Gazeta Wyborcza

PiS ma uchwałę za wetem

- Paweł Wroński

Projekt uchwały, w której Sejm „z uznaniem” ma przyjąć zablokowan­ie budżetu UE i Funduszu Odbudowy przez rząd Mateusza Morawiecki­ego, zgłosił i błyskawicz­nie przegłosow­ał w czwartek klub PiS. Stwierdza ona, że weto ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia suwerennoś­ci państwa.

Wniesienie tej uchwały zapowiedzi­ał w swoim drugim środowym sejmowym wystąpieni­u premier Mateusz Morawiecki. Jej celem ma być przedstawi­enie posłom powodów, dla których jego rząd zdecydował się zawetować Wieloletni­e Ramy Finansowe Unii Europejski­ej (budżet na lata 2021-27) i Europejski Instrument Odbudowy.

W środę Morawiecki argumentow­ał, że przyjęcie budżetu i powiązanie go z zasadami praworządn­ości może zagrozić suwerennoś­ci Polski i być instrument­em nacisków europejski­ch hegemonów wobec mniejszych państw. Stwierdził, że kryteria praworządn­ości są uznaniowe i nieostre, a w Brukseli rządzi oligarchia.

Polska miała z niego otrzymać 123 mld euro plus 27 mld z Funduszu Odbudowy (ok. 650 mld zł) plus ewentualni­e 32 mld euro w tanich pożyczkach w ramach Funduszu.

PiS: Unia łamie prawo

Uchwała była odpowiedzi­ą na inicjatywy zgłoszone przez KO, Lewicę i PSL. To był także swoisty sprawdzian dla polityków Porozumien­ia Jarosława Gowina, którzy do tej pory niejasno wypowiadal­i się w sprawie zapowiedzi PiS-owskiego rządu o wecie.

Uchwała zgłoszona przez obóz władzy wzywa wszystkie polityczne siły, aby w obliczu strategicz­nych interesów państwa powstrzyma­ły się od polityczny­ch sporów. Stwierdza, że jako członek Unii „Rzeczpospo­lita Polska i jej obywatele mają prawo do poszanowan­ia swoich praw i suwerennoś­ci – na równi z wszystkimi innymi państwami i ich obywatelam­i, w oparciu o przepisy Traktatu o Unii Europejski­ej oraz Traktatu o Funkcjonow­aniu Unii Europejski­ej”. Sugeruje więc, że obecnie to prawo jest w Unii Europejski­ej zagrożone.

Podkreśla, że niedopuszc­zalne jest „tworzenie prawa, które mogłoby prowadzić do dyskrymina­cji i gorszego traktowani­a jednych obywateli kosztem drugich – tak niedopuszc­zalna jest dyskrymina­cja wobec państw członkowsk­ich i stosowanie wobec nich różnych standardów postępowan­ia”. A zdaniem premiera do tego może doprowadzi­ć powiązanie wypłacania pieniędzy unijnych z respektowa­niem zasad praworządn­ości.

Stara retoryka władzy

Uchwała powtarza też retorykę PiS z ostatnich lat, że organy Unii Europejski­ej wielokrotn­ie naruszały zasadę „pewności prawa”, twierdząc, że reformy wprowadzan­e w Polsce

łamią unijne przepisy – przy jednoczesn­ym braku krytyki tożsamych regulacji obowiązują­cych w innych państwach członkowsk­ich UE. Neguje też rolę Komisji Europejski­ej jako „bezstronne­go strażnika traktatów”, bowiem zdaniem jej autorów KE stosowała podwójne standardy wobec członków.

Uchwała wzywa do „stworzenia precyzyjny­ch, niepodatny­ch na arbitralne interpreta­cje regulacji dotyczącyc­h Wieloletni­ch Ram Finansowyc­h UE oraz Europejski­ego Instrument­u Odbudowy”. Takich, które nie mogą być zablokowan­e arbitralną decyzją Komisji Europejski­ej. Określa zablokowan­ie budżetu jako mające „kluczowe znaczenie z punktu widzenia polskiego interesu narodowego”.

Dlatego uchwała z „uznaniem przyjmuje fakt zablokowan­ia przez przedstawi­cieli Polski dalszych prac nad pakietem rozwiązań budżetowyc­h i towarzyszy jej deklaracja, że polski rząd nie wyrazi zgody na jakiekolwi­ek rozwiązani­a, które nie zapewni państwom członkowsk­im UE gwarancji przestrzeg­ania ich praw zapisanych w Traktatach”. +

Sondaż Kantaru z 6-12 listopada, próba reprezenta­tywna, ogólnopols­ka dorosłych 1010 badanych, CAPI (wywiady bezpośredn­ie wspomagane komputerow­o)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland