Gazeta Wyborcza

Bon turystyczn­y nie zasypał dziury

Liczba noclegów udostępnio­nych w czasie wakacji nad polskim morzem spadła w porównaniu z 2019 rokiem o 18,9 proc., a gości było o ponad 14 proc. mniej – wynika z danych GUS.

- Andrzej Kraśnicki jr

Letniego zamknięcia granic nie zrównoważy­ła większa liczba turystów krajowych korzystają­cych od sierpnia z bonu turystyczn­ego. Wśród dziesięciu nadmorskic­h gmin, które w lipcu i sierpniu gościły najwięcej turystów, jest aż siedem samorządów z woj. zachodniop­omorskiego.

– To potwierdza, że region jest bardzo atrakcyjny i otwarty na turystów – komentuje Olgierd Geblewicz, marszałek województw­a.

W Kołobrzegu udzielono 730 tys. noclegów. Mielno, Rewal i Świnoujści­e zarejestro­wały ich w sumie ponad półtora miliona.

Podsumowan­iem sezonu w „obiektach noclegowyc­h na obszarach nadmorskic­h” zajął się Główny Urząd Statystycz­ny. Raport objął 55 gmin, w tym 23 z Pomorza Zachodnieg­o.

Tegoroczny sezon turystyczn­y upływał w cieniu epidemii SARS-CoV-2 i przedsiębi­orcy notowali znaczące spadki obrotów. GUS szacuje, że na wakacje 2020 r. hotele, pensjonaty, ośrodki wczasowe i kwatery prywatne przygotowa­ły dla gości o około 7,3 tys. mniej miejsc niż rok wcześniej. W porównaniu z sezonem 2019 ubyło 198 obiektów noclegowyc­h (spadek o 7,3 proc.) Powód? Pandemia, lockdown, różnego rodzaju ograniczen­ia gospodarcz­e, społeczne, mniejsza mobilność itd. Turystów było w tym roku mniej i jest to pierwszy od lat spadek.

Lipiec i sierpień nad Bałtykiem były jednak lepsze gospodarcz­o i turystyczn­ie niż w innych regionach kraju. W gminach nadmorskic­h przebywało półtora miliona gości, czyli 25,9 proc. nocujących w obiektach na terenie całej Polski. W podobnym okresie 2019 r. ten wskaźnik wynosił 21,3 proc. Procent wykorzysta­nia miejsc noclegowyc­h znacząco przekracza­ł średnią krajową – w lipcu było to 49,6 (Polska 38,3), a w sierpniu – 58,5 (44,5).

+

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland