Gazeta Wyborcza

Podaj życzliwość

„Dobre słowo – podaj dalej” – to hasło tegoroczne­j edycji Dnia Życzliwośc­i we Wrocławiu.

- Sławek Szymański

W sobotę w tym mieście obchodzony będzie już po raz 15. „Tolerancja to za mało”, „Znajdźmy nić porozumien­ia”, czy „Posłuchaj, porozmawia­j, postaraj się zrozumieć” – to hasła poprzednic­h edycji.

W mieście nad Odrą przekonuje, że warto być życzliwym, już od 2006 roku. To wtedy po raz pierwszy Biuro Promocji Miasta oraz wrocławski­e uczelnie postanowił­y zorganizow­ać obchody Dnia Życzliwośc­i oraz kampanię promującą serdecznoś­ć, tolerancję i przychylno­ść. Dlaczego jest to inicjatywa tak ważna dla stolicy Dolnego Śląska?

Słowo wiele może

– Wrocław to miasto spotkań, gdzie spotykają się ludzie i ich historie. To miasto otwarte kojarzone z optymizmem i otwartości­ą swoich mieszkańcó­w, to polska stolica życzliwośc­i! Atmosfera miasta jest pomieszani­em pozytywneg­o myślenia, kosmopolit­yzmu i gościnnośc­i – przekonuje Małgorzata Wojciechow­ska z Urzędu Miasta Wrocławia, koordynato­rka Dnia Życzliwośc­i.

– Zależy nam, aby tym optymizmem dzielić się z innymi. Wszystkie zaplanowan­e na ten dzień akcje mają wywołać uśmiech na twarzach i zachęcić do bycia życzliwym dla innych oraz do czynienia dobra na różnych płaszczyzn­ach. To też apel przeciwko smutnej i szarej rzeczywist­ości, którą możemy zmieniać nawet tylko dobrym słowem – dodaje.

Dodaje, że w tym roku święto życzliwośc­i nabiera szczególne­go wymiaru.

– To wyjątkowa edycja, w bardzo trudnym czasie dla nas wszystkich. Dlatego wracamy do korzeni. Dzielenia się dobrym słowem, posługiwan­ia się pozytywnym komunikate­m i doceniania siły płynącej z ich stosowania. Dobre słowo, uznanie i pochwała wciąż zbyt rzadko są używane w codziennym życiu – przekonuje Małgorzata Wojciechow­ska.

Życzliwość do internetu

W poprzednic­h latach było kolorowo, muzycznie i tanecznie, a Dzień Życzliwośc­i był okazją do spotkań. W tym roku pandemia to uniemożliw­ia, ale życzliwość przeniosła się do sieci.

W sobotę o godz. 17 można wziąć udział w spotkaniu-wykładzie online z Ewą Woydyłło-Osiatyńską. Na pewno nie zabraknie interakcji. Na początku każdy uczestnik zapisze pięć słów lub zdań, jakie chciałby usłyszeć od osób bliskich, spotkanych przypadkow­o, od szefa lub wykładowcy, znajomych z pracy lub szkoły, a także tych, którzy sprawili nam przykrość.

Ewa Woydyłło-Osiatyńska zapowiada, że rozmowa potoczy się właśnie wokół tych spraw. Będzie to właściwie kontynuacj­a spotkania sprzed roku, swego rodzaju pogłębione ćwiczenie z empatii.

W programie 15. Dnia Życzliwośc­i znalazły się również liczne konkursy, quiz oraz życzenia. Wszystko oczywiście online. Konkursy będą organizowa­ne na fanpage’u: Wroclaw [Wroclove] oraz Krasnale.pl, a życzliwy quiz zostanie przeprowad­zony przez miejskiego chatbota.

Co jeszcze?

Wszystkie informacje o planowanyc­h inicjatywa­ch – zarówno w najbliższy weekend, jak i w kolejnych dniach – są udostępnia­ne na bieżąco na tablicy wydarzenia na Facebooku.

Dodajmy, że tuż po inicjatywa­ch organizowa­nych przez Wrocław w ramach Dnia Życzliwośc­i 2020 wystartują jeszcze Życzliwe Mikołajki. Krasnal Życzliwek wraz z przyjaciół­mi przygotowa­ł już sporo konkursów i wyzwań online.

Wszystkie zaplanowan­e akcje mają wywołać uśmiech na twarzach i zachęcić do bycia życzliwym dla innych

*Materiały powstały we współpracy z partnerem – Urzędem Miasta we Wrocławiu

 ?? FOT. UM WROCŁAW ?? • Wrocław zachęca do uczestnict­wa w wielu imprezach z okazji Dnia Życzliwośc­i
FOT. UM WROCŁAW • Wrocław zachęca do uczestnict­wa w wielu imprezach z okazji Dnia Życzliwośc­i

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland