Gazeta Wyborcza

Łatwiejsza matura, ale tylko ten jeden raz

Materiał zostanie okrojony, liczba zadań zmniejszon­a, a do dodatkoweg­o przedmiotu rozszerzon­ego maturzyści podejdą nieobowiąz­kowo.

- Karolina Słowik

Ministerst­wo Edukacji i Nauki ogłosiło założenia projektu rozporządz­enia w sprawie zmian wymagań dotyczącyc­h egzaminu ósmoklasis­ty i matury. Obowiązywa­ć mają one tylko w 2021 roku. Projekt rozporządz­enia będzie oddany do konsultacj­i do 27 listopada. Najpóźniej w połowie grudnia ma zostać podpisany.

Minister Przemysław Czarnek parokrotni­e podkreślał, że zmiany na egzaminach są konieczne ze względu na zeszłorocz­ny strajk nauczyciel­i oraz zdalne nauczanie w tym i zeszłym roku szkolnym.

Co się zmieni? W przypadku egzaminu ósmoklasis­ty z języka polskiego zmniejszy się liczba lektur obowiązkow­ych, forma wypracowan­ia będzie ograniczon­a do dwóch: rozprawki albo opowiadani­a, w wypracowan­iu nie będzie wskazana lektura obowiązkow­a, do której trzeba się odnieść. Na egzaminie z matematyki zmniejszy się zakres sprawdzane­go materiału i liczba zadań otwartych. Na egzaminie z języka obcego wymagany poziom zostanie obniżony do A2.

Na wszystkich egzaminach – a także na maturze – zmniejszy się liczba zadań, choć czas na rozwiązani­e pozostanie taki sam. Co szczególni­e ważne, zostanie zniesiony obowiązek przystąpie­nia do egzaminu maturalneg­o z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzon­ym.

Jeśli chodzi o egzamin ustny, ministerst­wo na razie nie planuje odstąpieni­a od niego, tak jak zdecydowan­o w zeszłym roku. – Jeśli uczniowie wrócą szybko do stacjonarn­ego nauczania, nie będzie takiej potrzeby – mówił wiceminist­er Maciej Kopeć.

Zapowiedzi­ał za to, że ministerst­wo zastanawia się nad przeniesie­niem zmian w egzaminie ósmoklasis­ty na 2023 rok. Chodzi o obowiązkow­e przystąpie­nie do jednego przedmiotu dodatkoweg­o: fizyki, chemii, biologii czy historii. Wcześniej środowisko nauczyciel­skie wskazywało, że egzamin stanie się zbyt trudny dla już przeładowa­nych ósmoklasis­tów, a lekcje staną się kursem przygotowa­wczym. Apelowano również do resortu, by ze względu na trudny rok wycofał się z wymogu znajomości wszystkich lektur, od początku pierwszej klasy.

l

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland