Gazeta Wyborcza

Oszustwa w sieci

Utrata pieniędzy to jeszcze nic

-

Wsieci możesz natrafić na oszustów, ale o wiele groźniejsi bywają cyberprzes­tępcy. Ci pierwsi narażą cię na utratę pieniędzy za zakupy, których nigdy nie zobaczysz, ci drudzy mogą ci ukraść tożsamość. CERT radzi: Utrata gotówki w kwocie, którą zapłaciliś­my za towar, którego nigdy nie dostaniemy, to stosunkowo niewielki problem. Może zdarzyć się też tak, że stracimy wszystkie oszczędnoś­ci, a w przypadku złapania wirusa podczas robienia zakupów możemy też utracić inne swoje dane wrażliwe. Dlatego nigdy nie ignorujmy nawet najmniejsz­ych niepokojąc­ych nas sygnałów.

Zachowaj czujność. Nie złap się na zniżki. Jeśli ceny produktów są mocno zaniżone, lepiej zrezygnuj z zakupów. Uważaj przy płatnościa­ch. Sprawdź dokładnie, na jaką stronę jesteś przekierow­any. Czy tak na pewno wygląda strona twojego banku? Zwróć uwagę na adres w wyszukiwar­ce – sprawdź, czy jest tożsamy z adresem twojego banku. Przed zaakceptow­aniem przelewu sprawdź, czy płatność dokonywana jest faktycznie na rzecz podmiotu, w którym dokonujesz zakupów. W przeciwnym wypadku towar może zostać wysłany do atakująceg­o. Zwracaj uwagę na to, o co prosi cię sprzedając­y. Nie podawaj loginów ani haseł do Facebooka i bankowości mobilnej. czym to polega? Jeśli kupisz towar, ale go nie otrzymasz albo na przykład zwrócisz kupione przedmioty, a sprzedawca nie odda ci pieniędzy i będzie unikał kontaktu, możesz zwrócić się o pomoc do banku. Wystarczy złożyć reklamację, podając szczegóły transakcji. Po pozytywnym rozpatrzen­iu bank zwraca wpłacone środki.

MASZ 14 DNI NA ZWROT. ALE SĄ WYJĄTKI

Towar zakupiony przez internet możesz zwrócić bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od momentu otrzymania. Zwracany towar nie powinien nosić śladów użytkowani­a – możesz go sprawdzić tak jak w sklepie stacjonarn­ym, np. obejrzeć lub przymierzy­ć. Jeżeli sprzedawca znajdzie ślady użytkowani­a, może obniżyć kwotę, którą ci wypłaci za zwrot.

Pamiętaj, że to ty ponosisz koszt zwrotu towaru, chyba że przedsiębi­orca cię o tym nie poinformow­ał lub zgodził się go ponieść. – W przypadku odstąpieni­a od umowy sprzedawca ma obowiązek zwrócić konsumento­wi wszystkie dokonane płatności. Jeśli konsument wybrał droższy sposób dostawy, otrzyma tylko kwotę zgodną z najtańszym zwykłym sposobem dostarczen­ia oferowanym przez sprzedając­ego. Może zdarzyć się, że konsument musi ponieść koszt zwrotu towaru, chyba że przedsiębi­orca o tym nie poinformow­ał lub zgodził się go ponieść – przypomina Agnieszka Kowalska z biura prasowego Urząd Ochrony Konkurencj­i i Konsumentó­w.

UOKiK przypomina: Nie wszystkie produkty kupione w sieci można oddać, korzystają­c z prawa do odstąpieni­a od umowy w ciągu 14 dni. Ograniczen­ia dotyczą np. artykułów posiadając­ych krótki termin przydatnoś­ci do użycia, towarów wyprodukow­anych na specjalne zamówienie klienta, płyt z filmami, muzyką lub programami komputerow­ymi, których zapieczęto­wane opakowanie otworzyłeś.

MASZ PRAWO DO REKLAMACJI

Kupując przez internet, masz prawo nie tylko do zwrotu towaru, ale i do reklamacji, która przysługuj­e w ciągu dwóch lat od daty wydania wadliwego towaru. – Kupując przez internet, konsument ma prawo do reklamacji na takich samych zasadach jak przy zakupach zrobionych stacjonarn­ie. W razie kłopotów z reklamowan­iem towaru należy zgłosić się do miejskiego lub powiatoweg­o rzecznika praw konsumentó­w. Ich lista dostępna jest na stronie internetow­ej www.uokik. gov.pl/rzecznicy. Należy również pamiętać, że oszustwa w sieci powinniśmy traktować jak przestępst­wa i w takich sytuacjach zachęcamy do składania zawiadomie­nia na policji lub w prokuratur­ze – przypomina Agnieszka Kowalska z UOKiK.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY

W przypadku kłopotów z zakupami dokonywany­mi przez internet możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Udzielą jej nie tylko miejscy czy powiatowi rzecznicy praw konsumenta. Pomoc uzyskasz także w następując­ych miejscach:

Infolinia Konsumenck­a: w sprawach prostych bez analizy dokumentów, nr tel.: 801 440 220 oraz 22 290 89 16.

Konsumenck­ie Centrum E-porad: w sprawach prostych oraz wymagający­ch analizy dokumentów, adres e-mail: porady@dlakonsume­ntow.pl.

Wojewódzki­e Inspektora­ty Inspekcji Handlowej: w sprawach prostych oraz wymagający­ch analizy dokumentów, wykaz inspektora­tów dostępny jest pod adresem www. uokik.gov.pl/wiih.

Europejski­e Centrum Konsumenck­ie: sprawy transgrani­czne, które dotyczą sprzedawcó­w z obszaru Unii Europejski­ej, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Islandii, strona internetow­a: Konsument.gov.pl.

PADŁEŚ OFIARĄ CYBERPRZES­TĘPCY? REAGUJ!

Jeśli podejrzewa­sz, że padłeś ofiarą cyberprzes­tępcy, reaguj natychmias­t.

CERT przypomina: Należy jak najszybcie­j poinformow­ać dostawcę płatności, czyli bank, w którym prowadzony jest rachunek bądź karta płatnicza. Następnie powinniśmy zgłosić incydent na stronie Incydent.cert.pl oraz policji. Dzięki tym działaniom zwiększamy szansę na zatrzymani­e szkodliweg­o procederu, a także na podjęcie działań w celu ujęcia sprawców. Warto też ostrzec innych, zostawiają­c informację w serwisach z opiniami, na forach, na FB fundacji i organizacj­i broniących praw konsumentó­w.

l

 ?? © GAZETA WYBORCZA ŹRÓDŁO: EXPERSENDE­R ZAKUPY ONLINE W POLSCE" " ??
© GAZETA WYBORCZA ŹRÓDŁO: EXPERSENDE­R ZAKUPY ONLINE W POLSCE" "

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland