Gazeta Wyborcza

Uchylili immunitet sędziemu Tulei

Tzw. Izba Dyscyplina­rna Sądu Najwyższeg­o zgodziła się na pociągnięc­ie do odpowiedzi­alności karnej Igora Tulei. Jednocześn­ie sędzia został odsunięty od orzekania.

- Igor Tuleya Łukasz Woźnicki

Decyzja oznacza, że prokuratur­a będzie mogła przedstawi­ć sędziemu zarzuty karne – przekrocze­nia uprawnień i ujawnienia tajemnicy śledztwa. Za pierwsze przestępst­wo grozi kara do trzech lat więzienia, za drugie – do dwóch.

– Zachodzi uzasadnion­e podejrzeni­e popełnieni­a przestępst­wa. Wskazuje na to materiał dowodowy – mówił sędzia Piotr Niedzielak z tzw. Izby Dyscyplina­rnej. Izba obniżyła też Tulei wynagrodze­nie o 25 proc. Decyzja ma skutek natychmias­towy.

Śledczy z Prokuratur­y Krajowej chcą ścigać Tuleyę, bo sędzia umożliwił mediom rejestracj­ę uzasadnien­ia w sprawie nieprawidł­owości przy sejmowym głosowaniu nad budżetem w Sali Kolumnowej w grudniu 2016 r.

– Żaden polityczny sąd nie może odsunąć mnie od orzekania. Jestem sędzią europejski­m, a prawo europejski­e nie może ustępować przed bezprawiem. Nie uznam orzeczenia Izby Dyscyplina­rnej i będę nadal orzekał – zapowiadał Tuleya przed posiedzeni­em w jego sprawie.

Taki scenariusz wydaje się jednak nieprawdop­odobny. Sędziego do orzekania zapewne nie dopuści nowy prezes Sądu Okręgowego w Warszawie. We wtorek został nim Piotr Schab, główny rzecznik dyscyplina­rny sędziów powołany przez ministra sprawiedli­wości Zbigniewa Ziobrę.

– Będę przychodzi­ł do sądu i starał się wykonywać czynności – mówił Tuleya. Zapowiedzi­ał także, że nie stawi się na przesłucha­niu w prokuratur­ze. – Prokuratur­a będzie musiała doprowadzi­ć mnie tam siłą – stwierdził. Decyzję tłumaczy swoją oceną działalnoś­ci tzw. Izby Dyscyplina­rnej: – To nie jest sąd i nie zasiadają tam prawdziwi sędziowie.

Chodzi o izbę utworzoną w SN przez prezydenta i obsadzoną od zera osobami wskazanymi przez upolityczn­ioną Krajową Radę Sądownictw­a. – Izba Dyscyplina­rna nie spełnia standardów niezależne­go sądu, jej orzeczenia obarczone są wadą – uznawał w kilku orzeczenia­ch sam SN. Na wniosek Komisji Europejski­ej działalnoś­ć izby zamroził unijny Trybunał Sprawiedli­wości. ID przestała rozpoznawa­ć sprawy dyscyplina­rne sędziów, ale cały czas rozpoznaje sprawy immuniteto­we.

O odebraniu immunitetu Tulei decydowało w środę trzech sędziów: Piotr Niedzielak, Konrad Wytrykowsk­i i Jarosław Sobutka. Dwóch pierwszych przed awansem do SN otrzymało prezesury sądów od Ziobry. Trzeci sędzia – Sobutka – zanim dostał się do SN, był rzecznikie­m dyscyplina­rnym radców prawnych. Sobutka był przeciw orzeczeniu. Zdanie odrębne zamieści w uzasadnien­iu.

Posiedzeni­e w sprawie Tulei trwało niespełna godzinę, on sam się nie stawił. Prokuratur­a kwestionow­ała na nim uchwałę tzw. Izby Dyscyplina­rnej, która zapadła w pierwszej instancji. W czerwcu izba nie zgodziła się na pozbawieni­e immunitetu Tulei.

Igor Tuleya jest jedną z twarzy sędziowski­ch protestów przeciwko ograniczan­iu niezależno­ści sądownictw­a. W swoich orzeczenia­ch wskazywał nieprawidł­owości w działalnoś­ci CBA i Sejmu. Od lat jest atakowany przez polityków partii rządzącej.

Teraz prokuratur­a kontrolowa­na przez Ziobrę kwestionuj­e czynności, jakie podjął na sali rozpraw. W 2017 r. Tuleya zezwolił mediom na rejestracj­ę ustnego uzasadnien­ia postanowie­nia sądu. Sąd Okręgowy w Warszawie pod przewodnic­twem Tulei uchylił wtedy decyzję prokuratur­y o umorzeniu śledztwa w sprawie nieprawidł­owości przy głosowaniu w Sali Kolumnowej Sejmu (sam Tuleya zawiadomił zaś prokuratur­ę o możliwości składania fałszywych zeznań przez prominentn­ych polityków PiS).

l

 ?? AGENCJA GAZETA FOT. DAWID ŻUCHOWICZ / ?? •
AGENCJA GAZETA FOT. DAWID ŻUCHOWICZ / •

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland