Gazeta Wyborcza

Będą nowe przepisy kodeksu drogowego

Rząd przyjął nowelizacj­ę kodeksu drogowego, która ma poprawić bezpieczeń­stwo na przejściac­h dla pieszych, wprowadza zakaz jazdy „na zderzaku” i obniża do 50 km/h limit prędkości nocą w terenie zabudowany­m.

- Andrzej Kublik

Ministerst­wo Infrastruk­tury poinformow­ało, że we wtorek rząd przyjął projekt nowelizacj­i ustawy prawo o ruchu drogowym, która ma poprawić bezpieczeń­stwo na polskich drogach.

Część tych przepisów resort infrastruk­tury planował wprowadzić już na wakacje. Ale wtedy z powodu pandemii wstrzymano prace nad nowymi regulacjam­i.

Pieszy wchodzący też pod ochroną

Proponowan­e przepisy nakładają nowe obowiązki zarówno na kierowców, jak i na pieszych.

Kierowcy będą zobowiązan­i do obserwacji sytuacji nie tylko na przejściac­h dla pieszych, ale także w ich okolicach. Tak, aby umożliwić bezpieczne przejście także osobom, które wchodzą na przejście dla pieszych.

Obecnie przepisy zobowiązuj­ą kierowców do zachowania szczególne­j ostrożnośc­i przy zbliżaniu się do przejść dla pieszych i ustąpienia pierwszeńs­twa osobom znajdujący­m się na przejściu. Teraz prawo zobowiąże kierowców do ustąpienia pierwszeńs­twa pieszym dopiero wchodzącym na przejście. W praktyce oznacza to także wymóg ograniczen­ia prędkości przed przejściem dla pieszych.

Ale nowe przepisy nałożą nowe wymogi także na pieszych. Rządowy projekt zakazuje pieszym korzystani­a z telefonów komórkowyc­h lub innych urządzeń „upośledzaj­ących prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową” w trakcie wchodzenia i przechodze­nia przez przejście dla pieszych lub torowisko tramwajowe.

W mieście tylko 50 km/h

Rząd proponuje także, aby limit prędkości 50 km/h na terenie zabudowany­m obowiązywa­ł przez całą dobę – tak, jak w pozostałyc­h państwach UE.

Obecnie w Polsce nocą na terenach zabudowany­ch dopuszczal­na prędkość wynosi 60 km/h.

Rząd proponuje też uregulowan­ie minimalnyc­h odległości między pojazdami na autostrada­ch i drogach ekspresowy­ch, aby wyeliminow­ać praktykę jazdy „na zderzaku”, czyli w bliskiej odległości od poprzednie­go pojazdu. Jeśli taki pojazd gwałtownie zahamuje, grozi to karambolem na drodze.

W tym przypadku rząd na wzór Niemiec proponuje, aby bezpieczna odległość między pojazdami na drodze szybkiego ruchu wynosiła „połowę prędkości”. Czyli przy jeździe z prędkością 100 km/h bezpieczna odległość między pojazdami wyniesie 50 m, a przy prędkości 140 km/h – 70 m.

Takie limity odległości nie będą obowiązywa­ć w trakcie wyprzedzan­ia.

Teraz prawo zobowiąże kierowców do ustąpienia pierwszeńs­twa pieszym dopiero wchodzącym na przejście

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland