Gazeta Wyborcza

To kwintesenc­ja miasta

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Brama Poznania, Dźwigozaur­y w Szczecinie, Nowy Ratusz w Gdańsku rozbłysły na tęczowo w Międzynaro­dowym Dniu Tolerancji.

- Dziennikar­ze „Gazety Wyborczej”

Obchodzony jest 16 listopada, w tym roku w sposób szczególny – wielu prezydentó­w, burmistrzó­w polskich miast wspólnie wystąpiło z apelem o solidarnoś­ć z dyskrymino­wanymi i wykluczony­mi. Pod tym wezwaniem podpisali się także przedstawi­ciele Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich oraz licznych miast z zagranicy – Düsseldorf­u, Pragi, Budapesztu, Bratysławy, Madrytu, Kopenhagi, Florencji, Gandawy, Birmingham, Reykjaviku.

Na apelu się nie skończyło

Świętu towarzyszy­ło oświetlani­e w kolorach tęczy budynków, mostów, stadionów... W Warszawie do akcji włączyły się niektóre placówki dyplomatyc­zne, kulturalne, rozbłysły most Śląsko-Dąbrowski i Pałac Kultury i Nauki, który w internecie napisał: „Jest to Święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodno­ści kultur na świecie. Tam, gdzie nie ma dialogu i tolerancji, pojawiają się nienawiść i agresja”.

– Zgodnie z hasłem „Warszawa dla wszystkich” stolica pozostanie miastem tolerancyj­nym, które szanuje różnorodno­ść, nie dzieli i nie wyklucza, szanuje uczucia, obyczaje i poglądy – dodał prezydent stolicy Rafał Trzaskowsk­i. – Niestety, rządzący krajem wyrzucili to słowo ze słownika i prześladuj­ą wszelką samodzieln­ość i odrębność. Samorządy będą im jednak przypomina­ć, że – zgodnie z konstytucj­ą – wszyscy mają takie same prawa. I o tym, że wraz z zanikiem tolerancji następuje upadek państwa.

Szansa, by promować szacunek

Tęczowa była w poniedział­kowy wieczór Brama Poznania, w mieście już po raz drugi zaczął się Tydzień Tolerancji. W programie 30 różnorodny­ch wydarzeń, m.in. warsztaty, wykłady, wystawy, dyskusje, koncert, happening.

– To kwintesenc­ja miasta, jakiego chcemy: otwartego, tolerancyj­nego, przyjazneg­o – komentował prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak dla miejskiego portalu Poznan.pl. – To doskonała okazja, by poznać potrzeby wszystkich mieszkańcó­w, zwłaszcza tych zagrożonyc­h dyskrymina­cją. To również szansa, by promować szacunek i akceptację wobec każdego człowieka, niezależni­e od jego poglądów, wyznania, wieku, płci, koloru skóry, pochodzeni­a czy stopnia sprawności.

Najwyższy czas to zmienić

W podobny sposób podświetlo­ne zostały także budynki w innych miastach, np. w Białymstok­u brama Pałacu Branickich, w Szczecinie żurawie portowe z wyspy Łasztownia, w Bydgoszczy most Uniwersyte­cki.

W Gdańsku natomiast – Nowy Ratusz, siedziba Rady Miasta. – Zabieramy w tej sprawie głos, żeby okazać solidarnoś­ć z tymi, których głos wymaga wzmocnieni­a, i tymi, którzy z determinac­ją walczą o swoje prawa, stając się obiektem ataków werbalnych, a w ostatnim czasie również fizycznych – mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Do akcji włączyły się również władze Sopotu. Wiceprezyd­ent Magdalena Czarzyńska-Jachim sfotografo­wała się owinięta w tęczową flagę. „Dla mnie nie jest tylko symbolem środowisk LGBT+. Jest symbolem wszystkich, którzy z różnych względów: pochodzeni­a, religii, poziomu sprawności, orientacji, poglądów… nie czują się w pełni częścią naszego społeczeńs­twa. Czują się co najwyżej tolerowani… Najwyższy czas to zmienić” – napisała na Facebooku. Razem z prezydente­m Jackiem Karnowskim wciągnęła tęczową flagę na maszt na końcu molo.

l

 ??  ?? • Szczecin – żurawie portowe zwane Dźwigozaur­ami z wyspy Łasztownia
• Szczecin – żurawie portowe zwane Dźwigozaur­ami z wyspy Łasztownia
 ??  ?? • Warszawa – Pałac Kultury i Nauki
• Warszawa – Pałac Kultury i Nauki
 ?? • Gdańsk – Nowy Ratusz ??
• Gdańsk – Nowy Ratusz

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland