Gazeta Wyborcza

Będziemy mieć oko na ocean

Satelita Sentinel-6A będzie z orbity okołoziems­kiej mierzył wzrost poziomu oceanu. To kolejna misja w ramach europejski­ego programu obserwacji Ziemi „Copernicus”.

- Tomasz Ulanowski

Sentinel-6A (czyli wartownik-6A) zostanie wystrzelon­y w sobotę 21 listopada z bazy Vandenberg w Kalifornii, należącej do sił powietrzny­ch USA. Na orbitę położoną na wysokości 1 tys. 336 km wyniesie go rakieta Falcon 9 firmy SpaceX.

Satelita jest wyposażony w dwa urządzenia do mierzenia wysokości – radiowysok­ościomierz oraz radiometr mikrofalow­y. Za ich pomocą co najmniej do 2030 r. będzie mierzył rosnący poziom oceanu. Zasili też modele atmosfery danymi o wysokości fal morskich, a także o wilgotnośc­i i temperatur­ze powietrza. Poprawi więc jakość prognoz pogody.

Dzięki wcześniejs­zym podobnym misjom – m.in. europejski­emu Sentinelow­i-3 i amerykańsk­im satelitom z serii Jason – wiemy, że średni poziom morza podnosi się obecnie o 3,3 mm rocznie, dwa razy szybciej niż jeszcze kilka dekad temu. Sentinel-6A będzie mierzył ten wzrost z jeszcze większą dokładnośc­ią. Swoimi pomiarami pokryje 95 proc. powierzchn­i oceanu.

Rosnący z powodu globalnego ocieplenia średni poziom morza jest obecnie jedną z największy­ch trosk klimatolog­ów i świadomych zagrożenia decydentów. Na wybrzeżach całego świata mieszka aż 600 mln ludzi. To rejony gęsto zabudowane i mocno eksploatow­ane gospodarcz­o.

Z różnych badań naukowych wynika, że do końca XXI w. poziom oceanu może podnieść się nawet o 1 m, a w późniejszy­ch stuleciach

– o kilka metrów.

Równie niebezpiec­zne jak wzrost średniego poziomu morza są rosnące w siłę spiętrzeni­a sztormowe. Globalne ocieplenie prowokuje coraz bardziej niestabiln­ą pogodę – w tym intensywni­ejsze ekstremaln­e zjawiska pogodowe.

Satelita Sentinel-6A jest częścią należącego do Unii Europejski­ej programu „Copernicus”, obecnie największe­go programu obserwacji Ziemi. Po raz pierwszy włączyły się weń Stany Zjednoczon­e – najnowszy „wartownik” jest owocem współpracy amerykańsk­o-europejski­ej. Stąd jego pełna nazwa – Sentinel-6A „Michael Freilich”. Dr Freilich to zmarły w tym roku amerykańsk­i oceanograf, który był szefem należącego do NASA programu obserwacji Ziemi.

Za kilka lat na orbitę poleci bliźniaczy brat obecnego satelity – Sentinel-6B.

+

 ??  ?? •
Sentinel-6A (wizja artystyczn­a)
• Sentinel-6A (wizja artystyczn­a)
 ?? FOT. NASA ?? • Satelita przed połączenie­m z rakietą
FOT. NASA • Satelita przed połączenie­m z rakietą

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland