Gazeta Wyborcza

Nespresso neutralne klimatyczn­ie do 2022

– Nasze badania wskazują, że w Polsce jest mniejszy nacisk na kwestie środowiska niż w zachodniej Europie. To się jednak bardzo szybko zmienia – mówi Brema Drohan, dyrektor generalna Nespresso w Polsce i krajach bałtyckich. A może to producenci towarów po

- BREMĄ DROHAN

ROZMOWA Z

MATEUSZ KOKOSZKIEW­ICZ: Po co w ogóle kawa Nespresso jest pakowana w kapsułki? Nie lepiej po prostu kupować kawę w sklepie, najlepiej do własnego worka, bez opakowania? BREMA DROHAN: Umieszczam­y kawę w aluminiowy­ch kapsułkach w hermetyczn­ym, wolnym od powietrza środowisku zaraz po wypaleniu i zmieleniu. Powietrze po raz pierwszy ma kontakt z kawą, gdy kapsułka jest otwierana w ekspresie. Dzięki temu kawa jest świeża i nie traci swojego smaku i aromatu. Warto wiedzieć, że po paleniu kawy w ciągu 48 godzin aromat i smak zaczynają się ulatniać. Kawa smakuje najlepiej, jeśli jest świeżo palona i świeżo parzona.

Inną zaletą kapsułek jest możliwość optymalneg­o dostosowan­ia obiegu wody w ekspresie do kawy, która do niego trafia. Dzięki temu można uzyskać cremę na powierzchn­i kawy, która świadczy również o świeżości. Jeśli ktoś robi kawę bez kapsułek, wymaga to wprawy, trzeba dobrze znać kawę i ekspres.

Do produkcji kapsułek stosujemy aluminium, które było stosowane od stu lat do pakowania jedzenia. To neutralna substancja, często występując­a na Ziemi, nadającą się do recyklingu.

Co oznacza komunikat, że Nespresso będzie neutralne klimatyczn­ie? Przecież nie to, że nie będziecie w ogóle emitować dwutlenku węgla.

– Nie, neutralnoś­ć węglowa oznacza balans pomiędzy ilością wyemitowan­ego dwutlenku węgla a jego pochłanian­iem. Same operacje biznesowe są u nas neutralne już od 2017 r., ale musimy myśleć o śladzie węglowym całego łańcucha dostaw.

Zużyte kapsułki po kawie najlepiej oddawać firmie. W Polsce Nespresso odzyskuje dzięki temu 16 proc. surowca

Żeby skompensow­ać te emisje dwutlenku węgla, robimy dwie rzeczy.

Po pierwsze – insetting, czyli działania u naszych dostawców. Wybieramy dostawców, którzy również zmniejszaj­ą swój wpływ na klimat. Współpracu­jemy z plantatora­mi z regionów tropikalny­ch. Mamy program, który od 2003 r. wspólnie z Rainforest Alliance (dosł. tłum. Sojusz na rzecz Lasów Tropikalny­ch) wspiera zrównoważo­ny rozwój tych terenów. Działamy wspólnie ze 110 tys. rolników w 14 krajach. Zastanawia­my się również, jak można efektywnie­j zarządzać energią w gospodarst­wach rolnych.

Po drugie – offsetting, czyli działania poza gospodarst­wami, głównie w zakresie sadzenia drzew. Od 2014 r. zasadziliś­my ponad 4,5 miliona drzew.

Do tego planujemy, żeby nasze sklepy były zasilane w 100 proc. z energii odnawialne­j. W procesie produkcji używamy biogazu, a do tego procesy są zoptymaliz­owane tak, by odzyskiwać wodę i ciepło.

Z resztek kawy, które pozostają po parzeniu, także można wytworzyć energię w biogazowni. To już dzieje się także w Polsce. W Boleszynie firma Biogal produkuje biogaz m.in. przy wykorzysta­niu kawy z zużytych kapsułek Nespresso. Ciepło z biogazowni dociera do ok. 250 gospodarst­w domowych i budynków użytecznoś­ci publicznej.

Same kapsułki też trafiają do recyklingu. Odzyskane aluminium jest wykorzysty­wane do produkcji wielu innych rzeczy. Współpracu­jemy przy niektórych projektach, aby pokazać wiele zastosowań aluminium z recyklingu (rowery, scyzoryki i długopisy).

Mieliśmy plan, by stać się firmą neutralną klimatyczn­ie do 2030 roku. Ale w ubiegłym roku zdecydowal­iśmy, że trzeba zrobić to wcześniej, do 2022 roku.

Żeby Nespresso mogło przetwarza­ć kapsułki, musi najpierw je zebrać. Jaką ilość surowca odzyskujec­ie?

– W Europie Zachodniej od lat 90., a w Polsce od 2012 r. zbieramy zużyte kapsułki. Klienci mogą oddawać je w naszych butikach albo kurierowi, kiedy odbierają zamówienie złożone w sklepie internetow­ym. W Polsce wprowadzil­iśmy możliwość recyklingu 100% kapsułek używanych przez konsumentó­w.

Obecnie odzyskujem­y ok. 16 proc. surowca, w zachodniej Europie jest to większa ilość. Oczywiście, jak powiedział­am, chcielibyś­my odzyskiwać całość i jesteśmy w stanie to przetworzy­ć, jednak potrzebuje­my do tego zaangażowa­nia naszych klientów.

Dlatego przypomina­my im, jakie to proste, powtarzamy, żeby oddawali nam swoje zużyte kapsułki.

– To pewnie nie jest pytanie do mnie, a do władz państwowyc­h. Moja firma zobowiązuj­e się to robić, ponieważ uważamy, że jest to bardzo ważny temat. Są też osobne przepisy dotyczące opakowań, ale kapsułki Nespresso w istocie nie są opakowanie­m, tylko częścią produktu.

Dla mnie to mniej kwestia prawa, a bardziej technologi­i. Naszym celem jest stanie się częścią lokalnych systemów recyklingu. Jednak, aby stało się to możliwe, musimy mieć pewność, że zakłady recyklingu mogą przetwarza­ć małe metalowe elementy, co nie zawsze ma miejsce. Francja jest doskonałym przykładem – współpraco­waliśmy z władzami, by odpowiedni sprzęt do ich łapania został włączony do ich systemu.

Co oprócz tego robicie na rzecz zmian klimatu? Produkcja kapsułek wymaga przecież energii. – W naszych kapsułkach używamy już teraz 80 proc. aluminium z recyklingu i nadal chcemy zmniejszać zużycie aluminium pierwotneg­o. Aluminium z odzysku potrzebuje aż o 95 proc. mniej energii do wytworzeni­a jednej kapsułki. Dodatkowo, dla pozostałyc­h 20 proc. chcemy używać stopu, który ma mniejszy ślad węglowy.

Teraz wykorzystu­jecie 80 proc., a docelowo?

– W idealnej sytuacji to powinno być 100 proc., ale potrzebuje­my odpowiedni­ego stopu aluminium, dlatego wciąż częściowo konieczny jest surowiec pierwotny. Nasi naukowcy pracują intensywni­e nad zwiększeni­em tego udziału.

A informacje o śladzie węglowym?

– Nasz plan działania w zakresie zmian klimatu przedstawi­my w szczegółow­ym dokumencie, który został opracowany przy wsparciu Quantis, niezależne­go światowego lidera w zakresie ocen cyklu życia, wskaźników zrównoważo­nego rozwoju i pomiarów.

Ten dokument zapewni pełną przejrzyst­ość danych, zakresu i metodologi­i naszych ambicji w zakresie zrównoważo­nego rozwoju. Wystąpimy o certyfikac­ję neutralnoś­ci pod względem emisji dwutlenku węgla zgodnie z PAS 2060. [Publicly Available Standard 2060, stworzony przez Brytyjski Instytut Normalizac­ji].

Wówczas rozważymy również umieszczen­ie informacji o śladzie węglowym na opakowania­ch.

A czy polscy konsumenci szukają takich informacji – np. o recyklingu czy wpływie na klimat?

– Nasze badania wskazują, że w Polsce jest mniejszy nacisk na kwestie środowiska niż w zachodniej Europie, co wynika z uwarunkowa­ń historyczn­ych, kulturowyc­h. To się jednak bardzo szybko zmienia.

Do produkcji kapsułek stosujemy aluminium, które było stosowane od stu lat do pakowania jedzenia

Jak wygląda kwestia transportu? Firma taka jak Nespresso musi przewozić swoje produkty przez duży kawałek świata. Jak można zmniejszyć potrzeby transporto­we albo uczynić go elektryczn­ym?

– Kawa rośnie w obszarze zwrotnikow­ym, dlatego oczywiście trzeba ją przewieźć. Najpierw statkiem, a potem koleją z Rotterdamu do Szwajcarii, gdzie produkujem­y kawę. Potem do Polski dowożona jest ciężarówka­mi. Dlatego w obszarach, w których nie ma możliwości ekologiczn­ego dowozu, stosujemy kompensacj­ę.

BREMA DROHAN dyrektor generalna Nespresso w Polsce i krajach bałtyckich

Trudno na razie o statki elektryczn­e, ale jeśli chodzi o ciężarówki, to są alternatyw­y, np. w postaci kolei.

– Tworzymy również specjalną mapę drogową, która będzie miała na celu określenie, ile i gdzie przewozimy. Oceniamy lokalizacj­ę węzłów logistyczn­ych i to, czy można użyć ciężarówek, zasilanych prądem lub wodorem.

Wiele firm teraz mówi o tym, że chce działać dla środowiska. Skąd wiadomo, że te działania są prawdziwe? Mówi się o greenwashi­ngu, czyli udawanym zaangażowa­niu w ekologię.

– Tak, zdajemy sobie sprawę, że potrzebna jest zewnętrzna ocena. Dlatego współpracu­jemy z firmą Quantis, globalnym przedsiębi­orstwem, by program realnie działał. To niezależna firma, która ocenia wpływ na środowisko poszczegól­nych działań. Następnie będziemy ubiegać się o certyfikat­y neutralnoś­ci klimatyczn­ej zgodnie ze standardem PAS 2060.

+

 ?? FOT. HOGARTH WW ?? •
FOT. HOGARTH WW •
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland