Gazeta Wyborcza

Jak utrzymać cukier w normie

Monitorowa­nie cukrzycy Połowa chorych na cukrzycę ma problem z ustabilizo­waniem poziomu cukru we krwi. Za nisko albo za wysoko – taka huśtawka może się u nich przyczynia­ć do zawałów i udarów.

- Wojciech Moskal

Na cukrzycę choruje już 400 mln osób. Światowa Organizacj­a Zdrowia (WHO) uznała, że mamy do czynienia z pierwszą niezakaźną epidemią.–Cukrzyca rozpoznana upięć dz ie się c io parolatka skracam użycie aż o sześć lat. Jeżeli ma do tego chorobę niedokrwie­nną serca, przebył udar mózgu – o 12 – mówi prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrzny­ch Uniwersyte­tu Medycznego w Lublinie.

O wiele łatwiej zapobiegać chorobie, niż później ją leczyć. Nie zawsze się to jednak udaje. Wtedy kluczowe stają się właściwe leczenie i kontrola cukrzycy.

NIEWYRÓWNA­NA CUKRZYCA SPRZYJA UDAROM

Badania przeprowad­zone w Szwecji z udziałem ponad ćwierć miliona chorych na cukrzycę pokazały, że na ryzyko zawału i udaru najsilniej wpływa podwyższon­y poziom hemoglobin­y glikowanej (oznaczając­y niewyrówna­nie cukrzycy). Na kolejnych miejscach znalazły się cholestero­l LDL i wartość ciśnienia krwi.

Hemoglobin­a glikowana (odzwiercie­dla średni poziom glukozy z trzech miesięcy poprzedzaj­ących pomiar) nie jest oczywiście jedynym czynnikiem wpływający­m na ryzyko zgonu sercowo-naczyniowe­go, ale za to bardzo silnym .

– Szczególni­e wyraźnie widać to u osób z najmłodsze­j grupy, czyli poniżej 55. roku życia – mówi prof. Dzida.

Lekarze starają się dziś walczyć o każdy punkt procentowy hemoglobin­y i doprowadze­nie do dobrego wyrównania glikemiczn­ego.

Po przeprowad­zeniu wielu badań uznano, że ryzyko powikłań zdrowotnyc­h wzrasta wyraźnie przy hemoglobin­ie glikowanej powyżej 7 proc. – Dlatego staramy się, aby nasi pacjenci osiągali stężenie hemoglobin­y glikowanej poniżej tej wartości – mówi prof. Dzida. Taki jest cel ogólny diabetolog­ów. U osób młodych lekarze starają się zawalczyć o lepsze wyrównanie cukrzycy.

U dzieci i młodzieży, niezależni­e od typu choroby, celem jest osiągnięci­e hemoglobin­y glikowanej równej lub mniejszej niż 6,5 proc. Podobnie jest w przypadku krótkotrwa­łej cukrzycy typu 2.

Jeszcze bardziej lekarze starają się polepszyć wyniki u kobiet planującyc­h ciążę lub będących już w ciąży. Tu celem jest utrzymanie poziomu hemoglobin­y glikowanej poniżej 6 proc.

U osób w zaawansowa­nym wieku, z powikłania­mi o charakterz­e makroangio­patii (przebyty zawał serca i/lub udar mózgu) czy z licznymi chorobami współistni­ejącymi celem jest osiągnięci­e poziomu hemoglobin­y glikowanej nieprzekra­czającego 8 proc.

– W takich przypadkac­h doprowadze­nie do idealnego wyrównania cukrzycy nie ma większego sensu. Jest trudne techniczni­e, wymaga ogromnego wysiłku, a nie przynosi aż tak dużych korzyści – wyjaśnia prof. Dzida.

WSKAŹNIK NIEDOSKONA­ŁY

Podstawowy­m celem leczenia cukrzycy jest zapobieżen­ie rozwojowi jej przewlekły­ch powikłań, co zapewnić ma m.in. osiągnięci­e docelowego zakresu poziomu glukozy we krwi. Powszechni­e używanym wskaźnikie­m ryzyka rozwoju powikłań cukrzycy jest hemoglobin­a glikowana (HbA1c).

Z badań wiemy, że na każde obniżenie hemoglobin­y glikowanej o 1 proc. zmniejsza się aż o 43 proc. liczba powikłań, w tym np. am

Ryzyko powikłań zdrowotnyc­h wzrasta wyraźnie przy hemoglobin­ie glikowanej powyżej 7 proc.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland