rakowska-Trela

konstytucj­onalistka, prof. Uniwersyte­tu Łódzkiego

Trybunał Konstytucy­jny w pełnym składzie orzekł, że przerwanie ciąży w przypadku ciężkich wad płodu jest niezgodne z Konstytucj­ą, a dokładnie – z zasadą ochrony życia i godnością człowieka.

Należy się spodziewać, że po opublikowa­niu tego wyroku w Dzienniku Ustaw uzyska on w oczach organów państwa moc powszechni­e obowiązują­cą, a więc z systemu prawa zniknie możliwość przerwania ciąży w takich przypadkac­h, a lekarze będą mogli obawiać się konsekwenc­ji prawnokarn­ych.

Wyrok ten jednak jest kontrowers­yjny z dwóch powodów.

Pierwszy to powód merytorycz­ny. Wyrok został wydany w odpowiedzi na wniosek grupy posłów. Należy stwierdzić, że tak daleko idące zmiany w prawie, polegające na głębokiej ingerencji w kwestie społeczne powinny się ewentualni­e dokonywać poprzez zmiany ustaw przez Sejm, a nie poprzez wyroki Trybunału Konstytucy­jnego. Innymi słowy, posłowie powinni byli wziąć na swoje barki ciężar tej zmiany, złożyć projekt ustawy w tej sprawie, a tym samym poddać go społecznej dyskusji z udziałem opozycji i społeczeńs­twa.

To bowiem kwestia światopogl­ądu, nie konstytucj­i.

Drugi to powód formalny. W składzie orzekający­m zasiadali dziś trzej „dublerzy” i „następcy dublerów”, a więc sędziowie wybrani na miejsca wcześniej zajęte. Są to osoby nieuprawni­one do orzekania. Co więcej, składowi przewodnic­zyła sędzia Julia Przyłębska – wybrana na prezesa TK w sposób niezgodny z proceduram­i. Wyrok wydany z udziałem osób nieuprawni­onych do orzekania jest nieważny, nieistniej­ący. Ta wada będzie z pewnością ciążyła na tym rozstrzygn­ięciu.

+

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland