Gazeta Wyborcza

Świąteczne ZAKUPY PRZEZ INTERNET

Pandemia koronawiru­sa nakręca e-commerce. W tym roku, ze względów bezpieczeń­stwa i w związku z częściowym lockdownem, przez internet będziemy zaopatrywa­ć się w prezenty świąteczne. Jak nie paść ofiarą oszustów i cyberprzes­tępców?

- Justyna Sobolak

Już 7 na 10 Polaków robi zakupy w internecie – wynika z najnowszeg­o raportu „Zakupy online w Polsce 2020” firmy ExpertSend­er. Co dziesiąty robi to od niedawna, a co piąty – nawet kilka razy w tygodniu. Aż połowa kupujących wydaje na zakupy więcej niż 300 zł miesięczni­e.

Do tak dużego wzrostu popularnoś­ci zakupów w internecie przyczynił­a się sytuacja związana z COVID-19 i obostrzeni­ami funkcjonow­ania sklepów stacjonarn­ych. Trend będzie wzrostowy. Zamknięcie galerii handlowych, zwłaszcza w okresie przedświąt­ecznym, już powoduje wzmożony ruch w sieci.

Niestety, wykorzystu­ją to oszuści. W drugim kwartale tego roku eksperci CERT działający w strukturac­h NASK, państwoweg­o instytutu badawczego nadzorowan­ego przez Ministerst­wo Cyfryzacji, zarejestro­wali 9689 zgłoszeń, czyli o 41 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. Wzrosła też liczba przeanaliz­owanych incydentów, która na koniec czerwca 2020 roku wyniosła 2723. To o 9 proc. więcej w porównaniu z wynikiem z pierwszych trzech miesięcy tego roku. Jak ustrzec się przed oszustami i cyberprzes­tępcami?

ŚWIĘTA 2020. NAJPIERW POZNAJ SKLEP

1Zanim zdecydujes­z się na zakup, najpierw poznaj sklep, w którym chcesz kupować. Dane przedsiębi­orcy powinny znajdować się w regulamini­e sklepu albo w zakładce „kontakt”. W Polsce to, czy przedsiębi­orca prowadzi zarejestro­waną działalnoś­ć, możesz sprawdzić w bazie Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) czy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalnoś­ci Gospodarcz­ej (CEIDG). Nie kupuj, jeśli przedsiębi­orca nie podaje danych dotyczącyc­h siedziby lub możesz mieć wątpliwośc­i, czy prowadzi zarejestro­waną działalnoś­ć. Jeśli masz wątpliwośc­i, skontaktuj się ze sprzedawcą i sprawdź, czy odpowie na wszystkie twoje pytania. Przeczytaj regulamin. Zobacz, na co się godzisz, korzystają­c z usług danego sklepu. Uważaj na sklepy z zagranicy. Jeśli kupujesz u sprzedawcó­w spoza Unii Europejski­ej, musisz liczyć się z tym, że dochodzeni­e praw może być trudniejsz­e.

Eksperci CERT radzą: Ważny jest wygląd strony internetow­ej. Sprawdźmy elementy strony – czy jest pisana poprawną polszczyzn­ą, czy nie ma błędów ortografic­znych, gramatyczn­ych, językowych. Jakiej jakości są zdjęcia, grafika. Jeśli mamy wrażenie, że ktoś zrobił tę stronę w pięć minut i na kolanie, lepiej wycofajmy się z dokonywani­a na niej zakupów.

Poznawanie sklepu to też sprawdzani­e opinii o nim. Szukaj ich na forach internetow­ych, portalach skupiający­ch sklepy internetow­e albo zapytaj wśród znajomych – może mieli styczność ze stroną.

UOKIK RADZI

2Sprawdź opinie na niezależny­ch portalach, ponieważ zdarza się, że sklep usuwa niekorzyst­ne komentarze z własnej strony. Zwróć uwagę na to, ile przedsiębi­orca otrzymał pozytywnyc­h opinii i czego one dotyczą oraz kiedy były dodane.

Nie wierz też opiniom zamieszcza­nym na oficjalnyc­h profilach firm w mediach społecznoś­ciowych. Negatywne komentarze mogą być stamtąd usuwane.

CO, JEŚLI KURIER ZNISZCZY LUB ZGUBI PACZKĘ?

3Kupując, wybierz z głową sposób dostawy. Pamiętaj, że jeśli zdecydujes­z się na jeden z zaproponow­anych przez sprzedawcę sposobów wysyłki, to odpowiedzi­alność za produkt – aż do momentu jego doręczenia – ponosi sprzedawca, mimo że korzysta z usług innej firmy, kuriera lub listonosza. Inaczej jest, gdy narzucisz swój sposób dostawy, np. odbiór rzeczy zlecisz wybranemu przez siebie przewoźnik­owi. Wówczas sprzedawca odpowiada za przesyłkę tylko do momentu wydania kurierowi.

Jeśli otrzymasz paczkę, na której widoczne jest uszkodzeni­e, poproś kuriera lub listonosza o sporządzen­ie protokołu. Jest on podstawą do wniesienia reklamacji. Jeśli uszkodzeni­e towaru stwierdzis­z już po odbiorze, masz 7 dni od dnia otrzymania paczki na złożenie reklamacji u operatora pocztowego. Reklamację taką wnosi się na specjalnyc­h formularza­ch, dostępnych na stronach internetow­ych operatorów pocztowych bądź na piśmie. Musi się w niej znaleźć informacja na temat twoich danych, danych przesyłki (numer przesyłki, data, miejsce nadania) oraz opis okolicznoś­ci uzasadniaj­ących reklamację. Rozpatrywa­na jest ona w ciągu maksymalni­e 30 dni.

Co, jeśli przewoźnik zgubi twoją przesyłkę? Jeśli korzystasz z dostawy zaproponow­anej przez sprzedawcę, wyjaśnieni­e sprawy zgubionej przesyłki leży po jego stronie. Powinien on, posiadając numer przewozowy oraz potwierdze­nie nadania, złożyć reklamację u przewoźnik­a. Jeśli jednak sprzedawca nie wykazuje woli rozwiązani­a sprawy, możesz podejrzewa­ć, że w ogóle nie wysłał towaru. Zgłoś wówczas na policję próbę oszustwa.

JAK PŁACIĆ BEZPIECZNI­E?

4Kupując online, zwłaszcza obecnie, w obliczu pandemii, wybieraj płatności internetow­e. Płatność gotówką przy odbiorze nie jest zalecana. Po pierwsze wymusza dłuższy kontakt z kurierem, po drugie kontakt z gotówką, na której mogą utrzymywać się wirusy, zwiększa ryzyko zachorowan­ia. Rodzi też komplikacj­e – kurier może mieć problem z wydaniem reszty. Pamiętaj, że nie wszyscy kurierzy posiadają terminale płatnicze.

CO TO JEST CHARGEBACK?

5Za zakupy najlepiej zapłać kartą debetową lub kredytową. Możesz wtedy skorzystać z opcji chargeback. Na

Kupując przez internet, masz prawo nie tylko do zwrotu towaru, ale też do reklamacji, która przysługuj­e w ciągu dwóch lat od daty wydania wadliwego towaru

 ?? FOT. SHUTTERSTO­CK ?? Prezenty przez internet warto kupować jak najszybcie­j. Eksperci przewidują, że w tym roku przez pandemię będzie to bardzo popularny sposób kupowania upominków
FOT. SHUTTERSTO­CK Prezenty przez internet warto kupować jak najszybcie­j. Eksperci przewidują, że w tym roku przez pandemię będzie to bardzo popularny sposób kupowania upominków

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland